[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: svlucian
Forum Index » Profile for svlucian » Messages posted by svlucian
Message
Salut. Daca tot trebuie sa stam in casa in perioda acesata m-am gandit sa refac un acvariu pe care il aveam pe la tara. Problema e ca la transport l-am atins intr-un colt si s-a ciobit putin fundul.
L-am umplut cu apa si nu curge, are cineva idee daca sa ma mai risc cu el (se poate crapa)? S-a rupt coltul fix sub cele doua laterale, coloana de apa are in continuare sticla sub ea. Acvariul e destul de mare L 134 cm, l 45 cm, h 55 cm, iar sticla este de 10mm.

image

image

image
Ciudat, la mine se vad. Le-am uploadat in Google Photos si am copiat adresa imaginii. Spuneti-mi va rog un site unde sa uploadez si sa pun din nou pozele.
Salutare la toata lumea.
Postez aici, dar habar nu am daca problema mea are legatura cu alegele.
In pozele de mai jos o sa vedeti o chestie alba care a aparut pe frunzele de cryptocorine si pe geam (si se tot inmulteste).
Am dat drumul la acvariu in martie si pana acum o saptamana nu am avut-o si nici nu am introdus plante noi sau pesti (doar doi SAE). In acvariul de 100 litri nu am decat oto, SAE si un Betta. Nu stiu daca are vreo legatura cu faptul ca de data aceasta am incercat un acvariu cu pamant de gradina + un strat de pietris peste.
Va rog sa-mi spuneti si mie ce este chestia aceeasta, din ce motiv apare, si cum se scapa de ea?


image

image
stefanp wrote:Poti sa faci o poza la prospectul Protalon?
Sunt curios ce contine...

Pentru un alt acvariu, care este infestat de aceeasi alga, am mai comandat aceasta substanta.
De aceasta data pot sa pun o poza cu recipientii. Ambii contin aceasi substanta sulfat de cupru.
image

De ce a ales producatorul sa puna acelasi produs in concentratii diferite in doua sticlute, nu inteleg.

De remarcat ca, cel putin pana in prezent in acvariul meu, nu a mai aparut nici un fel de alga filamnetoasa (doar GSA si GDA dar nimic ingrijorator).

Acum ma intreb daca e posibila vreo metoda DIY. Pentru ca 45 lei pentru 30 ml de sulfat de cupru mi se pare cam mult.
Da stiu ca in prospect producatorul da impresia ca ar fi doua substante diferite in sticlute.
In realitate pe sticlute scrie ca e aceeasi substanta, dar in concetratii diferite.
Sorry, nu am pastrat ambalajele.
Oricum, in prospect nu se da nici o informatie despre substanta.
http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-protalon-707supregsup.html

Din ce imi aduc aminte pe sticlutele respective scria ceva de genu sulfat de cupru, dar nu mai stiu sigur.
Ce stiu, e ca in ambii recipienti era aceeasi substanta dar in concentratii diferite.
Da, easy carbo nu are nici un efect. Cel putin nu la dimensiunile acvariului meu (133x40x55). Daca dadeam direct pe ea da, se topea, dar reaparea si mai frumoasa in alte locuri. Vreo 3 saptamani am dozat si 30 ml pe zi.

Si acum vestea buna, am scapat de cosmar.
Dupa ce am incercat toate algicidele de la JBL si Tetra fara nici un efect, am dat din intamplare peste un algicid (despre care nu stiam nimic) PROTALON 707.
Am comandat doua cutii, si cum eram pur si simplu disperat de respectiva alga si nu ma asteptam sa functioneze, nu am mai respectat instructiunile producatorului privind dozajul si am turnat direct prima cutie (care continea doua sticlute). Precizez ca nu ma asteptam ca plantele sa supravietuiasca asa ca am salvat ce am putut in alt acvariu, si restu am last cum era.
Asta se intampla undeva pe 30 mai:
image

Pentru ca nu mi s-a parut ca are vreun efect la vreo 3-4 zile am turnat si cea de-a doua cutie (cele doua sticlute).
Spre surprinderea mea acum la o luna dupa pot sa spun ca alga a disparut complet (cel putin eu nu mai vad nimic), iar plantele au supravietuit si ele nu am pierdut niciuna. Poate Didiplis a fost mai afectata.
Acum acvariul arata cam asa:
image
Stiu ca arata ca dupa razboi dar eu unu sunt multumit, poate peste inca o luna acvariul va aratata cu totul altfel.

