[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: D.Sabrina
Forum Index » Profile for D.Sabrina » Messages posted by D.Sabrina
Message
Am inteles mai bine acum cum vine. Da nu ii deranjeaza pe pesti,nu? doar daca nu o fac prea lunga...
Am inteles acum. Sincer sunt mai grea de cap . O sa vorbesc maine cu cineva sa imi faca asta si cred ca o sa o am pana miercuri. Bine ca mi-ai spus ca eu...
O sa vad ce pot sa fac. Sper sa le pot cumpara si ventilatorul cat de curand, dar pana nu se incheie parastasele nu prea cred...Multumesc din nou.
Ok. O sa scot tot capacul. O seara buna si multumesc de sfaturi.
Incalzitorul l-am scos de 2 zile. Iar filtrul si ventilatoarele le-as lua cu mare drag si acum, dar eu la 16 ani nu am salariu si nici ai mei nu prea mai au bani(ca sa cumpar tot ce imi trebuie) din cauza unei inmormantari si din cauza asta vreau sa gasesc si alte metode. Si tot acvariul cu filtru si restu le-am primit de la cineva care nu le mai vroia.
Am doar incalzitorul si filtrul( Resun SP-2500L).
Mai am o intrebare. Daca tin tubul, pe unde da filtrul aer, in sus ca sa faca mici valuri, se face o aerare mai buna in acvariu? Intreb pt ca am citit acu un minut ca merge chestia asta si ca o aerare mai buna ajuta pestii sa reziste la 30+ grade.
60L. Cam tot aia am ca nu am mai apucat sa vb cu prietenul meu legat de pesti. Carseii, scalarii(tot nu ai treaba unii cu altii), sanitarii..
Mersi. O sa caut pe la prieteni niste ventilatoare. Mai sunt si alte solutii? Eu azi am pus 2L de apa rece in acvariu si am scazut temp cu un grad, dar nu tiu daca e bine pentru pesti...
Am incalzitor si din cate stiu eu, incalzitorul incalzeste apa, iar eu am nevoie sa o racesc.
Buna seara,
Imi poate spune cineva cum sa racesc temperatura apei? De 3 zile nu vrea sa coboare sub 29 grade, iar temperatura optima pt pestii mei este de 26(28 acuma pt ca am un pestisor cu o problema). Ieri cand am ajuns acasa am gasit temperatura la 31 de grade si de atunci las capacul ridicat(nu capacul cu neon. capacul mare,adica cel care are neonul, mai are un capac pe unde le pun mancare. am zis sa specific sa nu se inteleaga gresit). Specific ca temperatura ajunge la 29 de grade seara ziua la 30. Va multumesc anticipat pt sfaturile bune.
Buna,
Intereseaza-te de EasyBalance de la Tetra(e pt pH, il aduce la un nivel bun) si AquaSafe tot de la tetra(pt duritatea apei de la robinet).Din cate am citit eu sunt foarte bune. Sper ca ajuta in problema ta.
O seara buna.
Am descoperit singura ce a patit caraselul. Se pare ca nu este o infectie sau o rana provocata de alt peste, ci doar o zgarietura(una urata rau).
Poza asta am facut-o acu 6 zile iar de atunci chestia aia rosie tot a crescut impingand ochiul tot mai afara. Pestele se poarta aproape normal( mananca, innoata, cauta mancare prin pietris, e vioi), dar in ultimele 2 zile a avut momente in care a stat in spatele acvariului pt putin timp.
Am mai observat ca de cand are chestia aia la ochi un caras auriu si unul negru(black moor) vor sa il ciuguleasca. Nu il alearga prea mult sau chiar sa il ciuguleasca dar asta lasa impresia.
Stiu ca pe ceilalti nu ii pot opri sa nu il ciuguleasca sau omoare(DOAMNE FERESTE), pt ca asta e natura lor, au minte de pesti. Dar eu as vrea sa stiu daca am cum sa il ajut pe caraselul ranit.
Mai am un carasel oranda red head care e ranit pe burtica la innotatoarele dorsale, dar cu acela nu are nimeni nimic iar comportamentul este ca al celui auriu.
Sper ca de data aceasta sa ma ajute cineva.
