[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Osmozor si PH controller  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

Trebuie sa mai achizitionez un PH-controller(cel mai probabil facut de cineva... ca eu nu ma pricep......nu socotim sonda in pret)si un osmozor.
Bugetul in care ma incadrez este de aprx 7 mil.

Daca imi puteti recomanda produse si.sau comercianti atat pentru osmozor, controller dar si sonda de ph, va sunt recunoscator.

E prima data cand achizitionez asa cva si nici nu sunt prea familiarizat cu ele. deci orice sfat despre detaliile produselor, la care ar trebui sa fiu atent sunt bine venite.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

eu ma axez pe :
- Aqua Medic Easy Line 150
Unitatea de osmoza inversa Easy Line este un aparat compact si puternic care indeplineste cele mai inalte cerinte privind calitatea apei.
Un filtru de sedimente retine toate particulele mai mari de 5 µm si filtrul de carbon protejeaza membrana prin indepratarea clorului.
Modulul de osmoza inversa este compus dintr-o membrana, casa membranei si un restrictor de debit. Folosind cea mai noua generatie de membrane TFC (Polyamide / Polysulfone) se asigura in acest fel cea mai buna calitate privind tratarea apei, asigurand astfel o rata de recuperare a concentratiei de aproximativ 3-4: 1 trecere, si o rata a rejectiilor de la 95 la 98%.
Pentru purificarea apei potabile, cca. 150 litri pe zi.


sau


- Aquatic Nature Aqua Standard SP
Sistemul contine:

* filtru de carbon activat INLINE
* filtru fin de 5µ INLINE
* membrana 60 GDP cu constrictor de flux, care permite o curatare permanenta a membranei, in timpul functionarii
* furtune pentru conexiune la apa si garnituri
* contine sistem de prindere pe perete

aveti alte idei? si daca nu pe care la-ti alege?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline


SI PENTRTU SONDA
vroiam sa intreb daca e buna una ca aceasta:
http://www.okazii.ro/catalog/37468554/pH-controler-sonda-reincarcabila-solutii-de-recalibrare.html#galerie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

n-are nimeni nici o opinie?
dintre cele 2 alese de mine? ca restu nu mai intereseaza singura diferenta nu este de calitate a apei ci a numarului de litrii si a memebranei.(fiabilitate)

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2010 19:50:36

[Email] [WWW] [Yahoo!]
FanCTC
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 16:13:16
Messages: 148
Location: Constanta
IP:
Offline

La 7 mil nu prea

Bani va da, torte va baga, Borcea e sef de brigada!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dragosdiscus
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/07/2009 16:03:54
Messages: 80
Location: Targoviste
IP:
Offline

Osmozoarele sunt cam la fel (la primul model nu se precizeaza tipul de membrana).
Eu am un Aquatic nature, cred ca cel mai ieftin model si sunt mai multumit de el decat de pretentiosul Dennerle anterior. Indiferent de tipul de osmozor, daca vrei sa treaca anu', monteaza-i inca un cartus filtrant cu carbune activ. Fie acelasi model ca la setul original, fie un filtru separat montat la retea (de preferat).

Hope the best, expect the worst.
[Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

am inteles. multumesc frumos, chiar mi-a mai zis cineva ca folosea un filtru inainte de osmozor. tu ce folosesti?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dragosdiscus
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/07/2009 16:03:54
Messages: 80
Location: Targoviste
IP:
Offline

Un filtru banal, de retea, cu aspect general de clopt. Se gasesc in zeci de variante pe la magazinele de instalatii sanitare. Am pus in el carbune activ si vata de perlon, de la el alimentez si osmozorul si reteaua prin care pun apa la pesti.
Productia aia de 150 l in 24 ore este pur teoretica, iar in Romania ai slabe sanse sa o obtii. Cel mai bun rezultat, la mizeria de apa din Targoviste si presiunea de abia misca apometrul este de 30 l pe zi

Hope the best, expect the worst.
[Yahoo!]
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

valeu 30 litrii pe zi e chiar putin....
ar fi super tare un schimb la picatura... dar ... mai dificl cu amplasarea acvariului.
da am inteles ca orice osmozor e bun si ca nu conteaza pe care il cumpar pentru ca diferenta este de debit, si cum zici nu o sa avem niciodata presiune sa mearga osmozorul la valoarea pe care o are.
o intrebare: te crucesti la ce ramana pe filtru(si prefiltru) ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dragosdiscus
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/07/2009 16:03:54
Messages: 80
Location: Targoviste
IP:
Offline

La prefiltru umblu la 6 luni. Nu am ramas masca (in mod curios) ce m-a dus cu mintea ca belele pe retea nu provin atat din dracii ce pot fi retinute de filtre mecanice (ce o fi in carbunele activ??) cat in compusi "mascati" si cu atat mai periculosi.

Hope the best, expect the worst.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com