[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hello!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Sunt Bianca S, am acvariu de vreo 6 ani, insa nu sunt o cunoscatoare a tainelor acestui hobby, asa incat am zis sa intru si eu sa vorbesc cu lumea inteleapta a acvaristicii.
Pana anul asta am avut un acvariu homemade de 60l cu pestisori comuni care nu necesita grija si atentie foarte mare (guppy, cativa sanitari, casasei, xipho..samd), am incercat si cu plante, dar evident au murit repejor...Anul acesta in mai, am zis sa trec si eu la alta etapa (de gura sotului) si am cumparat un acvariu mai mare Acvariu Aquael oval 80 cu capac, cu capacitate de 102l, complet utilat (filtru si iluminare dedicate) pe care l-am tinut doar o sapt. la ciclat, deoarece am lasat filtrul de la cvariul vechi si am tot pus bacterii, m-a invatat un nene de la magazin. Locuitorii acestui acvariu sunt: 11 pui de guppy, 5 cardinali (Tetra de Buenos Aires), 6 neoni (Paracheirodon innesi), 8 carasei (voalati +cap de leu), 1 pangio khuli, 2 rhineloricaria pui, 3 cory, 1 ancistrus pui, 3 zebre roz (brachydanio rerio),2 glass fish tatuati, 2 pangasius. O singura data in 6 ani am avut probleme, si anume am avut bacteria sub forma de puf si pana m-am dumirit eu am pierdut 70% din pesti...
Sper sa colaboram bine.

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

In primul rand iti urez bine ai venit.

In al doilea rand, sa stii ca acei carasei nu se potrivesc cu acvariul tau, au nevoie de un bazin mult mai mare.

In al treilea rand, ai idee cum se tatueaza acei glass fish? E o cruzime, iar tu o incurajezi, prin achizitia acestora.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Hey,
Multumesc pentru urari!
Stiu ca este spatiul foarte mic pentru carasi, iar in ceea ce priveste pestii sticla crede-ma pe cuvant habar aveam ca sunt tatuati, i-am cumparat acum 2 saptamani si nu stiam nimik despre ei <sindromul ignorantului cumpara fara sa stie ce..)>, ajunsa acasa am inceput sa citesc si asa am aflat si ce era sa fac sa ii arunc sau sa ii pastrez si sa ii dragalesc...
Asa am aflat si eu ca sunt o multime de specii de pesti care se tatueaza si m-am ingrozit....dar ii iubesc si mai mult tocmai pentru faptul ca au fost chinuiti!

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Bine ai venit . In alta ordine de idei: daca tot te pui pe citit, nu ar fi rau sa vezi asta si neaparat asta pentru ca ce ai tu acolo este o "ciorba" in acvariu, adica specii prea multe, incompatibile si bazinul este suprapopulat. Faptul ca nu ai avut pierderi de mult nu denota faptul ca pestii se simt bine... Ca un exemplu: pangasius-ul este exact ala pe care il gasesti in magazine alimentare in vitrinele frigorifice... Ai vazut la ce dimensiuni ajunge? Clar locul lui nu este in acvariu...
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Mercic,
Stiu ca am multi pesti de multe specii pt spatiul pe care il am, insa nu pot sa vad 3 rahatei in acvariu.., in alta ordine de idei, stiu cat se fac pangasius, la fel se fac si rhineloricaria, insa am un magazin de pestisori langa mine si cand am ceva in plus, il donez...asa am facut si cu vechiul acvariu si cu un fire eel.
Pe nene il cheama Attila si chiar se pricepe, el ma mai invata una alta, insa la mine nu e pasiune , ci pur si simplu imi este drag sa am un acvariu in casa. Nu sunt genul care sa lesin dupa acvarii de sute de litri sau sa inmultesc diverse specii, sunt un om obisnuit cu acvariu.
Ma interesez tot timpul despre diverse lucruri care imi trebuiesc, insa nimik in plus. Am sa citesc ce mi-ai recomandat.

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Buna, Lola, si bine ai venit printre noi. Niste poze ar dumiri pe multa lume despre vegetatia ta. Toate cele bune.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

lola, acvariul tau este o lume in miscare, nu il poti tu opri. el va evolua, indiferent ca iti convine sau nu. ideea e sa evolueze in bine, nu in rau. guppy vor face pui, indiferent ca vrei tu sau nu, plantele vor face frunze (si vor creste ) sau vor face alge. deci cum ziceam, trebuie sa iti doresti o evolutie....altfel nu are rost pasiunea asta.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Buna Bianca, bine ai venit pe forum! O sa ne intelegem de minune. Pune si noua niste poze, sa vedem si noi acesti pesti mirifici. Sa speram ca nu se mai repeta istoria cu acvariul tau suprapopulat.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2010 09:25:02


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Hello,
Mercic de primire baieti, sunteti de treaba..
Incerc sa adauga si niste poze , dar intai sa vad cum ..Sunt prea mari pozele..cum fac?

