[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
fertilizare macro  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

buna seara, revin dupa o pauza de vreo 2 ani pe forun, si daca cu fertilizarea micro hai ca ma mai descurc, fertilizarea macro...
Acum vine intrebarea....un abecedar "fertilizare macro"exista, sau macar niste link-uri colo
multam.
Aaaa, si nu dati prea tare
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Aaaaa, pai de ce si cine sa dea?
Asa cum stii, fierul, molibdenul, magneziul, zincul, cobaltul si nu mai stiu cate altele, se regasesc sub forma de "micro". In linii mari vorbind
Dar pentru un trai decent, plantele mai au nevoie si de alteelemente, macro le zice, acestea fiind N, P si K
Acestea se gasesc sub forma unor compusi chimici, cum sunt NO3, in care se gaseste N, PO4, de acolo sare P-ul si KH2SO4 de unde avem K si ceva S.
E, toate aceste elemente ajuta la cresterea si dezvoltarea corecta a plantei, desigur dozate corespunzator.
Uite aici un articol scris de colegul Val, care te va lumina mult mai bine.
Citeste-l si mai discutam

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

multumesc
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

am zis sa nu mai deschid un alt topic, dar am nevoie de un sfat, in prezent am doua acvarii de aprox 65 litri fiecare, in ele am substrat nisip ( de fapt ce ramane dupa ce cerni nisipul pt constructii) zic eu ok, lumina este asigurata de neoane banale cam 36 w la fiecare acvariu. Asta-i situatia acum, vreau sa le refac, ca substrat freau sa folosesc de la jbl - florapol, oricum, in zona ceva mai acatarii ca substrat n-am gasit, la fertilizare in apa nu ma hotarasc sa optez mai departe jbl, sau sa incerc cu linia easy life, tinand cont ca aici am si macro ( ca tot ma intrebam de ei ).
bine, ideea e ca intr-un viitor oarecare (anul asta sper eu) vreau sa iau un acvariu peste 150 l si pe ala chiar vreau sa-l fac decent si pentru plante
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok, da' trebuie sa pui si intrebarea pentru care vrei raspuns (ai spus ca vrei un sfat).

Apropo de fertilizarea lichida: de ce nu mergi tot pe JBL si doar macro sa-l iei de la Easylife? E cel mai bine sa folosesti o linie completa (substrat + micro) de fertilizare si sa nu le amesteci.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ma bag si eu in seama, ma scuzati

Auzisem recent zvonuri cum ca Easy Life Pro Fito ar fi mai bun decat Ferropolu'ul la partea de microelemente, ca ar da rezultate mai bune. Sunt multe speculatii privind produsele de acvaristica, unele se confirma altele, raman asa....speculatii
Ce parere aveti ?
[Email] [WWW]
strikius
Junior member

Joined: 29/05/2006 23:52:04
Messages: 55
Location: Galati
IP:
Offline

Asa-i, cam alambicat expus subiectul, dar mi-ati raspuns.
De fapt vroiam sa va intreb daca pe langa substratul jbl, ca si fertilizare lichida sa merg micro tot cu jbl si sa folosesc macro easy sau sa merg integral pe fertilizare lichida easy (atat micro cat si macro ).
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

danc wrote:Ma bag si eu in seama, ma scuzati

Auzisem recent zvonuri cum ca Easy Life Pro Fito ar fi mai bun decat Ferropolu'ul la partea de microelemente, ca ar da rezultate mai bune. Sunt multe speculatii privind produsele de acvaristica, unele se confirma altele, raman asa....speculatii
Ce parere aveti ?


Eu, zic ca-s speculatii. Dupa parerea mea, sunt cam pe acolo. Le-am folosit pe amandoua si nu am vazut vreo diferenta.
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

andreic wrote:
danc wrote:Ma bag si eu in seama, ma scuzati

Auzisem recent zvonuri cum ca Easy Life Pro Fito ar fi mai bun decat Ferropolu'ul la partea de microelemente, ca ar da rezultate mai bune. Sunt multe speculatii privind produsele de acvaristica, unele se confirma altele, raman asa....speculatii
Ce parere aveti ?


Eu, zic ca-s speculatii. Dupa parerea mea, sunt cam pe acolo. Le-am folosit pe amandoua si nu am vazut vreo diferenta.


Subscriu! Fiecare setup reusit cu unul din acesti fertilizanti iti da sentimentul de "cel mai"
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

strikius wrote:De fapt vroiam sa va intreb daca pe langa substratul jbl, ca si fertilizare lichida sa merg micro tot cu jbl si sa folosesc macro easy sau sa merg integral pe fertilizare lichida easy (atat micro cat si macro ).

Daca bagi substrat JBL, foloseste si micro tot de la ei: Ferropol si Ferropol 24. Daca e nevoie si Ferrotabs. De asemenea, foloseste macro doar daca e nevoie. E posibil sa fie suficient ce iese din pesti . Depinde de acvariu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com