[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Juwel 60 l  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cmoroianu
Junior member

Joined: 02/04/2010 14:23:12
Messages: 8
IP:
Offline

Salut,Am un acvariu Juwel de 60 l ,dar nu sunt multumit deloc de filtrul lui intern.Se imbiba cu murdarie doar primul ,hai sa zic, burete de sus.Restul de 4 nu au nici o treaba.Am cumparat si un Filtru Aquael fan2 de care,sincer,sunt multumit. E pus de 2 saptamani si inca "scoate" bule...Ce ma sfatuiti? sa renunt la filtrul "original"? Sa clatesc buretele filtrului Aquael sau sa-l mai las? Raman dator vandut...
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca inteleg eu bine si este vorba despre un acvariu Juwel Rekord 60 de 54 de litri (nu de 60) atunci trebuie sa stii ca filtrul din dotare face fata la majoritatea situatiilor si este bine sa fie lasat in pace. acum nu stiu cati pesti si ce pesti ai, dar in principiu ar trebui sa fie suficient daca acvariul nu este suprapopulat.

Se imbiba cu murdarie doar primul ,hai sa zic, burete de sus

din afirmatia asta eu inteleg ca esti nemultumit ca se imbiba cu murdarie doar primul burete (care este de fapt vata de perlon) si ai dori sa se imbibe cu murdarie totii buretii.

este gresit sa gandesti asa. este foarte bine ca se murdareste doar buretele de sus, rolul lui este exact acela de a opri impuritatile grosiere si a nu da voie celorlalti bureti sa se colmateze, ceea ce ar duce la scaderea vitezei curentului de apa prin ei si i-ar impiedica sa-si faca bine treaba lor, care este aceea de filtrare bilogica.

iti recomand sa citesti macar manualul acvariului, daca nu vrei sa citesti articolele de pe acest forum.
si ai putea sa te gandesti la urmatorul lucru: oare de ce filtrul respectiv are 4 bureti diferiti, cand ar putea sa aiba doar o singura bucata de burete?
raspunsul este acela ca fiecare burete din cei 4 are rolul lui bine definit in filtrarea mecanica si biologica a acvariului.
evident, trebuie sa intelegi intai ce este aia filtrare bilogica, deci spor la citit.



cmoroianu
Junior member

Joined: 02/04/2010 14:23:12
Messages: 8
IP:
Offline

Multumesc pt raspuns...Mi-as fi dorit sa am un manual al acvariului,dar l-am luat din targ din Constanta. Nou,desfacut,250 ron ,dar fara manual...Articole pe forum am citit,ce am gasit :
marian75
Junior member


Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 62
Location: Constanta
Offline
in primul stadiu binenteles filtrul intern original a zburat ...are tot un Juwel
geo13
Member

Joined: 23/05/2009 10:50:12
Messages: 113
Location: Bucuresti -Colentina colt cu Teiul Doamnei
IP:
Offline

buretii nu-i clatesti decat in apa de acvariu (cand schimbi o parte din apa, in aceea apa) pentru a nu distruge bacteriile. Deci nu-i speli cu apa calda, detergent, apa robinet.
[Email] [Yahoo!]
cmoroianu
Junior member

Joined: 02/04/2010 14:23:12
Messages: 8
IP:
Offline

Adica aici :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/10252.page
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

cmoroianu wrote:Multumesc pt raspuns...Mi-as fi dorit sa am un manual al acvariului,dar l-am luat din targ din Constanta. Nou,desfacut,250 ron ,dar fara manual...Articole pe forum am citit,ce am gasit :
marian75
Junior member


Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 62
Location: Constanta
Offline
in primul stadiu binenteles filtrul intern original a zburat ...are tot un Juwel


prietene ai inteles gresit eu am zburat in ghilimele filtru intern pentru ca eu am facut un Juwel Vision de 260 l pentru ciclide africane este cu totul alceva fata de tine care cred ca ai un acvariu plantat de numai 54 l

manual de utilizare daca tii mortis gasesti aici http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm iar acvariul l-ai luat de la Claudiu are si magazin la Casa de cultura undeva in spate la Balada Nej in piata

sper ca te-ai lamurit cu toate cele nu scoate filtrul acela intern este f.bun
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

vezi nu sari etapa ciclARI
cmoroianu
Junior member

Joined: 02/04/2010 14:23:12
Messages: 8
IP:
Offline

Multumesc mult Marian...Asa e...Acvariul era in targ,iar eu l-am luat de la Casa de Cultura...Nu ma plang de filtrul lui original,dar ma tot gandesc filtrul are pompa Resun si nu Juwel.De asta imi e teama ca nu ar putea face fata.Daca Juwel-ul foloseste uneori pompe resun Nu mai am nimic de comentat.Multumesc oricum..
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cmoroianu wrote:ma tot gandesc filtrul are pompa Resun si nu Juwel.De asta imi e teama ca nu ar putea face fata.Daca Juwel-ul foloseste uneori pompe resun Nu mai am nimic de comentat.

Cineva i-a schimbat pompa, nu cred ca l-au facut aia cu pompa Resun .

Poze: smilie ... Poze cu plante
cichlidfan
Junior member

Joined: 25/01/2010 16:57:31
Messages: 30
Location: Constanta
IP:
Offline

Juwel foloseste numai pompe Juwel, inseamna ca i-a schimbat pompa, daca ai Resun la al tau. Eu una nu mai iau demult nimic de la Claudiu, de cand incerca sa imi vanda pomaceea la 10 lei bucata
sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

aia inseamna ca te-a tepuit. da un telefon la opc daca ai bonul de casa sau factura ceva.

mesaj pentru europa si nu numai
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com