[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plante subtiri...  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Folosesc Manado + Aquabasis si Ferropol (Ferropol 24) si PPS PRO.
Lumina 2x865 + 2xFloura + 1x827 (puse ieri) toate de 18W la 95l apa (lumina puternica).

pH = 6.6
kH = 7
GH = 11

NO3 = 40
Fe = 0.3
Cam atatea teste am facut.

Populatie: 6 Neoni + 8 Puntius titteya + 10 Puntius sachsi + 1 ancistrus
Plante: cam pe toata suprafata acvariului este plantat. acum astept ca unele sa creasca - este refacut de curand.

Acum problemele:
- intr-o parte a acvariului (unde nu este difuzorul Taifun de Co2) plantele au inceput sa creasca dar cu frunze verzi si foarte mici (spun verzi pentru ca am R.rotundifolia acolo). Tulpina este si ea subtire. Culmea este ca in partea cu reactorul Heteranthera zosterifolia o duce excelent si am un fir de R. macrandra care tot are frunze mici si (culmea) verzui/orange - deci nu rosii.

Stii cumva ce se petrece? Sunt relativ nou in acvaristica... am tot cautat, m-am interesat dar tot nu imi iese "ca la carte".

Nedumeririle mele sunt:
- cumva nu este bine distribuit CO2-ul in acvariu si din aceasta cauza frunzele sunt mici? (sau care este cauza)?
- faptul ca nu sunt rosii se datoreaza lipsei de KH2PO4? - sa incerc cu Easy Life Fosfo sau ceva asemanator?

Multumesc.
ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai daca ai bagat lumina doar de ieri nu cred ca se inrosesc peste noapte...am observat eu din ce am citit ca trebuie sa ai rabdare cu acvariile astea
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lumina e destul de puternica. Chiar foarte puternica.
Spui ca e de ieri, ianinte ce lumina aveai acolo? In mod normal, trecerea ar trebui facuta treptat pentru a nu se produce un dezechilibru.

Testeaza si PO4 daca poti.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Pana ieri am avut 2xFloura + 2x965... am mai bricolat un pic si am mai pus un neon.

Problema principala este de ce imi cresc asa de subtiri si cu frunze mici plantele... chiar si un fir de Bacopa caroliniana este foarte subtire...
Substratul este nou.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai avut doua 965 si le-ai schimbat cu doua 865? Ma intereseaza si cat de mult ai schimbat lumina.

Plantele sunt nou plantate? De cat timp sunt introduse in acvariu? Au avut si o crestere normala?

Frunze noi care raman mici ar insemna o deficienta de azot, dar ar trebui sa fie si galbene. La tine frunzele sunt verzi si spui ca NO3 e la 40ppm. Eu tind sa cred ca e vorba de perioada de adaptare a plantelor.

Despre faptul ca plantele nu sunt rosii ... asta-i o discutie destul de lunga. Uite aici. In general, plantele se inrosesc la NO3 putin (putin, nu inexistent) si PO4 mai marisor. Dar nu e neaparat o regula.

PS: Mie mi se pare un pic cam multa lumina acolo...

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
belzebut
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 13:04:27
Messages: 46
Location: Constanta
IP:
Offline

rotala se manifesta asa cand trece prin perioada de acomodare sau vine dupa o perioada in care nu a primit cele corespunzatoare cresterii. de exemplu eu nu i-am dat co2 si fertilizare timp de cateva luni. planta nu a murit, dar a regresat permanent pentru ca nu am facut nici schimburi de apa decat cand imi aduceam aminte. dupa ce am inceput sa fertilizez si sa bag co2 i-a trebuit in jur de 2 saptamani sa inceapa sa creasca normal.

ca sa ne dam seama cum de bine este distribuit co2 in acavriul tau ar trebui sa ne faci o schita cu pozitioanrea filtrului sau sa ne dai o poza, dar ma indoiesc ca ar avea vreo treaba

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2010 00:21:46

[WWW]
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Uite o poza cu planta: http://img202.imageshack.us/i/resizeofresizeof3.jpg/

gengiskhan wrote:Ai avut doua 965 si le-ai schimbat cu doua 865? Ma intereseaza si cat de mult ai schimbat lumina.

Da... aveau 4 luni si le-am schimbat o data cu Floura (vreau sa le folosesc la altceva)

gengiskhan wrote:Plantele sunt nou plantate? De cat timp sunt introduse in acvariu? Au avut si o crestere normala?

