[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: blackiller
Forum Index » Profile for blackiller » Messages posted by blackiller
Message
Ai PM
Salut. Un pret pt frag?
Nu il vinzi?
Marti wrote:Se vinde pachetul intreg la pretul de 400 de lei. Motivul vanzarii: ma mut si nu se mai potriveste casei.

Pachetul contine:

1. vietati: pesti: 2 clowni si un royal gramma; corali: Kenya tree, gorgonia, 2 pui de devil’s finger, ciupercute rhodactis (3 bucati), ciuperci rosii si verzi - normale, 2 pui sarcophyton, 1 melc si 1 hermit.
2. decor: piatra vie
3. bazin cub 50cm (L) x 50cm (l) x 50cm (H). Sticla ultraclara de 8 mm, fund dublu. Bazinul are decor din piatra de recif lipit pe doi pereti si sistemul de circulare a apei inspre / dinspre sump este de tip bean animal, silentios.
4. Pompa de valuri tunze si koralia nano;
5. pompa de recirculare JBL (2500 - 3000 litri / ora);
6. sistem de iluminare DIY cu arduino pe 4 canale. In prezent canalul royal blue nu functioneaza (probabil este un led ars). Canale care functioneaza complet: alb, albastru si un canal mixt rosu / verde.
7. sump - contine siporax (1-2 litri) si denitrate (1-2 litri), skimmer nac 3 (sau 3,5, nu stiu exact).
8. bazin de sticla pentru apa de osmoza;
9. standul este din pal 18 mm cu pereti laterali dubli.
10. Se ofera in plus fata de cele de mai sus tot ce mai am prin casa legat de acvaristica: sare (aprox. jumatate de galeata de Aqua forest), skimmer tunze 9004 functional dar cu accesoriile de prindere geamuri lipsa (a functionat si la mine dar acum il tin doar de rezerva), diverse pompe, aiptasia x, furtune, salimetru plutitor, test de KH (sper sa mai fie in valabilitate), un pH controller (DIY: l-am folosit la plantat si a functionat foarte bine. in prezent nu este folosit), mancare congelata etc.

E bine de stiut:
- acvariul contine aiptasia dar nu am avut niciodata invazie, am tinut-o sub control cu aiptasia x si crevete (in prezent doar aiptasia x);
- acvariul are ceva alge paroase dar nu multe, il tin cat se poate din schimburi de apa + skimmer si pietrele din sump;
- pachetul se ridica de la locuinta mea din Bucuresti - Crangasi si nu asigur transport. Trebuie sa veniti cel putin 2 baieti sa il manipulati (acvariul cel putin este destul de greu din cauza sticlei groase si a decorului.

Pentru orice intrebare suplimentara va stau la dispozitie in privat.
image


Pret pt viet??i
Salut. Mai ai ceva valabil la vânzare ?
Mai sunt valabili?
Imi pori lasa in numar de telefon in PM.
Salut. Mai este de actualitate.
Se vinde:
Tetratec easycrystal 300 noi la cutie 80lei.
Tetra aps 150 noi la cutie 70 lei.
Bucuresti. Mai multe bucati disponibile. PM
Vand:
Frunze catappa(in jur de 20cm frunza) 2.5 lei frunza
Bile turmalina 1cm 5 bile 10 lei
Bile maifanite 2cm 2lei bucata
Contact PM
opincarul wrote:Sper sa nu fie cu suparare ca scriu in topicul asta, dar daca mai sunt doritori de Cryptocoryne Lutea Hobbit sau Anubias Pinto, mai gasiti cateva exemplare si in Animax-ul din Sun Plaza.

Daca e cu suparare, rog un moderator/administrator sa ma anunte ca sa creez un topic nou.


sau in animax vulcan 6 buc hobbit si 8 buc pinto
dar ce pot tine cu ei? Ma gandeam la 2 rasbora sau 1 cory
Pot tine o pereche de ramirezi alaturi de 3 femele de betta si un mascul mic?
Am scapat de cutitar si mi-am luat 2 femele de betta momentan le tin singure si Costica in separator. Nu-l pot tine cu 2 ca se mai ciondanesc si imi este un pic teama sanu raman fara ele. Jimy sta bine in 4l. Cu ce mai pot tine femelele de betta?
Andpop wrote: Sa inteleg ca tu tii un peste de 17 cm intr-un acvariu de 12l? Acvariu care.. are vreo 20 de cm lungime)?
Realizezi ca un asemenea peste are nevoie de un acvariu de vreo 20 de ori mai mare ca sa traiasca decent ?


Acvariul are 37cm lungime. Dar l-am primit drept donatie daca nu-l lu-am il gaseai in Dambovita si era pacat de el.
Cum spune si titlul schimb pestele cutit pe 3-4 femele de betta. Pestele are unde va la 18cm.
@stefanp.
1. Acvariul de 4l are filtru si este dat pe minim.
2. Acel separator este defapt o maternitate de circa 0,8l
3. Pestele cutit nu as vrea sa-l donez, deoarece am prins drag de el, are undeva la 17 cm.
Cele 2 acvarii au filtre, iar acvariul de 13l este destul de bine plantat cam o treime. Stiu ca are destul de putin loc pestele cutit. dar pana la achizitionarea unui alt acvariu acolo va sta sau pur si simplu poate il voi schimba pe 4 femele de betta.
Cei 4 neoni si perechea de molly i-am donat. Ieri m-am pricopsit cu un peste cutit. Pe al meu bettan, Costica, l-am pus intr-un acvariu de 4L, iar in acvariul principal am pus pestele cutit, iar in separator mai am un betta crown pui pe nume Jimy. Urmeaza un betta halfmoon matur. Poze curand. Ma puteti ajuta cu ceva detalii despre pestele cutit. Ms.
Sunt destul de interesanti. Spectaculosi prin aparitie dar cam statici. nu sunt pretentiosi la mancare si de preferata sa fie tinuti in banc, minim 3.
va multumesc de raspunsuri.
 
Forum Index » Profile for blackiller » Messages posted by blackiller
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com