[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bomba co 2 lagar de concentrare pt gupy  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
buzghy
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 08:00:39
Messages: 53
Location: bh-oradea
IP:
Offline

prima mea bomba ! probabil si primul esec )
versiunea cu gelatina, ieri la cateva ore dupa montare aveam doua bule/sec in vasul decantor si totul mergea surprinzator de bine
la inchiderea cortinei aseara am scos furtunul din flacon in ideea sa nu-mi axfisiez pestii si gazul a iesit linistit in aer in casa
astazi am bagat furtunul inapoi dar am vazut o scadere clara a presiunii o bula/2 sec
vasul meu nu e foarte populat cu plante ; 5 fire de vaslineria si inca doua care nu stiu cum se numesc,are niste frunze mari adica aia din poza din link

http://www.acvariu.ro/forum/posts/downloadAttach/2063.page

in fine am facut aceasta introducere sa nu fiu acuzat ca nu am facut una,problema care o pun e urmatoarea desi am vazut ca multi i-si bat capul cu difuzoare co2 si reactoare eu intreb: cum e posibil sa-mi faca scandal gupita desi eu nu am folosit decat o piatra de aer cu orificii grosolan de mari? o fi posibil sa fie doar o coencidenta? eu nu cred,cum opresc gazul gupita coboara jos de acolo
am adaugat si un paint sa intelegeti "instalatia"

ms mult anticipat
[Thumb - picasi.JPG]


si totusi pana cand ...
[Email] [Yahoo!]
buzghy
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 08:00:39
Messages: 53
Location: bh-oradea
IP:
Offline

hmmmm dar multi sunteti !!!
daca tot nu v-ati inghesuit sa dati cu parerea revin cu noutati,in doar trei patru zile de cand am instalat gazul in vasul meu deja se vad minuni clare,frunzele galbenite au inceput sa prinda culoare ,ba mai mult deja am castigat doi trei centimetri la unele dintre plante care stagnau de vreo luna
se pare ca nu a fost chiar un esec pana la urma bomba mea si efectul scaderii presiunii a fost scaderea considerabila a temperaturii la mine in casa
voi reveni cu poze pt a demonstra efectul gazului in doar cateva zile
o singura problema mai am ;ce fac cu bomba noaptea ?cum o inchid ?
ms din nou pt interesul de care a-ti dat parte

si totusi pana cand ...
[Email] [Yahoo!]
aLLLx
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/10/2010 21:32:59
Messages: 404
Location: Târgu Jiu
IP:
Offline

Cred ca cel mai bun raspuns pentru problema ta ar fi un test permanent de CO2, asa vei sti cat de mult CO2 se dizolva in apa si poti actiona adecvat in asa fel incat guppyta (mie mi se pare ca mai degraba e black molly) sa nu mai fie stresata.
Cat despre problema cu inchisul gazului pe perioada cat nu-l folosesti poti achizitiona un robinet ca acesta : http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/507-fittinguri/5389-robinet-de-aer-resun-acv---o2.html , nu stiu daca e bine totusi sa inchizi gazul, se poate sa ai ghinion si sa fac poc. Eu doar scot furtunelul din valva antiretur si las bomba pe timpul noptii in baie.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca sa reglezi debitul la bomba poti improviza un fel de robinet, dar care niciodata nu il inchizi de tot.
Daca vrei sa nu ai batai de cap si sa umbli tot timpul atunci mai bine este sa tii bomba la un debit constant si ziua si noaptea, un debit mai mic.
Eu tineam bomba la o bula la doua secunde la un acvariu de 50 de litri. Apoi am luat o butelie si tineam la o bula la o secunda. Nu umblam nici ziua nici noaptea.
Depinde cate plante ai acolo, ca degeaba bagi CO2 daca nu are cine sa ti-l consume.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

Buna,

Din experienta personala, la un acvariu de ~90-100l net, bomba, ~1 bula/sec (la inceput spre 2...dupa 1 sapt fix 1 bula), eliminate in acvariu prin evacuarea filtrului (bulele se imprastie cu ajutorul paletilor din motorasul de la filtru), lasat non stop si fara piatra pentru aerare, nu s-a intamplat absolut nimic cu pestii. In schimb, in setup-ul meu, am mai multe plantute decat ce ai tu acolo...anyway, parerea mea este ca daca mai bagi cateva plante, poti sa scoti chiar si piatra eratoare.

In legatura cu robinetii pentru bomba...as recomanda sa nu incerci asa ceva eu am avut si s-a blocat...robinetele astea nu sunt tocmai exacte...acum pot sa-ti elimine putin co2 iar peste 2 ore deloc=>presiune in bomba=>caboom

Numai bine,
Catalin.
[Yahoo!] [MSN]
buzghy
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 08:00:39
Messages: 53
Location: bh-oradea
IP:
Offline

vasul meu are cca 70l,am incercat deja faza cu filtrul ,ma deranja insa ca bulele provocau un zgomot deranjant cand se izbeau de palete,
cred ca metoda care o folosesc acum e destul de utila,in locul pietrei am pus un dop de ureche (nou relax ,e format dintrun burete cu pori foarte mici comparativ cu filtrul de tigara) ;bulelele ies chiar de la fundul apei,pana sus(38-40cm) se injumatatesc la diametru apoi la iesirea din apa se intalnesc cu jetul filtrului care le arunca din nou in apa dizolvand din nou o parte din ele
momentan nu am nevoie de o dizolvare 100% pt ca dupa cum ai zis si tu nu am destule plante
oricum sunt uluit de faptul ca doar intr-un timp atat de scurt mica mea vegetatie a explodat

despre robinet,momentan am sugrumat un pic furtunul de la iesirea din flacon si am mai redus din debit dar flaconul e acum comparabil cu un flacon de suc ..... scapat un pic pe ciment )) oare face bum????
VA TIN LA CURENT
[Thumb - dopuri.jpg]


si totusi pana cand ...
[Email] [Yahoo!]
butucea1989
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/12/2010 11:46:24
Messages: 11
Location: Targu Jiu
IP:
Offline

Eu unu sincer, mi-am cumparat un reactor CO2 ceramic de la Jbl care nu este foarte scump in jur de 40 RON, si am o bula pe secunda cu bomba.Refa inca odata bomba, cel mai probabil ai gresit cantitatile, pune mai mult zahar.La fel a fost si cu prima mea bomba, a mers doar prima zii dupa care a scazut presiunea considerabil.Eu unu nu opresc Co2-ul niciodata dar am si acvariu plin cu plante.
[Yahoo!]
buzghy
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 08:00:39
Messages: 53
Location: bh-oradea
IP:
Offline

AS MAI AVEA O NELAMURIRE
de cava vreme suprafata apei e acoperita cu bule,e normal?

si totusi pana cand ...
[Email] [Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

Cu bulele e normal, depinde de tipul de mancare dat la pesti... eu le dau fulgi, si dupa cateva hraniri se formeaza o pelicula unsuroasa la suprafata si aia tine bulele. Cand schimb apa e ok 1-2 zile dupa care iar se formeaza.

Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
Norbi
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2010 01:08:41
Messages: 12
Location: Baia Mare
IP:
Offline

poti orienta jetul de apa in sus, sa miste si suprafata apei , si vei scapa de pelicula si bulele acelea
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com