[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
mormoloc in filtru  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

Va salut cu respect,

As avea nevoie de un sfat. Azi, cand m-am uitat mai atent la acvariu, deoarece trebuie sa fac schimbul de apa, am observat in interiorul canistrei (am ca filtru un burete in canistra+pompa de aer resun AC-1000) o chestie mica de aprox. jumatate de cm, transparenta, care dadea de zor din codita Dupa o analiza mai atenta am vazut ca este un mic mormoloc , dar nu stiu de unde a aparut deoarece niciuna din femelele xipho ( am 2 ) nu a avut niciun semn de gestatie...M-am uitat mai atent in acvariu dar nu am mai vazut nicio mica "ganganie" din asta mica chiar daca acvariul este destul de plantat......probabil asta a avut norocul sa fie absorbit de filtru inainte sa fie devorat de adulti....Imi pare rau ca a scapat decat unul, dar as vrea sa fac tot posibilul sa-l salvez....si nu prea stiu cum sa o fac...imi e frica , ca daca il scot de acolo si il las liber in acvariu s-ar putea sa-si gaseasca sfarsitul si el...insa trebuie sa fac schimbul de apa....Acum vreo 2 sapt am vrut sa cumpar o maternitate mica, dar mi-a spus vanzatoarea de la pet shop ca nu se poate adapta acvariului meu...Mentionez ca am un acvariu AQUAEL de 26 de litri net, cu peretele anterior curbat....V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat, indrumare sau cu orice mi-ar fi de ajutor pt a-l salva pe micul meu mormoloc , primul de altfel

Multumesc anticipat !
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

prindel cu un furtun mic.tii un deget pe un capat si celalat in bagi in acvariu dupa pestisor.cand esti deasupra lui ridici degetul de pe furtun si il pui repede inapoi.puiul este prins acolo.
in acvariu sa ai pusa o cutiuta de alimente agata de un perete cu niste gaurele mici (cu boldul incins) in cutiuta. ridici furtunasul din apa cu atentie,sa nu iei degetul de pe el si cand ajungi deasupra cutiutei ii dai drumul.el va pica acolo teafar si nevatamat.
problema o sa fie hrana,cel mai simplu ii dai galbenus de ou fiert tare pe care il dizolvi in apa,asta pana cand se face maricel,aprox o saptamana,dupa care ii dai hrana pentru puiet care se gaseste deja in comert,sau dai la rasnita mancare pentru pesti de orice tip,dar cel mai ok sunt fulgii.ideal ar fii niste naupili de artemia,vorbeste cu persoana de la petshop daca iti poate da.
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

@beez : mersi mult pt sfaturi, am facut rost de o maternitate mica, flotabila si am reusit sa-l mut acolo....cu hrana ....chiar mi-e teama sa ma gandesc cum sa fac pur si simplu dizolv galbenusul in apa si il pun acolo la el? nu exista riscul sa se strice "zeama" respectiva si sa stric/influentez apa si echilibrul acvariului? nu vreau sa fac ceva care sa le dauneze celorlalti....

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2010 13:38:10

iuli9004
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2010 16:01:01
Messages: 91
Location: Braila
IP:
Offline

poti sa ii dai tetra min baby
[Thumb - TetraMin-Baby.jpg]

[Yahoo!]
MoDy
Junior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 12:44:54
Messages: 83
Location: 1decembrie ,Ilfov
IP:
Offline

in momentul administrari galbenusului apa se va tulbura pun dar in 2-3 ore se va face din nou curata!
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc mult celor care au raspuns. Din pacate maternitatea aceea flotabila s-a dovedit a nu fi chiar atat de flotabila ....dupa ce am mutat puiutul am vazut ca un fir de valisneria abia plantat iesise din substrat si am vrut sa il replantez....din pacate, am atins foarte usor maternitatea si a luat apa suficient cat sa "sara" peste margine o femela de xipho.....care s-a dus glont la puiutul meu si l-a infulecat in mai putin de o secunda.... Din pacate nu am avut timp sa reactionez pentru a-l salva....
Acum am o intrebare...Cand ar trebui sa ma astept la un alt rand de pui din partea lor? Vreau ca data viitoare cand se va intampla sa fiu pregatit pentru a nu se mai repeta "genocidul" care a avut loc de data asta...Ciudat este ca, asa cum am spus in primul post, niciuna din femele nu a prezentat niciun semn de gestatie....nu l-i s-a modificat absolut deloc abdomenul sau alte semne care am vazut ca sunt descrise pe net....Singura chestie care imi vine in cap este ca la inceputul lunii masculul parca innebunise, le fugarea pe amandoua femelele de am crezut ca le omoara, dar din cate stiu eu termenul de gestatie e de 4 saptamani, nu de 2....
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

se mai intampla...
o sa ai parte de pui pe viitor,deci nu e o tragedie.
in 26 de litrii nu o sa ai loc si cu pui si cu 3 xifo maturi.
iati un bazin de 60-80 l si cel de 26 sa il transformi in maternitate
uie un exemplu
http://media.photobucket.com/image/fatatoare%20pesti/vizzzy/Picture010-1.jpg
http://media.photobucket.com/image/fatatoare%20pesti/vizzzy/Picture012.jpg
http://media.photobucket.com/image/fatatoare%20pesti/vizzzy/Picture014.jpg
pe viitor: galbenusul se dizolva in apa si se pun cateva picaturi in apa,adica suficient cat pestii mananca odata.faci asta de 3x/zii

semne : abdomen umflat si inegrire la inotatoarea anala
Just4M3
Member

Joined: 12/05/2010 15:58:54
Messages: 227
Location: Timisoara
IP:
Offline

beez wrote:se mai intampla...
o sa ai parte de pui pe viitor,deci nu e o tragedie.
in 26 de litrii nu o sa ai loc si cu pui si cu 3 xifo maturi.
iati un bazin de 60-80 l si cel de 26 sa il transformi in maternitate


stiu ca nu e loc de puiet pe langa ce am acum, si exact asta intentionez sa fac, adica sa-l transform pe asta in maternitate, doar ca mi-a parut rau de puiuti, daca tot au aparut acolo in acvariu, oricum, in caz ca traiau mai multi intentionam sa-i donez, si asta o sa fac la viitoarele randuri de pui pana o sa reusesc sa iau unul mai mare...


exact ceva de genul asta am si eu, doar ca e din plastic si e mai mica....


beez wrote:semne : abdomen umflat si inegrire la inotatoarea anala


tocmai asta spuneam ca a fost ciudat, ca nu au prezentat nimic de genul asta...

Multumesc mult pentru raspunsuri !
O zi buna !
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

nu au prezentat pentru ca nu ai ochiul format inca ,pe viitor o sa fie din ce in ce mai usor..
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com