[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Noua lampa de birou - Welcome To The Jungle -  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Am vazut ca e la moda....si am zis ca de ce nu si eu ...adica ce eu nu pot sau cum? Si pentru ca aveam nevoie de o casuta pentru puii de microrazbore ...am zis hai sa o fac si pe asta. Am mers frumusel si am cautat un recipient ...l-am gasit ....am luat ceva "pamant de cartita japoneza" din nano-ul de 27L , am pus apa si asa s-a nascut noua mea lampa de birou .
Dimensiuni ....mici ...14x14x14 ...teoretic 2ljuma cat o sticla de CocaCola ca iar e la promotie ...numa ca fiind sticla turnata, e turnata multa ...+ substratu cred ca mi-a intrat cca 1L de apa.
Urmatorul pas ...da-i si cauta ceva pietre mici de tot, prin sacosile cu pietre ce au ramas de la setupurile precedent .... am si gasit ceva .... Inca un lucru rezolvat ....
Ce facem in continuare cu Lumina ....nimic mai simplu, luam o lampa cu leduri si am rezolvat-o si pe asta. 1.2w la 1L de apa e mai mult decat suficient....desi sincer ochiometric am oarece indoiel ...
Buuun, am pus pamantu de cartita, am facut hardscape-u ...si-apoi da`i de planteaza fir cu fir ceva moss pe baground ...stringy moss mai exact ...si hc-u ca si "Gazon" ...desi va parea o planta uriasa . Apoi ca sa fie menu` complet ...doar nu putea sa lipseasca eriocaulonu nu?Asa ca am pus chiar 2 tufe sa moara dusmanii de ciuda. Ramane sa vedem ce se va intampla si cum va evolua picolino meu . daca isi va da drumu sau nu
Filtrare + fertilizare = schimburi de apa zilnice de cca 200ml din bazinul mare ...ala mare mare de ma laud ca nu ii merge gazonu in el.
Locatari ...4 pui microrazbore(erau 5 da unu nu`l mai vad , o fi sarit din casa noua) + 3 pui creveti + vro` 2 melci vagabonzi + ceva planarii din substrat
Eh dupa cateva ore de plantat moss si hc fir cu fir, aranjat, montat lampa, pus pico pe suport moale ca deh doar nu putem sa il lasam asa pe tare sa simta saracii locatari toate vibratiile ...a iesit cam asa ceva ....

Vedere frontala: image image

Realizare dimensiuni + lampa : image

Si apoi in ordinea de pe tricou ...image

Cum va evolua, si eu sunt curios ....v-am zis , dupa parerea mea umila lumina cred ca e cam slaba, ma gandesc sa bricolez lampa sa ii pun ceva leduri mai puternice si/sau o alta combinatie de culori pt ca imi pare prea rece lumina care este . Am placaju am lampa lipseste doar vointa si timpul. Vedem cum va evolua. Nu ma intrebati de spectru sau alte nebunii ca lampa e superchina si nu vine decat cu niste specificatii incomplete.

Feedback OBLIGATORIU

This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2010 13:55:41


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

da stiu ca nu stai cuminte de loc,foarte tare,bravo,chiar arata bine,intradevar in fct. de ce plantute vrei sa mai bagi,sau chiar si pentru acestea trebuie sa upgrade-zi nitel lumina si cum alte obtiuni nu prea ai in afara de leduri,ca idee exista niste benzi auto(12v)cu care cred cai putea spori\completa spectrul,dau randament bun,iti spun ca am incercat eu ,dar m-am abtinut sa postez si ulterior am renuntat din alte motive.
[Email]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

asa e cand esti diliu ) ... si uite asa a mai aparut unu
ce sa zic la mai mare si mai multe

de lumina si restu nu prea ma pasioneaza asa ca nu comentez ideea e sa fie camanul ok pentru puiuti

schimburi de apa cu seringa
[Email] [WWW] [Yahoo!]
belzebut
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 13:04:27
Messages: 46
Location: Constanta
IP:
Offline

esti de belea mai omule ai devenit un adevarat maniac, felicitarile mele, arata bine
[WWW]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Marfa cipri, ar trebui sa patentezi lampa, sau sa le dai o idee orezarilor poate fac o productie de serie... ( mi se pare mie sau ala mare are capacu`mic? )

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

legat de lumina sunt in tratative cu colegul bilti sa ma ajute cu cateva leduri si sfaturi, ca el e cu experienta maxima in picoacvarii din zona. vom vedea cum si ce voi mai modifica la el in timp, inca caut solutii dar imi place cum arata bazinele lui asa ca ...

