[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... cele 2 intaritoare de sus sunt in regula ... este bine sa le pui duble [ eu am chiar 2 intaritoare x 3 fasii de geam, lipite intre ele astfel incat suprafata de lipire creste corespunzator ] ...
... cele transversale de pe fundul bazinului sunt insa inutile ... mai bine pui tot longitudinale [ ca sus ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca tot le am, le-as putea pune sus, ca pe cele longitudinale, am mai vazut asa la acvarii.
chiar crezi ca e nevoie de mai multe intaritoare sus daca inaltiema sticlei e de 50 cm si latimea tot atat?
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am fost neclara. vroiam sa spun ca intaritoarele scurte pe care doream sa le pun pe fund, ar merge poate lipite sus ca intaritoare pentru laterale
tave
Member
[Avatar]

Joined: 25/09/2004 23:21:58
Messages: 137
Location: bucuresti-rahova
IP:
Offline

Very nice ! Bine ai venit in clubul (sper io select ) al celor care poseda cele mai frumoase "animale de companie" ( a se citi astronotusi )

Multa bafta !
[Yahoo!]
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ SP Felicitari pentru acvariu si astronoteala placuta!!
Dar daca cumperi 2 clasici si 2 albino, inseamna ca esti pregatit si pentru o pereche din pesti de culori diferite, exact ce ma muncesc eu sa ma hotarasc: daca vreau 4 pesti de aceeasi culoare ( si daca da, de care) sau de 2 culori.
Daca vor fi de acceasi culoare, sunt tentata de lutino tiger, dar am o banuiala ca din vina fotografiilor superbe cu pestii lui Koala, dat fiind faptul ca atunci cand am vazut prima oara Oscari cei clasici mi s-au parut cei mai frumosi...

Araldq a postat cumva despre cum si-a facut filtrul?
( se pare ca am trezit "homo faber" -ul din prietenul meu )
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... aseara, pe la ora 20.00, cea mai vestita pereche de astronotusi de pe netul romanesc a plecat spre Brasov ... sper ca fr0ggy sa se bucure de ei cel putin la fel de mult cum m-am bucurat eu ... astronotusii sunt niste pesti cu o personalitate deosebita si, daca ai grija de ei, iti ofera mari satisfactii ...

@Manuelita
... filtrul acela este similar celor de la bazinele Juwel ... si bazinul meu are acelasi tip de filtru ... in mare, este vorba de doua camere de filtrare care comunica prin partea de jos ... apa intra prin niste orificii in prima camera de filtrare, apoi trece prin straturile filtrante [ bureti de diverse porozitati ] si este aruncata in bazin de pompa situata in cea de a doua camera ... am explicat eu, undeva in acest topic, cum e facut filtrul interior, cauta cu atentie ca nu-s multe pagini de cercetat ...

later edit : ... am gasit pasajul respectiv :
"Acum folosesc o camera de filtrare construita in interiorul bazinului [ gen bazin Juwel ] in care substratul de filtrare este alcatuit din diversi bureti iar pompa care recircula apa are debitul de 1,400 litri / ora , la care adaug schimburi saptamanale de peste 50 % din volumul de apa [ bazinul actual are 405 litri volum brut ]"

PS : ... sa stiti ca m-am imbogatit de pe urma lor, adica am primit o sticla de vin de la fr0ggy ... asta e pentru aceia care ne acuza ca suntem manati de interese financiare ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

sp wrote:
Sper sa reuseasca froggy sa-mi gaseasca in Bucuresti azi si mie 2 albino si 2 clasici si o sa mai revin cu poze.