Plantele au fost normale si mutate la mine. A trecut ceva timp pana sa inceapa sa creasca (timp in care si-au facut radacinile probabil) si de ceva timp au inceput sa creasca - ca in poza.
Se vede in partea de jos cum era inainte (frunze mari si rosiatice) si cum a crescut la mine (frunze verzi si mici - tulpina subtire).

gengiskhan wrote:Frunze noi care raman mici ar insemna o deficienta de azot, dar ar trebui sa fie si galbene. La tine frunzele sunt verzi si spui ca NO3 e la 40ppm. Eu tind sa cred ca e vorba de perioada de adaptare a plantelor.

+
belzebut wrote:rotala se manifesta asa cand trece prin perioada de acomodare sau vine dupa o perioada in care nu a primit cel corespunzatoare cresterii. de exemplu eu nu i-am dat co2 si fertilizare timp de cateva luni plante nu a murit dar a regresat permanent pentru ca nu am facut nici schimburi de apa decat cand imi aduceam aminte. dupa ce am nceput sa fertilizez si sa bag co2 i-a trebuit in jur de 2 saptamani sa inceapa sa creasca normal.

Asa cum spuneam mai sus planta este noua la mine... NO3=40 (masurat la 2 ore inainte de a posta - am avut si 50 chiar) sa inteleg ca o mai las putin sa vad cum progreseaza? (dar isi va reveni complet sau ramane partea aia asa?)


gengiskhan wrote:Despre faptul ca plantele nu sunt rosii ... asta-i o discutie destul de lunga. Uite aici. In general, plantele se inrosesc la NO3 putin (putin, nu inexistent) si PO4 mai marisor. Dar nu e neaparat o regula.

PS: Mie mi se pare un pic cam multa lumina acolo...

Chiar m-am uitat atent la plante si am obs ca varfurile s-au inrosit... si asta numai dupa ce am schimbat lumina!
O sa incerc saptamana asta sa procur un test de PO4 si sa reglez de acolo (cu Easy Life Fosfo - pe langa PPS PRO). Dar intai sa vad planta sanatoasa

belzebut
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 13:04:27
Messages: 46
Location: Constanta
IP:
Offline

din poza reiese ca ar fi vorba de lastari noi, deci ar fi explicabil sa fie ceva mai subtirei si cu frunzulite mai mici, urmand pe masura ce se maturizeaza sa capete forma si dimensiunea normala.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/04/2010 01:01:34

[WWW]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu, nu sunt lastari noi, alea sunt chiar varfurile plantelor. Intradevar, am vazut si eu fenomenul asta la Rotala Macrandra mini. La mine s-a intamplat treaba asta cand planta era nou venita, proaspat introdusa in acvariu. Nu conteaza ca in alt acvariu mergea bine, daca e proaspat introdusa la tine in acvariu, e normal sa dea putin inapoi.

Nu stiu ce sa-ti spun deca sa astepti si sa vezi cum evolueaza lucrurile. Daca parametrii sunt ok, daca au si micro si NPK si CO2 si lumina... atunci eu zic ca trebuie sa-si revina dupa o perioada.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Oki... merci.

O sa incerc sa procur un test de PO4 sa vad exact daca este putin...
Mai astept pana duminica sa vedem cum progreseaza ;)
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Revenind

Am luat urmatoarele masuri:
1) Schimbat Taifun (care mi s-a parut aiurea rau) cu un reactor Tornado (Aquatic Nature). Prin aceasta cale am rezolvat si distributia CO2-ului
2) Pistia
3) Dozat PPS-Pro la 1.5-2ml pe zi (la 100l apa)
4) a scazut NO3-ul la 25
5) adaugat fosfor de 2 zile - l-am masurat aseara la 0.2 (sau cel putin asa cred dupa testul de la Dupa - nuanta nefiind pe scala respectiva... - data viitoare iau JBL) - vreau sa il cresc pana la 1 (chiar 2 daca NO3-ul ramane la 25) - Sper sa nu gresesc aici dar am inteles ca raportul tre sa fie 10/1 (pentru plantele rosii - nu?)


Schimbari:
- A inceput Rotala respectiva sa creasca cum trebuie - dar pe noi vlastari (ce a crescut aiurea asa a ramas).
- pearling la Heteranthera zosterifolia (pentru prima data imi iese)!!!
- pearling la Hottonia inflata ;)
- Blyxa s-a inrosit - aici am inteles ca este vorba de scaderea NO3-ului... dar nu pot sa le am pe toate

Tin sa va multumesc pentru sfaturi. Am mai trecut un pas...

Rog Modzii sa nu inchida - pe viitor sa am un loc unde sa imi spun "pasul".
Trec la alte documentatii acum
Grea acvaristica asta!
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com