[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fixare Java Moss pe pietre  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
takawachinchila
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2008 23:52:04
Messages: 252
Location: Magurele, IF
IP:
Offline

Salut, am fixat mossul pe pietre cu o plasa de plastic de aproape 2saptamani si nu observ nici o crestere.
Cine a mai facut asa? in cat timp s-au vazut rezultate? ce mijloace ati folosit ca sa "ajutati" mossul?
Multumesc.

cand vrei plantele pe care le doneaza cineva, tu esti cel ce trebuie sa isi miste c***'!
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Uite aici ceva exemplu,este vorba de riccia,dupa 5 zile are si rezultat

http://www.youtube.com/watch?v=uaYdPhyobcs&feature=related

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
LaBocaDellaVerita
Clona

Joined: 06/06/2010 16:21:21
Messages: 44
IP:
Offline

Nu compara viteza de crestere a ricciei, cu cea a moss-ului, care-i mult mai redusa
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

in primul rand totul se intampla mai repede cand folosesti o roca poroasa.il poti lega cu guta de pescuit dar sa nu o strangi tare!
dureaza 2-3 saptamani in functie de parametrii apei,substrat,iluminare,adaos co2 si fertilizant
takawachinchila
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2008 23:52:04
Messages: 252
Location: Magurele, IF
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri.
Eu am folosit niste pietre neao?e, nu prea poroase dar nici lucioase. Nu au nimic deosebit, decat forma, le-am ales ca sunt plate (initial erau la testoase in acvariu). Nu am CO2...
Si faza e ca tare as vrea sa nu mai se observe plasa aia pe pietre

sa incerc cu un bold ceva sa scot firele de moss de sub plasa (in dreptul ochiurilor) ca sa arate mai fluffy si sa creasca mai repede?
[Thumb - Picture 006.jpg]

[Thumb - Picture 002.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2010 15:08:34


cand vrei plantele pe care le doneaza cineva, tu esti cel ce trebuie sa isi miste c***'!
LaBocaDellaVerita
Clona

Joined: 06/06/2010 16:21:21
Messages: 44
IP:
Offline

Pe pietrele alea slabe sperante sa se fixeze singur. Singura solutie e sa le lasi asa pana cand mossul va acoperii toata plasa.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

va dau un tip:
pt fixarea oricaror plante pe orice fel de decor se poate folosi superglue. nu bag mana in foc pentru oricare, eu am folosit Loctite (pe baza de cianoacrilat) si este fara probleme deja de 2 saptamani.
ideea am gasit-o la George Farmer, pe forumul ukaps.
nu este toxic in niciun fel si rezolvi in cateva secunde o treaba ultramigaloasa care dureaza altfel ore.



beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

humbert :
chiar nu am auzit de super glue sau loctite in acvariu..
cred ca siliconul ar face o treaba mai buna la o fixare nu?dar nu stiu ce sa spun nici de silicon nici de superglue ca metoda de fixare..pare foarte aiurea din multe motive.

takawachinchila :
schimba pietrele,pune mana pe guta ,si ai sa vezi rezultate cu ochii...mai ales estetice,nu te supara dar nu vad niciun farmec in ce priveste aquascape-ul tau cu pietrele alea
LaBocaDellaVerita
Clona

Joined: 06/06/2010 16:21:21
Messages: 44
IP:
Offline

beez wrote:humbert :
chiar nu am auzit de super glue sau loctite in acvariu..
cred ca siliconul ar face o treaba mai buna la o fixare nu?




Multi "marinisti" folosesc super-glue gel pt fixarea unor corali pe pietre
Siliconul se exclude. Daca il bagi imediat in apa, acetatii din compozitia lui vor omora fauna din jur. Si daca astepti pana polimerizeaza...se usuca moss-ul
beez
Member
[Avatar]

Joined: 11/06/2010 16:34:27
Messages: 185
Location: fieni,dambovita
IP:
Offline

una e superglue una super glue gel...super glue-ul stiu 100% ca arde/topeste plasticul,si cred ca nici plantelor nu le primeste....in fine
siliconul nu il baga oricine(decat persoane neinformate sau cu low IQ) in apa imediat din moment ce se usuca greu si se stie dinainte ca trebuie sa astepti pana il bagi in uz nu ?
eu ma gandeam la silicon pus inainte pe pietre cu suprafete neporoase ,siliconul fiind ``cauciucat`` ar fii o suprafata mai buna de prindere daca se aplica o trecere cu o bucata de smigler si eventual niste gaurele cu acul incins.
oricum nu vad de ce sa fixezi o planta permanent de o piatra sau cu un adeziv cand poti sa folosesti banala guta de pescuit si sa ai rabdare,dupa care obtii ceva natural
apropo,la fixarea muultor decoruri (backround 3d,pietre asezate una peste alta,pietre false din polistiren lipite pe fund,lemne unite pentru a face un fake bonsai,etc)de ce se foloseste silicon si nu super glue gel ?
simplu:
-exista silicon de uz special pentru acvariu(deci nu exista riscuri de toxicitate daca respecti termenul de uscare)
-cantitate/pret(un tub de silicon are undeva la 280ml si cu preturi de la 12 lei in sus)
cat despre mediul marin nu stiu,nu ma bag.am dat de curios un search pe google si am vazut ca intradevar multi folosesc super glue gel pentru fixare de corali.
dar sa nu uitam ca omu` nostru cu pricina are acvariul de apa dulce..
si inca ceva,orice planta rezista cateva ore daca ii pulverizezi apa pe ea,si moss-ul rezista foarte ok la asa ceva.deci zic ca ar rezista pana cand se ``intareste`` siliconul (1-2h) in proportie in care poti sa il bagi in un vas cu apa si sa astepti uscarea.in concluzie este posibil dar e inutil.am precizat mai sus


This message was edited 2 times. Last update was at 06/07/2010 20:14:42

 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com