[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou 60L x 30l x ?h  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
XDANX
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/04/2006 20:05:58
Messages: 29
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Dupa o pauza luata in acvaristica m-am hotarat sa revin si sa imi fac un bazin nou, pentru inceput unul destul de mic.

Am un capac de acvariu cu lungimea 60cm si latimea 30 cm si vreau sa construiesc un bazin cu o inaltime cat mai mare posibil pentru acest capac. Mentionez ca nu o sa tin in el plante pretentioase care sa necesite lumina multa.
Ma gandeam la 50 cm inaltime, (60L x 30l x 50h) un volum de aproximativ 90l.

Este riscant la dimensiunile de 60L x 30l sa il fac inalt de 50 cm ?
Se poate realiza din sticla de 8mm sau este mai indicata sticla de 10mm?
Sunt necesare intariturile longitudinale sau in H, eventual fund dublu (stiu ca volumul de apa este mic dar inaltimea este destul de mare si presiunea la fel ma gandesc)?
[Yahoo!]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Eu nu ti-as recomanda sa il faci mai inalt de 40 cm deoarece, pe langa faptul ca este inestetic, vei avea o problema cu iluminarea chiar daca vei folosi t5.
Consider ca o inaltime de 4ocm este arhisuficienta si vei avea un bazin de 72l brut. Sticla de 6mm este ok pentru 72l.
FanCTC
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 16:13:16
Messages: 148
Location: Constanta
IP:
Offline

De ce sa aibe probleme cu iluminarea? Daca de la 40 in sus ai probleme ce ne facem cu alea de 70 inaltime?
Nu cred ca asta e un impediment....
Mentionez ca nu o sa tin in el plante pretentioase care sa necesite lumina multa.


Daca il faci de h50 si sticla de 8mm nu ii mai pui intarituri, o sa aibe o micutza burtica dar slabeste el





Bani va da, torte va baga, Borcea e sef de brigada!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
XDANX
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/04/2006 20:05:58
Messages: 29
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Daca il faci de h50 si sticla de 8mm nu ii mai pui intarituri, o sa aibe o micutza burtica dar slabeste el


Tocmai de asta va intreb, ca nu as vrea sa slabeasca

Probleme cu lumina nu imi fac pentru ca nu vreau sa tin in el plante si estetic nu ma deranjeaza forma lui cu h 50 cm.
Ma intereseaza din punctul de vedere al rezistentei bazinului cum sa il fac.
[Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru 60x30x50: daca il faci cu fundul de 10mm, geamurile sunt taiate corect si folosesti silicon de calitate (preferabil Dow Corning), e ok si cu geam de 8mm. Intaritoarele longitudinale ar fi recomandate in situatia asta (pentru un plus de siguranta), insa nu stiu cum le vei impaca din punct de vedere practic cu latimea si asa mica.
Ideal ar fi cu fundul de 10mm, laterale de 8mm, fara intaritoare, dar cu inaltimea de 45cm.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
FanCTC
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 16:13:16
Messages: 148
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca tot vrei sa pui intaritor, nu mai pune longitudinale. Nu e chiar asa lung.
Pune doar una transversala pe mijloc, o poti lipi chiar deasupra acvariului.

Eu am facut acum unul de 140/45/65 din 12 mm si nu am pus nici o intaritura.

Bani va da, torte va baga, Borcea e sef de brigada!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
XDANX
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/04/2006 20:05:58
Messages: 29
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru sfaturi ... cred ca cel mai bine o sa il fac din sticla de 10 sa fiu mai sigur ca oricum diferenta de pret nu este prea mare. In cazul acesta 60 x 30 x 50 din sticla de 10 mm nu cred sa mai fie nevoie de intarituri. Voi ce ziceti?
[Yahoo!]
FanCTC
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 16:13:16
Messages: 148
Location: Constanta
IP:
Offline

Mecanic e ok.
Ma gandesc doar la deformarea imaginii, ca s-ar putea sa exista la latimea asta mica.

Bani va da, torte va baga, Borcea e sef de brigada!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com