[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
M-am trezit cu pesti... si nu am toate informatiile necesare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ekosekthor
Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 73
IP:
Offline

Daca vrei un acvariu ca cele din imagine, si care sa dureze cat de cat, renunta la ideea de pietris si alte bazaconii.


Nisipul ar fi fost doar pentru cateva zone. Ca in poza de mai jos.

image

Azi am luat 10kg de Aquality aquarium gravel nu stiu ce face si la ce e bun dar e de 1-2mm. Momentan is prins cu mini acvariul asta mic pe care trebuie sa-l intretin. Pestii primiti ieri inca is in viatza...

Edit:
Legat de pesti... Ce pesti utilitari sa iau?
As vrea daca se poate sa reproduc o societate acolo in acvariul ala... adica... spedii de pesti care ofera servicii celorlalti etc.
Unu care manca de pe jos (am albinosii, dar poate exista si altceva mai util), unu care spala geamu de la acvariu, altu care e medic etc etc... Se poate asa ceva sau sunt fitze?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2010 11:37:15

sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

poi sunt pestii din clasa sanitarilor care mananca ''de pe jos'' cum ar fy corry, mai sunt cei care mai ''razuie'' geamul -ancistrusi . deocamdata nu ai alge insa daca o sa apara poti sa iei SAE si/sau melci. vizavi de melci vezi de care iei sa nu faci o crescatorie de melci. si aici vorbim de acvariul mare pe care o sa il faci. cel mic il scotem din ecuatie ca daca mai pui 2 pesti ai suprapopulare .

This message was edited 1 time. Last update was at 24/05/2010 11:58:01


mesaj pentru europa si nu numai
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu sunt fite, dar intr-un asemenea acvariu nu se prea introduc astfel de pesti. Unul dintre motive ar fi substratul destul de usor si care ar putea fi "agitat" de pestii gen Corydoras. Plus ca iti vor scoate din substrat plantele mai mici.
Intr-un acvariu corect populat si in care nu se hraneste excesiv, nu sunt necesari.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

E foarte frumos ce vrei sa faci tu... aquascapingul este ceva deosbit, o provoare. Te-ai hotarat pana la urma din ce acvariu doresti sa te inspiri ?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

ekosekthor wrote:
As vrea daca se poate sa reproduc o societate acolo in acvariul ala... adica... spedii de pesti care ofera servicii celorlalti etc.
Unu care manca de pe jos (am albinosii, dar poate exista si altceva mai util), unu care spala geamu de la acvariu, altu care e medic etc etc...


n-ar strica sa faci rost si de un dentist. ca daca le dai multe dulciuri o sa aiba probleme cu dinti.

super tare dorinta ta dar o sa trebuiasca sa urmezi multi pasi si sa te documentezi bine. pe parcurs o sa te pot ajuta cu ceva plante pentru noul tau proiect iar daca ai nevoie de adrese utile te pot si cu asta ajuta.

Acvariul meu
[Yahoo!]
ekosekthor
Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 73
IP:
Offline

cel mic il scotem din ecuatie ca daca mai pui 2 pesti ai suprapopulare


Mda... trebuia sa cobesti... am mai primit 2 pesti. Dar astia chiar nu stiu ce sunt. I-am cautat dar nu am gasit specia lor. La Corydoras a fost mai usor pt ca stiam ca e vb de sanitari dar la astia portocalii n-am nici o idee. Poate stiti voi.

image

@alber: Dar nu o sa se murdareasca acvariul mai repede? Eu de-asta vreau pesti utilitari si cu aptitudini muncitoresti, ca sa faca ei curat in locul meu unde se poate si mie sa-mi ramana ceea ce nu pot ei face

@ReBella: Inca nu stiu dupa care acvariu sa ma inspir. Am vreo 20-30 de poze la care ma tot uit sa-mi vina ideei dar inca nu stiu exact pentru ca mai am de citit. Si apoi, sa vad ce am la-ndemana. Daca am o buturuga faina atunci merg pe versiunea cu buturuga, daca nu, pe varianta cu stanci si dealuri... cine stie... Stiu sigur ca pe jos vreau sa arate ca si cand ar fi iarba... asta neaparat! In rest, multe sunt optionale.

@bilti: daca poti sa-mi spui cam ce sa caut pentru gazonu ala subacvatic ti-as fi recunoscator. Macar asa sa-i fac o lista si sa incep sa fac niste calcule si planuri.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sunt 2 pui de caras ...si chiar nu merg cu ce iti doresti tu Se fac foarte mari, fac foarte multa mizerie si papa plante
Gazonul cum sa arate ? Spune-ne in ce poza este si iti zicem cum se numeste...sau macar cu ce seamana

Until you find someone worth dying for, you never really live.
ekosekthor
Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 73
IP:
Offline

No, nu stiu. Seamana cu iarba

Ideea e ca pe jos sa fie ceva ce nu creste mai mult de 2-3 cm... si sa semene cu iarba, sau cu trifoiul macar...
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

pentru gazon poti folosi hemianthus callitrichoides alias cuba

uite aici cum arata la mine in acvariu (ps: nu-l vrei?):

image

Acvariul meu
[Yahoo!]
ekosekthor
Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 73
IP:
Offline

Pare prea... cu frunze late "iarba aia". Cred ca raman la ideea de plante care seamana cu iarba. Legat de acvariu, nu stiu ce sa spun. Pare cam inalt pentru ceea ce vreau eu. Si eu as vrea ceva mai lung, care sa semene cu o poza panoramica.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ca iarba ar fi Eleocharis parvula : http://www.aquaticmagic.de/images/PL-HA01-01.jpg
Ca trifoi ar fi Marsilea hirsuta : http://img248.imageshack.us/i/olieo10eu.jpg/
Si ce iti arata Bilti este foarte frumos ...