Bine ai venit! Munca multa satisfactii pe masura...
Vrei cumva din astia mici sau mai marisori? Ultima varianta o poti gasi la Sibiu...
M-am uitat si la poze. Super! Le-ai dat ceva de lucru; spun asta ptr ca am vazut ca au multe de mutat pe acolo :-) . Asa am inceput si eu, cu un decor foarte bogat si am ajuns sa am o radacina de vreo 5kg si un anubias intepenit in ea. Si din cand in cand trebuie sa-l pun la loc! Apropo, muta termometrul de acolo daca vrei sa-l mai pastrezi; cel mai bine e intr-un colt, pe acolo trec "baietii" mai rar.
Succese!

Dancing with the wolves...
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ SP , imi pare rau ca nu am stiut mai din timp ca o sa-ti caute Froggy OSCARI, aveam nr de tel al cunostintei lui Koala, Dl Nelu Vlad, care are acum pui de ~10cm ( din Thomas si Delilah) , din care au cumparat si Vlad si Raluca si eu pe regretatii mei.... Din cate stiu acum nu mai are decat lutino tiger
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Froggy,
ne spui si noua daca lui Thomas si Delilah le place la Brasov?
Cum se comporta, mananca?
Intreb pentru ca sunt curioasa cum se comporta Oscarii adulti "cand isi schimba buletinul"
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

sunt intr-o corespondenta serioasa si discutii zilnice cu koala de cand m-am intors. sper sa iasa totul bine. din pacate ceva nu i-a placut lui delilah, si nu poate pluti, sta pe substrat, din fericire dreapta, nu sta culcata si inoata in perioade scurte. thomas e oki, mi-a mancat melcii ramasi prin acvariu, iar in mare parte a timpului sta langa ea.
chiar imi e greu sa povestesc ce se intampla, acu is la munca si ma gandesc non stop ce e pe acasa. sper sa fie totul ok, si sa se termine cu bine.

image
[Yahoo!]
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari SP!

Froggy, nu sunt eu experta in Oscari, dar de la Astrid ( astronotul meu de acum 2 ani) si de la cei mici pe care i-am pierdut de curand, stiu cum e sa duci grija unui Oscar si sa te gandesti oriunde mergi la ce-o fi pe acasa...
eu ultima oara o sunam pe bunica-mea din 2 in 2 ore sa-mi spuna ce fac pestii, cum stau, cum inoata , etc.
Asa ca iti urez curaj si rabdare si sa isi revina Delilah cat mai repede!
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Operatiunea "Oscareala" a inceput : 2 Oscari lutino tiger ( vor deveni in curand 4 ) in 1500x500x500. Ieri au fost mutati din micul acvariu de 65 l in cel mare, conform agentiei "Una bucata bunica" acum cateva ore , astronoteii inspecteaza cu zel vastele apartamente :bverde: :bverde: :bverde:
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline


Imi pare rau ca vin cu vesti proaste dar a murit ieri un oscar, cel mai mic dintre toti... Cand am venit de la serviciu era deja in situatia in care nu mai inota deloc si ceilalti il tot ciupeau; arata jalnic, ca un pui oparit, probabil de la ciupiturile celorlalti. L-am scos dar nu mai era nimic de facut pentru el.
Nu prea situ ce a avut, am cateva idei dar mai reflectez la ele. Sper sa nu se mai intample...

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Manuelita
... hehe, iti tinem pumnii stransi ...

@ciprian_sb
... imi pare rau sa aud asta ... s-a intamplat ceva acolo la tine in bazin, pestii astia nu se "dau batuti" cu una, cu doua ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:... imi pare rau sa aud asta ... s-a intamplat ceva acolo la tine in bazin, pestii astia nu se "dau batuti" cu una, cu doua ...


Dupa ce am sucit problema pe toate partile am gasit un motiv plauzibil.
Le-am dat greieri, pe care i-au mancat cu multa placere, dupa care s-au asezat nerabdatori sa mai primeasca. Pentru toti cei mari a fost ok, insa ptr cel mic nu prea si imi asum vina de a nu ma fi gandit inainte la asta. Cred ca a facut ocluzie intestinala fapt ce l-a impiedicat sa mai inoate si pana am venit eu de la munca, "tovarasii" lui il facusera varza cu atatea ciupituri, ceea ce a compromis orice sansa de a-l recupera. Invatatura de minte ptr. viitor. Din pacate cateodata vin de la serviciu foarte tarziu in noapte si pestii stau linistiti prin cotloane asa ca nu observ vreo problema decat a doua zi spre seara.
Asta a fost, sper sa nu se repete!
Ai vostri pesti cum o mai duc? Froggy, Manuelita, Sp?