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2010 09:50:43


Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Cum nu m-am priceput sa micsorez pozele, le-am incarcat pe un site si vi le arat asa...
Sper ca acei guru in ale acvaristicii sa nu ma necajeasca prea tare...
http://picasaweb.google.ro/Bianca.Savu.ex.Macadan/AcvariulMeu#

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2010 10:08:11


Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

nu sunt guru, dar caraseii aceia vor creste mult mai mari si vor produce multa mizerie. nu-si au locul acolo

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Stiu,
Ma tot gandesc ce specii anume vreau in acvariu, insa intai tre sa scap de ce am rau in acvariu in momentul de fata.Cred ca la ultima achizitie am luat ceva ca au inceput pestisorii sa moara sau sa fie dubiosi.
A murit un caras ieri si un neon azi.Mentionez ca neonii ii am de ~1 an, carasul il aveam de ~2 saptamani (ultima achizitie). Cel mai vechi peste din acvariu este un pangio khuli de 5 ani, am avut si 3 ancistrusi mari insa rand pe rand au decedat (aveau 3-4 ani) si acum am unul micutz.Doresc sa scap de molima din acvariu, sa bag plante naturale..si sa tin mai putini pestisori..

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Lola wrote:
Sper ca acei guru in ale acvaristicii sa nu ma necajeasca prea tare

Pai ba da, o sa te necajeasca. Ce-i cu acvariul ala?? E jale.
[Email]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Nu ai luat nimic cu ultimii pesti adusi. Intelege ca nu poti mentine sanatatea pestilor cu un asa numar mare in acvariu. Pestii aia mor intoxicati cu amoniac, pentru ca filtrul biologic pur si simplu nu poate face fata. Articolul asta l-ai citit? Dar celelalte doua care le-am expus mai sus? Daca stii deja toate aceste lucruri de ce nu iei masuri? Poti sa stai sa te gandesti cat vrei, dar tare mi-e mie ca pana ce o sa te decizi ce pesti vrei, nu o sa mai ai mare lucru in acvariu...
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Am citit tot ce se putea citi, cat despre filtre care nu fac fata, am 2 filtre pe care le spal alternand unul cu celalalt, insa functioneaza amandoua odata.
Amandoua sunt pt volum putin mai mare decat am eu acvariul.apa este mereu curata, pestii nu stau la suprafata sa respire oxigen.
Mereu am avut mai multi pesti decat era necesar, insa niciodata nu mureau asa brusc...deci acum sigur am ceva, coditele la doi carasi au firisoare de sange...asta nu e bine, iar neonul care a murit nu arata bolnav, insa acum am vazut ca unuia i s-a umflat burtica, asta inseamna clar infectie!
Hai mai bine sa vb la topicul caras cu prob.....am scris si acolo cate ceva, ca daca o mai lalaim aici vom fi offtopic.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2010 13:25:15


Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Salut si bine ai venit! Ma bag si eu in discutie, cu cateva sfaturi in plus:
1. Daca vrei carasei, ia-ti adio de la plante, astia papa tot, plantele cu frunzele mari si groase deabia rezista in fata lor, lasand deoparte mizeria si cantitatea insuficienta de apa
( aici poti baga si ancistrusul, si asta se face de 20-25 cm iarasi pera mare pentru acvariul tau ).
2. Nu stiu cum sa incep fara sa te supar, dar vaporasele acelea scufundate nu prea isi au locul acolo . Te-ai uitat peste pozele de forum? ai vazut la cineva asa ceva? Motivul pentru care nu ai vazut este simplu: pestii, in mediul lor natural nu au parte de astfel de trasnai comerciale, aici incercam sa facem micul habitat al pestilor din casa noastra cat mai aproape de natura. Pffa, si mai costa si o caruta de bani prostiile alea. Cu banii aceia puteai sa iei plante sau fertilizanti.

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Scuze, am recitit ce ai zis..era vb de filtru biologic, eu am inteles de filtre mecanice...nu ma luati in seama, sunt tare trista de ce mi se intampla in acvariu.

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
Lola
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2010 16:27:58
Messages: 45
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

Popey, mercic pentru finetea cu care expui lucrurile, stiu de carasi ca papa tot, tocmai de aia am plante artificiale, dar spal la ele de lesin, vaporasul acela l-am luat pentru ca sotul meu si-a dorit o corabie in acvariu, nu spun ca mie nu imi place, cred ca putem face o exceptie.. , daca incep sa pun cateva plantutze si evident sa imputinez grav pestii.
Insa trebuie sa dezbat problema cu sotul meu..pt ca fiecare isi doreste altceva de la saracul acvariu...Cand vom ajunge la o concluzie va anunt...)

Cu 10 minute mai devreme in Rai, sau cu 10 minute mai tarziu acasa?
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

popey wrote:cantitatea insuficienta de apa ( aici poti baga si ancistrusul, si asta se face de 20-25 cm iarasi pera mare pentru acvariul tau ).


Unde ai vazut tu ancistrusi la dimensiunile alea ?!?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Lola wrote:Insa trebuie sa dezbat problema cu sotul meu..pt ca fiecare isi doreste altceva de la saracul acvariu...Cand vom ajunge la o concluzie va anunt...)


Pai cel mai simplu ar fi 2 acvarii in casa
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com