[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hello!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline


Unde ai vazut tu ancistrusi la dimensiunile alea ?!?


OK, mea culpa intotdeauna confund ancistrus cu plecostomus, ancistrusii pot ajunge pana la 15 cm, oricum destul de mare pentru a te feri de achizitionarea lor. Mersi ReBella pentru apostrofare.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sa spunem ca nu am vazut nici ca ai scris 15, ai vrut sa spui 10.
[Email]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Hai sa spunem lucrurilor pe nume , aici se poate vedea mai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2010 21:19:01


nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca te uiti bine e articol general despre ancistrus. Aici vorbim de ce gasim la noi pe piata in mod obisnuit adica ancistrus dolichopterus care ajunge la 10 si ancistrus cirrhosus care atinge intr-adevar 12,5 cm daca e intretinut foarte bine, dar asta maximum. Uita-te si pe linkuri.
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=1940
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=221
[Email]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

E in regula, te cred pe cuvant, hai sa lasam topicul fetei pe tema pe care a fost deschis.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sa nu ma intelegi gresit, am vrut doar sa clarificam lucrurile.
[Email]
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Guys, eu nu ma supar, cu cat se dezbate mai mult un subiect cu atat este retinuta mai multa informatie...cat despre....
LUPmic: "Pai cel mai simplu ar fi 2 acvarii in casa "
Cred ca da!...am fost aseara la niste prieteni care abia si-au facut acvariu...primul lor acvariu...unul de 260l de la Juwel...cu scalari si discusi...Dl Oprea s-a ocupat de tot, adica fara ciclare fara nimik...va puteti imagina...?
Dl respectiv a tinut apa la statut cat trebuia filtru la fel in acvariul dumnealui ...samd...prietena mea in 3 ore a avut un colt de rai in casa! (trebuia sa fie gata asa repede pt ca era cadou pt sotul ei..) , si acum revenind..sa va spun drept m-am imbolnavit..

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cam care mai e parerea despre acvariul tau acum??
[Email]
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline


Tu ce spui...?
Eu imi iubesc acvariul asa cum este iti dai seama, insa trebuie sa il imbunatatesc sunt constienta de acest lucru!
Iar facand comparatie cu ce am vazut....
1 - eu nu am spatiu unde sa pun un astfel de acvariu
2 - sotul meu doar admira acvariu nu ridica o granula de nisip sa o curete.. si deci va fi un calvar pt mine
3 - nu stiu daca mi-as permite/ar merita sa investesc ~2000E



Dar trebuie sa recunosc...mi-ar placea cumplit de mult sa am unul si mai mare daca se poate...dar sa se ocupe altcineva de el..:d
[Thumb - bigtank - resize.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 01/08/2010 22:36:45


Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu ma refer la asta, ma refer la ce ai pus in el, ca ai un acvariu frumos in rest (cuva).
[Email]
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Pai da, eu il iubesc asa...dar trebuie IMBUNATATIT...

E dureros uneori sa recunosti..)
Nu ma mai necaji...btw, acvariul visurilor mele este cel postat de mine mai sus..
Ce zici de el?

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

E fain, gasesti aici pe site toate informatiile despre el pentru ca Amano are o colaborare cu acvariu.ro.
Poti sa incepi sa imbunatatesti acvariul incet incet prin inlocuirea plantelor artificiale cu unele naturale, mie unul cele artificiale imi aduc aminte de florile de plastic de pe televizor de pe vremea lui "ceasca". Apoi poti sa inlocuiesti vaporul cu un mopan fain.
[Email]
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Cred ca vaporasul va fi singura chestie pe care nu o voi inlocui..
plantele da le voi inlocui, insa mai astept cateva zile sa vad daca si-au revenit pestisorii...daca nu mai astept....pana nu ii vad ca sunt ok nu mai bag nimik strain in acvariu, am vb deja de sapt trecuta cu nenea de la mag de langa mine, ma va ajuta el cu plantarea (indirect evident), stiu ca o sa dau o carca de banuti pe plante...ca nu vreau orice plantutza.....sievident dupa ce voi stabili cu Mihai (sotul) ce specii sa pastram
Daca vrem carasi nu sunt decat 2-3 plante de care nu se ating, daca vrem alti pesti gama e variata.
Am avut un mopan, l-am donat lui nenea asta de care zic, deoarece mi s-a facut apa ca ceaiul si a inceput sa faca niste puncte mici portocalii pe el..ca niste ciupercutze, asa ca l-am scos de teama sa nu pateasca ceva pestii!

Cand l-am cumparat scria clar ca este "rodat" nu cunosc denumirea..)

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mopanii toti indiferent fac apa maronie pentru cateva saptamani la inceput dar dup-aia apa se limpezeste ca si cand nici nu ar fi mopanul in ea. Punctuletele de pe mopan erau mucegai si dispar de la sine sau mancate de melci, pestii nu sunt afectati de el.
Carasii fac foarte multa mizerie si le trebuie spatiu mult mai mare ca sa creasca bine. E recomandat sa ai 80 de litri pentru un singur caras si o masa filtranta mare. Ti-ar trebui un filtru canistra si maxumum doi pesti. Eu nu ti-as recomanda sa ramai pe carasi.
Cu vaporasul o sa-ti schimbi parerea mai incolo...
[Email]
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

)
Mercic tare mult ...chiar esti de treaba!
Jur ca daca stiam ca mopanul ala nenorocit asa trebuie sa faca nu mai ma speriam degeaba si il donam...era o frumusete de mopan care costase destul de multicel!
Asta este! Domnia si prostia se platesc!
Cu siguranta voi dona caraseii, inca sunt in tratative cu Mihai.., si voi incerca sa iau alti pesti..vreau pestisori care nu necesita tratamente de intretinere complexe, dar care sa fie spectaculosi..
Daca pana la sf sapt sunt toti ok, incep sa donez din ei si sa fac lista cu plantuze cu nenea de la magazin.

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com