[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intensificare culoare puii guppy si maturii guppy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
razvan_mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 21:26:15
Messages: 27
Location: Bucuresti-Trapezului-1 decembrie 1918
IP:
Offline

Buna seara,am si eu o intrebare cum intensific si eu culoarea la puiii de guppy si la guppy maturi?se poate asta?am posibilitatea de a ma duce la un pet shop sa intreb dar sincer nu am incredere asa ca am preferat sa scriu.
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Krill de la Ocean Nutrition - de ex. Contine astaxantina, o substanta din familia carotenoidelor.
razvan_mihai
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 21:26:15
Messages: 27
Location: Bucuresti-Trapezului-1 decembrie 1918
IP:
Offline

multumesc mult pentru ajutor
[WWW] [Yahoo!]
bob1401
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/06/2012 13:06:11
Messages: 8
Location: iasi
IP:
Offline

Nu te bucura, culoarea la guppy este un caracter bine definit care nu se intensifica prea mult prin hrana din cauza celor trei straturi de celule care produc culoarea reala a unui guppy. asta o obtii prin selectie. atentie insa - sunt linii de guppy Y linkate sau X linkate, adica culoarea sau desenul este transmis de mascul sau femela.

bob1401/iasi
[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

cum deosebesti aceste linii? exista acesta posibilitate?(evident exceptand testele de laborator (adn))

pestisoru meu de aur
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

eu unul nu sunt de acord cu mancarea artificila a pestilor, aci ma refer tocmai la cesti coloranti pt intesificarea culori.

pestisoru meu de aur
bob1401
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/06/2012 13:06:11
Messages: 8
Location: iasi
IP:
Offline

Pai e simplu, hranesti pestele cat mai natural si il tii cam o luna in mediul lui natural, adica afara. dupa o luna il pui sub lupa si vezi exact nuantele lui, iridescentele, taria culorii, culoarea marginilor inotatoarelor si cuoarea buzelor care de multe ori da informatii pretioase - asta pentru profesionisti.
si ca sa va faceti o idee de hrana naturala va pot spune ca inclusiv balega este o hrana foarte naturala pentru guppy.

bob1401/iasi
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

cingo171179 wrote:eu unul nu sunt de acord cu mancarea artificila a pestilor, aci ma refer tocmai la cesti coloranti pt intesificarea culori.

Se poate folosi la fel de bine si spirulina, care nu mai e artificiala. Pe langa faptul ca intareste sistemul imunitar al pestilor, le intensifica si culorile. Spirulina face numai bine pestilor.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com