[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: onut
Forum Index » Profile for onut » Messages posted by onut
Message
Schimb 2 Scalari juvenili cu melci Helena sau al?i pe?ti dac? sunt interesat
O sa încerc sa g?sesc pe cineva care are experienta în astfel de lucr?ri... dac? nu renunt
Salutare! Am un acvariu de aproximativ 15 ani ,300 lit,120x40xh65 ?i de curând a început sa curg? pe sus,siliconul sa dezlipit asa cum reiese din foto. Ce siguranta as mai putea avea cu acest acvariu dup? 15 ani ?i ce solu?ii îmi sugera?i. O relipire generala ar fii de luat în calcul , o recomandare în acest sens dac? cunoa?te?i pe cineva? Mul?umesc
Desfiin?area acvariu ,plante Anubias + pe?ti
Cardinal tetra -20buc = 100lei
Corry ?terbai -11 buc=100 lei
Ancistrusi -6 buc =50 lei
Khulli 5 buc =50 lei
Platy =10 buc gratis + melci Helena la achizi?ia pachetului de mai sus.

Plante Anubias de diferite dimensiuni de la 5 la 40 cm, + diferite lemne ,preturi în func?ie de dimensiuni. Pentru achizi?ia tuturor plantelor pre?ul este 500lei Relatii la tel 0745100136
Cump?r 3-5 pui de Ancistrusi de maxim 3-4 cm
Schimb pereche gurami matura de 1 an si aprox 12-13 cm. Pot schimba cu pe?ti de card sau al?i pe?ti dac? sunt interesat!
Vrajeala... totul este sa crezii ! Un singur post pe forum si ce donatie ....
Anubias, dimensiuni 5-35 cm . Preturi intre 10-150 L in functie de dimensiune. Relatii pe mesagerie
Vand 3 fire de Anubias,dimensiuni 20-35 cm. Relatii pe mesagerie
Acvariu Eheim Aquqpro 63 litri folosit aproximativ 2 luni, acvariul se vinde complet ( filtru,incalzitor,etc). Pret 200 lei
Revin cu o noua donatie pentru cei interesati
Donez sau schimb plante suprafata cu Xipho daca aveti ! Relatii pe mesagerie
Cred totusi ca va fi o oportunitate buna pentru alti acvaristii avand in vedere ca esti din Popesti, acvaristul nostru favorit are aria restransa la cateva sectoare din pacate pentru el !
Salut ! Intr-un final noi stim unde vor ajunge, putina rabdare
Salutare! Am avut si eu acum multi ani,ca peste este interesant dar cand va creste destul iti va ara substratul cu tot cu plante,cel putin eu asa am patit ! Iti recomand un grup de 5-6 corry ,sunt in general activi pe toata perioada zilei ,eu am un card de 8 sterbai . I-am cumparat la 1-2 cm ,acum 2 ani jumatate si nu au crescut foarte mult ,acum au 5-6 cm
Poate are ciclide americane si guppy in meniul acestora ? Sau fabrica de conserve ?
Scuze pentru text,am folosit telefonul !
Salut! Am atasat o foto cu acvariul meu si o sa enunt din experienta mea personala poate te va ajuta. Acvariul are 300 lit,are substrat fertil aproximativ 2-3 cm dupa care am pus quartz alb 3-4 cm. Fertilizez cu potasiu,fier si Carbo Elixier Bio se foloseste conform indicatilor. Ideea este ca am plantat rizomul la 2-3 de substrat cat si suspendat dupa cum se vede in foto sivsa ii oferi conditii de crestere cat mai rapida. Cele la nivelul substratului au crestere de o frunza la 2 sapt iar cele susp 3 sapt aprox. Ca lumina folosesc un singur neon Power glo 40w=1800 k. In concluzie lastarii care pleca din rizom si intra in substrat ii da acces la fertilizarea din substrat cat si din coloana apei oferind o crestere sanatoasa fata alge si carente. Sper sa te ajute
Salut!
Din experienta mea cu ciclidele in acel acvariu nu poti tine mai mult de 7-10 mumbe, ar mai ramane volum net aproximativ 150 lit, dupa ce introduci pietre,nisip,etc. Nu stiu exact ce configuratie are acvariu dar este de preferat sa fie cu lungime de peste 1 metru. Recomandarea mea de populare este de o familie de Labidochromis Caeruleus SAU Pseudotropheus Elogantus nu cresc foarte mari si nu sunt agresivi. Poti cumpara 10 buc juvenili din care sa formezi o familie dupa aceea(1M + 4 F sau 2 M si 4-6 F ) ideea este sa ai mai multe femele raportate la nr de masculi.De Ancistrusi nu ai nevoie,mumbele iti vor excava substratul in fiecare zi
Buna ! Sa nu iti faci probleme cu pestisorii pe care o sa ii ai, intr-un final tot acolo vor ajunge.... la depozitul de guppy( noi stim ) ,singura sansa al celoralti acvaristi este sa nu locuiesti in sect 2,4,5 si 6 altfel va urma o criza de guppy la nivel local !
 
Forum Index » Profile for onut » Messages posted by onut
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com