[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cristi
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Message
Salutare.
Ce plm mai faceti, bah copii ? Totu-i sub control ?
Skimmer ATI Powercone 250is,in perfecta stare - 2000 lei. Mare,puternic,foarte performant.Pompa de 40W.Duce fara probleme un bazin de 1500 litri.

3 reactoare pentru siporax/matrix/etc. Incap aprox. 5 litri de material filtrant in fiecare. Le-am folosit in linie,cu o pompa reglabila - 250 lei bucata sau 700 toate trei.
Reactoarele nu se vand cu materialul filtrant din ele.

Pompa RW15,perfecta stare de functionare - 300 lei.

Refractometru D&D H2Ocean cu ATC - 180 lei
TDS metru - 80 lei
Pompa de dozare 5 capete - 400 lei
40.
Lasa acvariul ala in pace.Baga apa,sare,piatra vie si eventual niste bacterii ,lasa-l sa isi faca treaba.
Alt sfat mai bun nu pot sa iti dau la etapa la care esti tu acum.
Prima data incearca si vezi cum merge,asa cum e acvariul acum. Eu am tinut lps la lumina de neon PL si nu au sughitat. Nici macar Entacmeea quadricolor. Moonlight-ul mi se pare o prostie,nu ii vad rostul. O sa te plictisesti de el in 2 saptamani. Asa cum ti-a zis si Humbert...ce rost are sa te complici?
Ce valori al la Ca si Mg?
Piatra vie
Reef salt (lasa deocamdata Probioticul...ai timp de el mai incolo,dupa ce prinzi un pic de "putere")
Matrix/siporax/biofill/draci,laci (ce vrei )
Pompa de valuri de 20x volumul bazinului
Skimmer
Niste bacterii
Rabdare.
Foarte frumos,Gabi.
Mana de artist.
Mda...ok. Ce sa zic,spor !!
Nu e cam mare cantitatea de solutie (saturata) pe care o dozezi?
Cu cat iti creste KH-ul la cantitatea dozata?
Cristi wrote:Scoti crabul afara,iei ceva ascutit si "raschetezi" zona in care e aiptasia/majano.Dureaza cateva secunde toata treaba. Daca totusi vrei,ia un pic de apa intr-un recipient si lucreaza acolo,ca sa stea crabul in apa.
Scoti crabul afara,iei ceva ascutit si "raschetezi" zona in care e aiptasia/majano.Dureaza cateva secunde toata treaba. Daca totusi vrei,ia un pic de apa intr-un recipient si lucreaza acolo,ca sa stea crabul in apa.
Andrei P wrote:
Uitandu-ma la acest site am realizat ca s-ar putea sa am depozitat pe undeva prin casa niste cochili ornamentale , de genu

Multumesc !!

Cupla.
Vezi sa nu fie lacuite.
Cativa lei.
http://casaretro.com/index.php/cat/c1435_Scoici--melci--cochilii.html
Exact ce scrie in titlu.
14,4 lei/kg.

Pret fix. Cat am dat pe ea,cu atat o vand.
dan.pavelescu wrote: Plm, va zic io, m-au ajuns blestemele oscarilor homo si bazinul asta se cere desfiintat...

Te bat,sa moara ma-sa lu' Gherasim.
Stiu ca nu te ajuta,dar asa de bine iti inteleg reactia...
koala wrote:Ia apa cu cana si vars-o inapoi, de sus... in juma' de ora oxigenezi tot bazinul.

In prima poza par feather dusters,in a doua nu imi dau seama ce e (nu se vede bine,sau sunt eu chior) iar in a treia ai pineaplle sponge.FD si PS sunt "de treaba". Lasa-i acolo. Isi regleaza nr. in functie de cantitatea de hrana.
In caseta de OF e tot un sponge. Nu fac nimic rau,dimpotriva.

P.S. Da totusi o cautare pe net dupa "saltwater hydroids",ca sa fii sigur de ce ai acolo. ( ma refer la FD)
 
Forum Index » Profile for Cristi » Messages posted by Cristi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com