[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: thezerg
Forum Index » Profile for thezerg » Messages posted by thezerg
Message
Salut,
m-am gandit sa trec de la neone la leduri.
Acum folosesc cu success 2x Solar JBL 28w. Plantele sunt ok cu ele.
Cat de tragic ar fi daca as trece la urmatorul produs: http://www.aquariumprest.ro/sisteme-de-iluminare-lampi/lampa-led-acvariu-new-eco-sirius-60cm.html
Precizez ca acvariul are 90L net de apa (100 brut).
Imi fac griji din pct de vedere al luminozitatii. Neoanele au 6500k si ledurile alea vor avea 12000k.
Buna, poate cineva sa imi spuna care ar putea fi cauzele pt alge de genul?
Acvariu 100 L, pesti vreo 20 (zebre si guppy).
Teste profesionale lab. Chimie: no2: 0, no3: 25
Utilizare zilnic easy carbo dozaj recomandat, saptamanal profito easy life.
Mancare odata/zi limite normale.
Filtrul extern fluval 205.
Lumina 8 ore/ zi in 2 reprize de cate 4 ore ( 2 neoane floraglo jbl de 20w)
Acvariul ciclat, schimb de apa saptamanal 25%.
Ma lupt cu problema asta de 1 an

image
image
astept oferte
multumesc
Astept oferte in zona Lugoj, Timisoara, Resita.
Ma deplasez personal dupa ei.
Multumesc
Se poate vedea ce contine aici: http://www.atlogistics.ro/product_info.php?cPath=22_51&products_id=4462
Aditional am o butelie de 500g.
Pretul este de 1300 lei.
Dimensiuni aproximative: 6 cm
De preferat sa nu fie amandoi la aceeasi persoana pt ca se bat rau de tot intre ei.
Am luat 3 si s-a nimerit sa fie toti 3 masculi
Ma puteti contacta in PM.
As dori niste melci Melanoides daca are cineva.
Ma puteti contacta pe mail sau PM.
Multumesc
In cadrul ariei VANZARI trebuiesc respectate cateva reguli stabilite in regulamentul acestei sectiuni. Spicuim cateva:

- Nu abuzati de aceasta sectiune (contributia unui user la forum nu trebuie sa se rezume preponderent la activitatea pe aceasta sectiune).

- Userii trebuie sa aiba completata rubrica Location din profil. In cazul nerespectarii acestei cerinte, postarile le vor fi sterse.

- Anunturile de vanzare ale userilor care nu si-au indeplinit obligatia de a se prezenta la rubrica "Despre noi" vor fi sterse.

ADMINISTRATIA
Vand acvariu Aquael 100L, incalzitor 100w, capac plastic, neoane 2x 18W G13 T8 Daylight 6500K, Reflector JBL. Totul impecabil, are inca garantie, il am de 2 luni functional. Pompa Fluval 205 stare perfecta, garnituri noi schimbate, furtune noi.

Nu vand separat. Pretul la tot ansamblul este de 850-900 Lei (depinde cine asigura transportul).

Contact: Andrei - 0731.970533 sau PM

Done.

Se poate inchide. Ms
Astept oferte cu ceva cat mai dragut si mai "cracanat" )
hoplo aprox 7-8 cm
ancistrus aprox 4-5 cm (maro cu puncte galbene)

Valabil pt Timisoara, Lugoj, Caransebes, Resita.
Buna,
am un acvariu plantat, fara substrat, de 100L.
M-ar interesa o combinatie de 2 neone T8.
In principal ma intereseaza ceva pt plante, dar sa evit algele.
Ce parere aveti despre Hagen gama GLO? Sau sa merg pe JBL? Sau altceva?
Precizez ca unul din neoane are si reflector JBL. (ar fi bine sa fie in fata sau in spate reflectorul?)
Astept sugestii. Multumesc

Poza cu acvariu:
Buna,
numele meu este Andrei si sunt din Lugoj.
Am inceput si eu un acvariu acum aprox 6 saptamani.
Acvariul are 100L, si este deservit de un filtru extern Fluval205.
A mers aprox 1 sapt gol, apoi, inca 1 sapt doar cu 4 sanitari in el, iar mai apoi am bagat si restul pestilor treptat.
Precizez ca nu am avut nici o problema in ceea ce priveste biotopul, sau cel putin asa cred eu.
Am folosit filter start de la JBL, Denitrol si Acclimol cand am bagat pestii. (totul folosit conf prospect)
Totul a mers si merge relativ ok. Nu am probleme cu apa, cu mizeria si nici decese nu am avut cu eceptia a
1 neon care a murit ieri dupa ce a mancat larve de tantari inghetati.
La inceut sanitarii au facut gris dar le-a trecut relativ repede. Gris au mai facut si altii dar si la ei a trecut repede si acum nu mai am problema respectiva. (am marit temperatura la 29 de grade si am pus verde de malachit, cateva zile)

Asta ar fi scurtul istoric al acvariului.

Locuitorii sunt 10 neoni, 4 cardinali, 5 sanitari, 4 gupi, 2 xifo, 4 zebre si 2 gurami.
Plantat natural; plantele merg excelent desi nu am substrat (folosesc Easycarbo si Profito)

Problema actuala ar fi cu femela de gurami, care de aprox 1 sapt are "ceva" la gura. La inceput a fost doar o mica pata alba, apoi s-a marit si acum e o pata maricica roz, ca si o ulceratie. Am incercat sa atasez si niste poze, sper sa se distinga ceva din ele. Momentan nu s-a extins si la alti pesti si sper sa nu se intample.
Pestele are pofta de mancare, de fapt chiar mananca bine, doar ca e cam apatic... dar ma rog guramii oricum sunt ei de felul lor mai lenesi.
Stie cneva totusi ce ar putea fi? Un tratament evental? Credeti ca se va extinde si la alti pesti?
 
Forum Index » Profile for thezerg » Messages posted by thezerg
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com