Dancing with the wolves...
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii mei sunt bine, am fost in delegatie cateva zile si au fost ingrijiti surprinzator de bine de catre family, care au respectat cu sfintenie instructiunile: 2 rame de "persoana", program de iluminare , controlat temperatura daca e ok.....
Ramele sunt preferatele, carnea de scoica a fost scuipata cu mare dispret.
Sunt cam ingrijorata cu apa,. nu am testat-o dar cred ca este foarte, foarte dura, dupa doar 2 saptamani pe peretii acvariului s-a depus o cantitate impresionanta de calcar. Mi s-a recomandat apa de ploaie, dar eu ma gandesc sa nu fie toxica, la toata poluarea din tara asta, plus ca stau langa Bucuresti..
Stie cineva vreo metoda in afara de filtrarea prin osmoza inversa?

Sunt tare curioasa ce fac Delilah si Thomas. Froggy ?
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Hello! In sfarsit dupa o saptamana de topait in jurul acvariului gol ieri seara l-am inaugurat ....adica am pus si pestii :yeah2: care din 4 cati erau s-au facut 6 am mai cumparat un clasic si un red.Ii multumim inca o data lui Koala pentru superbul acvariu....cu toate ca transportul lui...ne-a cam taiat elanul.Ceva mai greu decat acvariul asta n-am carat in viata mea.
Diferenta intre vechiul si noul acvariu e imensa...pestii par cu mult mai mici...dar si mai veseli.Noii pesti s-au adaptat imediat iar surprinzator in ciuda celor auzite nu s-au separat pe culori plimbandu-se toti intr-un singur grup.Cat despre mancare ce sa mai zic...in curand o sa ne manance si urechile cel putin rame mananca...fara limite.Cel putin cel clasic ajunge sa manance si 5 rame la o masa..si sunt cam 3 mese pe zi
Am facut poze cu acvariul si cu pestii dar din pacate nu le putem posta...pentru ca galeria este blocata.Cum se repara postam pozele.
Apropo Koala nu te-am uitat cu berea...

P.S.: Asteptam sa vedem si noi niste poze de la Manuelita si de la Fr0ggy!!!

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

In sfarsit am reusit sa punem si cateva poze in galerie.Urmati link-ul asta..pentru a vedea pozele Album nou.

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos set up, sa va traiasca durdulii!
Pei cei doi nou-veniti i-ati cumparat de la aceeasi persoana? Eu ma gandeam ca pe urmatorii ar fi bine sa-i cumpar de la altcineva pentru a evita consangvinzarea. Dar de unde ?
Pestii mei au de ieri si substrat din pietris, si... s-au si apucat de mutat pietricele in gura. S-au apucat de aceasta activitate la cateva minute dupa ce au fost pusi in bazin, nu ma asteptam, ca si cum inainte exista soft-ul care se derula invizibil , dar nu si hard-ul )))
Ma bate gandul sa incerc sa le pun si o planta doua ascunse in spatele unei butrugi, nu neaparat din motive estetice cat de consum al nutrientilor ( nu ca nu le-as schimba apa de2 ori pe saptaman desi sunt 2 in 350 l apa ...
vlad&raluca
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/04/2006 15:56:09
Messages: 80
Location: Bucuresti - Lizeanu
IP:
Offline

Cei doi pesti noi sunt cumparati de la aceeasi persoana...tot din Obor.Am mai cautat si in alte parti dar prea am gasit.

Acvariu Astronotus Ocellatus
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com