[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: pyrnhia
Forum Index » Profile for pyrnhia » Messages posted by pyrnhia
Message
Caut sa cumpar pompa hydor seltz d, de preferabil noua dar din pacate nu prea o gasesc pe stoc in Ro.
O idee de unde pot cumpara sau cineva care are de vanzare?...nu este batut in cuie sa fie fix 4000,dar cat mai aproape de acest debit.
Multumesc si va doresc ape limpezi.
La 432 l cat va avea acvariul o sa am nevoie de ceva piatra
Daca eram cu acvariul terminat o cumparam eu, din pacate mai am ceva pana sa ajung la stadiul de a baga piatra si de aceea nu am facut nici o oferta, in ideea de a nu incurca pe cineva care chiar avea nevoie de ea.
Parea un proiect interesant, pacat ca nu are si o incheiere.
Hydor seltz d 12000
Azi am ridicat si pompa pt skimmer, cineva pe un grup de fbk zicea ca acest model nu e bun pt skimmer cu injectoare tip beckett, ca nu ar face destula presiune...
O proba empirica cu pompa sub apa si incercat sa restrictionez complet out-ul pompei cu palma l-ar contrazice fiind destul de dificil sa apropii palma de iesirea pompei, in nici un caz sa opresc apa sa iasa
Am zis sa testez inainte de a cumpara ceva mai serios si am facut-o pe maruntisuri
Au ajuns primele 2 colete de pe ali, mai sunt 3...deja dureaza mai mult de la intrarea in Ro pana la livrare decat din R. P. C. pana in Ro
Azi am comandat si controlerul, sper sa nu regret alegerea facuta
Urata asteptarea asta...chinezii pare ca s-au impiedicat pe drum, mai grav e ca pare ca si polonezii ii imita si nu stiu de ce dar am impresia ca nici cu cei de la bluefish nu va fi mai rapid
Pe saptamana viitoare as vrea sa gauresc planseul de beton sa trag traseele tevilor din beci pana in casa, in principiu sculele le am doar cu timpul liber stau mai prost.
Mai am de ales controlerul, la StormX imi place ca are 16 canale, la BlueFish mini 2 ma atrage treaba cu wirellles si alte briz briz-uri dar imi da o oarecare retinere numarul de 6 canale...
Habar nu am ce sa aleg ??
La ldd-h am optat pentru 600 mA pentru a fi sigur ca e totul ok, am comandat 20 de bucati sa am complet pt cele 4 placi(chiar daca nu folosesc toate traseele), dar si la acestea dureaza pana prin iulie caci nu aveau in stoc.
Subsolul este curat, amenajat si nu umbla animale pe acolo sau sa fie mizerie.
Oricum am alocat un coltisor strict pentru instalatia de osmoza, sump, bazinele de apa pt ato si reziduala, skimmer si orice acareturi mai trebuie.
Chiar ma bazez pe diferenta de temperatura din beci sa ma ajute vara caci iarna ma descurc, e mai usor sa incalzesc apa decat sa o racesc.

Ca si o gluma: beciul in cauza e mai spatios si mai dotat ca unele garsonerii date in chirie in Cj
Si dulapul taiat si modificat in stand...s-o lasat cu priviri urate , conserve si presul de la intrare ??
Pvc
Fitingurile de pvc-u 25
Dubla 1
Ar fi si ceva poze, dar sunt eu bota si nu stiu sa pun.

Astept critici, sfaturi sau sugestii.
Zi faina tuturor!
La iluminat am cumparat cate ceva, mai urmeaza sa cumpar si restul...momentan asteptam sa ajunga de la fratii chinezi.
Multumesc si pe aceasta cale userului BENU pentru donarea lampii al carui corp il voi folosi la iluminatul cu led.
Lista ar cuprinde asa:
-20 buc cool white 10000k
-20 buc cool white 20000k
-30 buc blue
-30 buc royal blue
-10 buc red
-10 buc deep red
-10 buc ice blue
-10 buc cian
-30 buc uv-a 395
Toate leduri de 3 watti cu radiator, le voi monta pe corpul lampii care este un imens radiator din aluminiu.
Am mai cumparat 4 placi pcb pt ldd-h mean well cu cate 5 pozitii fiecare si urmeaza sa cumpar 20 de ldd-h - uri.
Am luat si vreo 20 lupe cu 60° si 50 cu 30°.
Ledurile fiind chinezarii au trecut ca accepta 600-700 mA asa ca ma gandesc ca ldd-h - urile sa fie de 500 mA sau 600 mA...inca nu stiu exact, astept sfaturi.
Aveam 2 surse mean well de 24 v cu 6,3 A ce doream sa le folosesc dar erau insuficiente si decat sa mai iau o sursa si sa completez si ldd-uri am gasit ca ies mai simplu si mai ieftin cumparand o sursa de 48 v cu 10 A, care si aceasta e pe drum. La control ma gandesc sa iau un Storm X caci un tc420/421 pare insuficient...astept si alte pareri si sfaturi.
 
Forum Index » Profile for pyrnhia » Messages posted by pyrnhia
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com