Until you find someone worth dying for, you never really live.
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

ekosekthor wrote:Pare prea... cu frunze late "iarba aia".


de care iarba vorbesti? cuba este perfecta pentru gazon. nimic nu poate forma un gazon mai perfect! ai putea incerca si cu lilaeopsis.

si daca faci referire la acvariul de mai sus si zici ca e inalt cat ai vrea sa fie al tau? ca sa intelegi uita-te la poza de mai jos. e acelasi acvariu dar cu o luna si ceva mai devreme

image

Acvariul meu
[Yahoo!]
ekosekthor
Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 73
IP:
Offline

Eleocharis parvula

Asta e! Am trecut deja pe lista.

si daca faci referire la acvariul de mai sus si zici ca e inalt cat ai vrea sa fie al tau?

30 cm fara capac.
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

ekolector sper ca te-ai inarmat cu rabdare multa la acest proiect. o sa ai nevoie. insa daca nu vrei sa iti bati capul vorbesti cu un baiat de la timisoare de ex bilti si te ajuta el. sau daca nu iei unul gata facut :d

mesaj pentru europa si nu numai
ekosekthor
Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 73
IP:
Offline

sper ca te-ai inarmat cu rabdare multa la acest proiect.


Da, asa aveam de gand... dar s-au gasit altii care sa-mi faca surprize si sa-mi dea rabdarea peste cap

Intre timp am mai facut niste poze la micul acvariu. Apa nu e chiar asa de tulbure dar se vede asa din cauza ca am folosit blitz-ul pe post de bounce si bate de deasupra (adica de unde vine neonul).

image

image

image
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Frumosi caraseii...planta cred ca este Limnophila Sessiliflora : http://www.aquapage.cz/Obrazky/Rostliny/Limnophila_sessiliflora.jpg
Sper sa n-o pape carasii La mine o mananca conconiusii si molly, etc . Pune poza si cu cealalta planta...poate o identificam.

PS Sa stii ca atunci cand mai cresc ...cei doi carasi vor avea nevoie de un acvariu de minim 100l doar pentru ei doi, daca vrei sa nu moara .

Until you find someone worth dying for, you never really live.
ekosekthor
Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 73
IP:
Offline

image

PS Sa stii ca atunci cand mai cresc ...cei doi carasi vor avea nevoie de un acvariu de minim 100l doar pentru ei doi, daca vrei sa nu moara .


Of, si eu care credeam ca astia sunt maturi si nu mai au ce sa creasca mai mult de-atat.
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Frumos si ambitios proiect ai pus la cale. Te felicit pentru asta.

Ca sa fie cat mai practic sfatul meu, prezint in continuare cum as face eu. As lua acel acvariu de 45 de litri sau chiar mai mare unu de 60, 120L. N-o sa-ti pare rau, o sa fie mai usor de intretinut si mai aspectuos. As lua un substrat fertilizant si pietris de care iti place mai mult. A se citi acest articol pentru mai multe detalii.
As cumpara un filtru extern
As modifica capacul sa intre 2 tuburi de neoane.
As cumpara niste plante ca Vallisneria Gigantea, Eleocharis parvula si Cryptocoryne Parva un mopan frumos si niste pietre din roca vulcanica, pe care le gasesti la orice petshop.
Intre timp las acvariul la ciclat. Dupa perioada de ciclare as mai lua vre-o 20 de peste neon
Daca esti dispus sa le faci toate astea, desi pare complicat, o sa fie o placere sa le vezi cum prinde forma acvariul si o sa devine o adevarata pasiune. Atentie creeaza dependenta!
Bafta in proiectul tau!

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ekosekthor
Junior member

Joined: 23/05/2010 18:47:59
Messages: 73
IP:
Offline

Frumos si ambitios proiect ai pus la cale. Te felicit pentru asta.

Pentru voi pare ambitios... eu personal nu stiu inca in ce ma bag

As lua acel acvariu de 45 de litri sau chiar mai mare unu de 60, 120L. N-o sa-ti pare rau, o sa fie mai usor de intretinut si mai aspectuos.

Nu stiu daca are rost sa mai cumpar un acvariu pana il am pe cel care il vreau eu. Am recalculat dimensiunile acvariului pe care il vreau si nu e chiar asa de mare. Are 75 litri si multe chestii va trebui sa le fac eu sau pe comanda daca nu pot singur.

Alt motiv pentru care nu ma avant sa cumpar un acvariu este un schimb care mai trebuie discutat intre mine si un prieten. Are un acvariu de 80L cu tot cu capac, filtru, pompa, termometru, cred ca si incalzitor si in loc sa trebuiasca sa dau 100e pe el sau mai mult, daca se hotaraste ii dau arcul recurve (arc cu sageti ). Deci si banii sunt un obstacol daca e vorba sa iau totul odata. Ceea ce nu-mi place la acel acvariu este marimea (mai exact inaltimea care ar mai strica din peisaj).

Si pe langa asta, sa vad cum ma descurc cu acvariul asta mic cateva zile, ca poate imi mor pestii si ambitia mea se sparge ca un balon
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

ekosekthor wrote:Si pe langa asta, sa vad cum ma descurc cu acvariul asta mic cateva zile, ca poate imi mor pestii si ambitia mea se sparge ca un balon

Totul tine sa ai incredere in sine. Iti recomand schimburi mici de apa, aprox. 2 litri cu apa declorinata la 5 zile.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com