@ popey ala mare are lampa suspendata de tavan cu lanturi si intradevar ca si latime este cam la jumatatea bazinului,

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2010 20:59:51


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Aha, deci nu vrei sa te faci copchil ascultator.
Unde-i filtrarea? O sa zici ca n-ai unde? Da' de ce l-ai luat asa mic?
Baga-i alta lumina. Si mie mi se par cam chioare ledurile alea.
In rest, ce sa zic. Arata mai bine ca ale mele toate.
Am uita. Cu ce fertilizezi?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

alber wrote:Aha, deci nu vrei sa te faci copchil ascultator.

incerc
alber wrote:Unde-i filtrarea? O sa zici ca n-ai unde? Da' de ce l-ai luat asa mic?

Filtrarea e in bazinu mare si in schimburile de apa zilnice
alber wrote:Baga-i alta lumina. Si mie mi se par cam chioare ledurile alea.

asta incercam sa vedem
alber wrote:In rest, ce sa zic. Arata mai bine ca ale mele toate.

E hai lasa ca si tu ai fromoase
alber wrote:Am uita. Cu ce fertilizezi?

Cu apa din bazinu mare ) vezi primu post ...offf duamne iar te`ai utiat la poze si nu ai citit textu ...tz tz tz tz tz

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Am sa te critic un pic, nu ma injura, cauta alte pieticele, alea sunt prea ascutite, nu stiu, nu prea se pupa cu ADA

fost cesrobis
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

nici ada asta nu se pupa cu pico , mi-ar fi trebuit o mana de d-ala fin fin ....cat despre pietre ce vrei...am pus ce`am avut .....repede sa sari tu la gat ca m`am luat de mossu tau ce vrei sa`l pui pe creci

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline


fost cesrobis
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Foarte frumos si acesta si celelalte doua. Sa te bucuri de ele !
[Email] [WWW]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

intereant conceptul. doar ca nu prea vad cum o sa cresca hc-ul la lumina aia.

Acvariul meu
[Yahoo!]
belzebut
Junior member
[Avatar]

Joined: 16/02/2009 13:04:27
Messages: 46
Location: Constanta
IP:
Offline

am eu pietris fn de tot, daca vrei ma pot lipsi ca 2-3 maini,... cat despre productia de serie deja exista un astfel de bazin cu tot cu lanpa pe leduri, de fapt este un bol la vreo 3 litri cu un suport de plastic care se prelungeste intr-o lampa. nu am incercat dar cred ca ar merge pentru asa ceva, dezavantajul este pretul, in ct ajunge la 100 roni
[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Si daca credeati ca am abandonat pico va inselati ...iata cam asa arata in ziua de azi imi da impresia de jungla , d-asta am si redenumit topicul

Am vreo 9-10 pui de microrazbore si 3 red cherry in bazin....iluminarea este de la aceeasi lampa, nu i`am mai facut nimic, schimburi de apa zilnic cate o cana din bazinu mare
As vrea sa scot toate vietuitoarele din el si sa bag 3-4 crystal red sau ceva mai de efect ... ce ziceti?
[Thumb - IMG_1467_IJFR copy.jpg]

[Thumb - IMG_1469_IJFR.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 02/06/2010 14:13:52


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu spun ca arata foarte bine Imi place mult.
Am frunzarit tot topicul insa n-am vazut sa scrii ce planta e cea din fata...sau ce alga Cladophora ?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/06/2010 14:33:17


Until you find someone worth dying for, you never really live.
Ionutct
Junior member

Joined: 09/04/2010 22:16:01
Messages: 7
Location: Constanta
IP:
Offline

Da da el cu picolinoul lui si toate acvariile frumoase ....doar doar sa faca lumea geloasa.In lipsa lui imi permit sa raspund eu , da intradevar este o bila de cladophora macelarita.
[Email] [Yahoo!]
providra18
Member
[Avatar]

Joined: 23/04/2010 11:03:41
Messages: 234
Location: Suceava
IP:
Offline

Bila de cladophora am inteles ca se poate rupe si intinde pe substrat. Aceasta se prinde cumva? Sau doar se intinde si se lasa pe suprafata stratului? Cum o aspiri? Ca se face urata daca nu ai grija de ea...
[Email] [Yahoo!]
catalin cirstea
Member
[Avatar]

Joined: 16/01/2010 19:08:03
Messages: 180
Location: constanta
IP:
Offline

Nu prea se prinde de nimic(doar imobilizata cumva de decor prin diferite metode)si ,acum depinde,nu este neaparat greu de intretinut,dar nici usor.Intr-un "bazin"ca al lui Cipri,e mai usor cat de cat,intr-un acvariu "normal" risti sa se imprastie(de fapt sigur)si sa-ti umpli bazinul de smoace ,dar una peste alta arata foarte bine si merita un mic efort,am avut si eu si nu este asa de greu de intretinut\montat.
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Chiar iti simteam lipsa . Imi faci o pofta de mor sa-mi trag si io un nano ......... ar fi spectaculos de tot cu 3-4 Crystal Red.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com