O sa mai dau cateva detalii, poate cine stie, o sa ajute si pe altii.
NU am avut pesti in acvariu in timpul tratamentului (i-am bagat inapoi ieri dupa ce in prealabil au fost doua schimburi de apa si nu sunt probleme).
Cu ocazia asta am scapat si de melcii comunitari, au murit instantaneu cand am bagat substanta.
Pe perioada asa-zisului tratament nu am fertilizat, acum imi pare rau poate acum plantele ar fi aratat si mai bine. Am lasat doar butelia de CO2, pentru ca citesem eu pe undeva ca o concentratie mai mare de CO2 ar ajuta.
Cred ca a deciclat filtrul pentru ca a aparut Green Dust Algae si Brown Algae.


Ai intuit perfect. Acestea erau conditiile cand a aparut. Parca fertilizam totusi cu ceva, dar in nici un caz cu macro. Eu credeam ca am primit-o cadou de la cineva.
Acum, va rog dati-mi indicatii mai detaliate despre cum sa scap de blestematie.
Chiar si despre un eventual restart, cum sa-l fac corect.
1. Eu cred ca am identificat-o corect, e aspra si se desface usor de pe plante, obiecte etc.., mai putin pietris, de unde nu pot sa o aspir si se intinde peste tot.

2. Corect, ai observat ca nu mi-e clar cu chestia asta, daca e alga sau altceva
Eu cred ca nu e alga 100%, ci undeva intre o planta si alga (dar o vom numi in continuare alga).
Daca algele in general apar cand diferiti factori le sunt propice (gen cianobacterie, apa verde, matasea broastei, BBA, etc... ), sporii lor venind pur si simplu pe apa de la robinet, cred ca cladophora ori nu se inmulteste prin spori (ci prin divizare), ori sporii ei nu exista in apa noastra.
In concluzie poate fi adusa in acvariu doar odata cu plante, pietris, apa infectata, in acvariu.

3. Nu stiu ce sa cred, daca nenorocirea mai traieste sau nu. Cu toate ca resturile acelea din poza par destul de verzi.
Explica-mi te rog cum ai scapat tu de ea?
Daca mai e nevoie si de alte informatii despre acvariu, intreabati-ma.

4. In continuare va rog sa ma ajutati si cu sfaturi, cum sa fac un tratament mai dur, mai ales ca nu am pesti, iar plantele... asta e o sa cumpar altele.
Inteleg unde bati, si in mod normal (pentru o alga normala, orice alta alga ) as fi total de acord cu tine, trebuie combatuta cauza si nu efectul...
Raspunde-mi te rog, daca ai avut vreodata aceasta, sa-i spunem alga in acvariu.
Totusi, cred ca cladophora nu prea e o alga, si nu poate fi combatuta cu masurile normale.
De dragul discutiei, si ca sa mai invete si altii din ce am gresit eu, o sa incerc sa dau mai multe detalii despre acvariu.

Alga e aspra (sarmoasa) la atingere.

Despre CO2, am o butelie si atunci cand incercam sa scap de ea prin metode conventionale bagam cam 2 -3 bule pe secunda 24/24. Ph-ul nu a scazut mai jos de 7 (faceam schimburi saptamanale). Am citit si eu ca o concentratie de CO2 mai mare m-ar scapa de ea, dar pentru ca nu am (si nici nu o sa am prea curand) un PH controler nu am riscat sa bag mai mult.
Parametrii apei sunt cam acestia Ph 7, Gh 10 Kh 7.
Alga nu cred ca am luat-o odata cu noile plante, deoarece am fost foarte atent, si oricum am cumparat de la personele respective pentru prima data.
Asa cum am spus am lasat o luna acvariul fara apa, dar nu s-a uscat complet, dupa vreo doua degete grosime pietrisul a ramas umed, e posibil ca nenorocirea a rezistat doar cu umezeala si nu-i trebuie 100% apa.
Nu cred ca este o alga care sa apara atunci cand anumiti factori ii sunt prielnici (asa cum apar toate celelate alge), ci doar transferata din alt acvariu,planta etc...