O sa il duc pe black ghost inapoi la magazin ca sa nu il chinui. Neonii la un prieten si voi face ceva si cu apa. Sa vad daca nu e prea dura sau sa aiba altceva care sa ii afecteze pe pesti. Persoana de la care am luat acvariul a avut niste neoni care i-au murit din cauza ca apa era prea dura dar a mea este de la robinet deci nu ar trebui sa fie asa rea, si daca ar f fost neonii ar f murit de mult. Si am inteles si invatat mai multe, iar site-ul pe care mi l-a dat dmn. Narcis(jbl hospital) m-a ajutat sa identific ce boala are acel caras. Cred ca are popeyes. Dar cred ca i-ar f aparut mai de mult chestia aia la ochi daca era de la apa.
Nu am zis ca am cumparat acvariul sau ca l-am cumparat cu pesti cu tot. Acvariul l-am primit de la cineva. A 2-a zi am cumparat nisip si am pus apa si l-am lasat 2 zile asa fara pesti. Apoi am pus pestii. Primii au fost carasii cu rechinasii, dupa restul.
Multumesc de sfat Narcis. Ma voi uita imediat pe ce mi-ai spus tu.
Multumesc frumos, voi lua si asta in considerare doar ca, carasul a inceput sa aiba probleme la ochi inainte cu vreo 2 zile sa cumpar scalarii.
Dan P ascult sfaturile si nu am zis ca nu sunt bune sau ca nu voi face precum sunt sfatuita. Acvariul a fost ciclat inainte sa pun pestii. Iar filtrul este ft puternic. Vanzatorul mi-a zis sa ciclez mai intai apa si mi-a zis si cat de bun/prost este filtrul. La fel mi-a zis si de pesti de cum se inteleg si mi-a spus ca o iau pe betta pe raspunderea mea, iar despre black ghost mi-a zis ca este un peste agresiv dar la el in acvariu nu a facut nimic rau. Il voi duce pe black ghost inapoi pentru ca nu vreau sa creasca chinuit. Despre betta am citit acu o saptamana ca nu are probleme sa stea singur( si observ ca alti pesti nu mai vrea langa el in bol), iar cu neonii nu stiu ce sa fac pt ca aceia i-am luat special pt betta acu 2 saptamani,am zis sa nu stea singur, dar nu i-a acceptat. Cred ca o sa ii mai las pana mai cresc putin ceilalti pesti, ca doar nu cresc peste noapte. Si dupa o sa ii duc la cineva care mai are neoni. Iar despre restul nu am vazut sa aiba probleme intre ei. Daca vor aparea voi gasi o solutie nu ii voi lasa sa se chinuie si ma voi mai documenta. Cei drept nu prea am gasit informatii multe. Pagini cu informatii sunt suficiente dar au cam aceleasi informatii pe care le stiam, ceva mai detaliat nu prea am gasit.Va multumesc pentru sfaturi.
Am sa ma uit. Iti multumesc frumos pt ajutor si nu o iau in nume de rau doar ca eu ma atasez mai repede dk ar trebui de orice, iar pestisorii astia imi sunt ft dragi si sunt cam speriata pt ei. Mai am un mesaj "Caras fara un ochi" si am si o poza acolo. Daca poti sa ma ajuti si cu el. Nu stiu de ce e asa. De la black ghost nu e ca am observat ochiul inainte sa il pun in acvariu si nici de la betta ca el nu mai e in acvariu de vreo 2 saptamani. Multumesc pt tot.
L-am pus in bol doar pt 1 zi-2, ca sa nu raneasca alti pesti. Cred ca il voi duce inapoi, pt ca m-am documentat despre el inainte sa il mut in bol si am vazut cat de mare creste. Iar despre restul m-am documentat de mult si stiu ca o sa ii vada pe neoni ca pe hrana cand vor creste, doar ca neonii i-am luat cand l-am mutat pe betta in bol crezand ca nu o sa aiba nimic de impartit cu ei(la magazin betta inota cu zebrele si am zis ca daca sunt tot pesti mici nu ii va alerga).
 
Forum Index » Profile for D.Sabrina » Messages posted by D.Sabrina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com