Poze cu alga nu prea pot sa pun, in doua saptamani de cand am dat drumul la acvariu inca nu s-a extins, dar am gasit in vreo doua locuri, probabil resturi din vechile gheme de alga, am scos cam asa ceva pe maginea acvariului:

image

Totusi, pe mine ma intereseaza, sa stiu ce se va intampla daca pun vreo 5 -6 litri de clor in acvariu? Daca, dupa ce voi schimba de 3 -4 ori apa, voi putea sa incep sa bag plante fara probleme.
Si daca clorul, nu e o solutie, care ar fi. As vrea ceva care sa omoare (dezinfecteze) tot, si sa o pot lua de la zero linistit.
Din felul in care ai raspuns, ma face sa cred ca nu ai fost vreodata invadat de aceasta alga.
E adevarat??
Sal, ajutati-ma va rog cu o problema, la care eu nu am gasit pana acum rezolvare.
Ma lupt cu cladophora, cam din noiembrie 2013, si o sa incerc acum sa explic cam ce masuri am luat dar cu efect zero pana in prezent.
Initial nu am vrut sa cred ca resetul e singura solutie si am incercat cu reducerea luminii la 5 ore pe zi, oprirea fertilizarii, easy carbo doza tripla vreo 3 saptamani... nici un efect.
In final am constientizat ca resetul e singura solutie, dar se pare ca nu l-am facut cum trebuie.
Nu mi-am putut imagina ca doua luni de blackout total nu sunt suficiente sa dispara nenorocirea asta. Si din lipsa de timp, si din lipsa de chef am mai lasat acvariul doar cu filtrare si lumina din camera vreo doua luni.
Urmatoarul pas a fost sa oresc filtrarea, sa scot cam jumatate din apa (acvariul are aproape 300 l) si sa torn 200 ml apa oxigenata, niste algumin si inca un algicit de la jbl (cam tot ce aveam prin casa), aaa ... am aruncat si vreo sase pastile de AlgoStop depot (a stat asa vreo 3 saptamani).
Pentru ca am avut o banuiala am scos toata apa din acvariu (a mai ramas maxim un cm de apa pe fund) si am lasat pietrisul inca o luna sa se usuce. Doar ca de la mijoloc in jos a ramas umed.
Cam acum doua saptamani am zis sa incep iar sa plantez, si ghici ce... am inceput sa observ din nou, probabil din vechile ghemotoace de alge, resturi.
Pentru ca acvariul este in sufragerie nu am vrut sa scot tot pietrisul, si oricum mi-e foarte greu sa fierb vreo 40 kg de cuart.
Ce sa fac, vreo 5 l de clor ar fi o solutie?
Exista vreo alta substanta care sa curete tot, dar sa nu aiba remanenta, sa clatesc de vreo 2 -3 ori si sa pot planta din nou?
Sal, ce parere aveti despre acest sistem de preaplin: http://www.youtube.com/watch?v=XiVDACgpEQk , http://www.youtube.com/watch?v=d6vhmTtuVQg ?
L-a mai folosit cineva, cat e de sigur?
Vreau sa improvizez la acvariu o instalatie prin care sa picure apa in continuu, si sa folosesc sistemul acela de preaplin pt evacuare.

Daca stiti si alte varinate mai bune, va rog, sunt in pana de idei (nu as vrea sa gauresc sticla).
Salut, numele meu e Lucian si sunt din Braila.
Dupa ce m-am jucat de-a lungul anilor cu diferite acvarii si cam toate speciile de pesti si plante pe care le-am gasit (doar carasi aurii cred ca n-am avut...), am achizitionat de curand un acvariu de vreo 270 litri 133x40x55. Se vedem ce iese, o sa ma axez in principal pe plante si pesti de talie mica.
Eu, cred ca nu trebuie sa-ti faci griji. Asa se intampla cand dai drumu la un nou acvariu, care nu e inca 100% ciclat.
Este o alga care apare la inceput, cu timpul o sa dispara de la sine.
Ai grija ca plantele sa se dezvolte bine si alga o sa dispara.
 
Forum Index » Profile for svlucian » Messages posted by svlucian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com