[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: killiefish_dan
Forum Index » Profile for killiefish_dan » Messages posted by killiefish_dan
Message
Sandule, sa traiesti! :-)

Tecand la subiect, foarte pe scurt cateva idei.
1) 2 populatii -izolate geografic- ale unei specii nu stiu daca pot da nastere la 2 specii distincte. Personal nu cred. Pot da nastere la 2 subspecii deoarece pot sa difere in timp fenotipic, fondul de gene insa, ramanand acelasi (a se vedea Fp. gardneri). Stiu ca exista altii care spun ca se poate. Probabil ca ei au trait cateva mii de ani si-au constatat pe viu. :-)

2) Fenomenul de "belly sliders" apar si-n natura deci, nu este vorba de o incrucisare exagerata care sa genereze acest fenomen datorita consangvinizarii.

Problema cu killie nu este ca doar eu ii am si-i ofer altora si atunci logic ca genofondul ar fi redus. Actualmente sunt destui la noi care au adus specii de afara, diferenta este ca eu lucrez la o specie cu cel putin 4 triouri si schimb sangele la 6 luni, iar cei de afara, majoritatea, au cel mult 2 triouri dintr-o specie, incruciseaza fratii intre ei non-stop, nu fac schimb intre ei etc. Vad de multe ori ca un "mare acvarist" numai ce spune: "mi-a murit perechea, nu-ti mai pot trimite". Aici poate confirma Catalin din plin.

Weekend placut la toti!
:bbere:
1) Sunt diferente fenotipice si chiar genotipice, ceea ce inseamna ca-n scurt timp, vom avea noi specii descrise. Taxonomia nu se mai face astazi doar dupa ceea ce se vede la suprafata ci se intra puternic pe partea de genetica si multe lucruri nu-s ceea ce pareau a fi.
2) Da, exista niste harti bine puse la punct. Locatiile sunt stabilite cu GPS-ul, si niciodata punctul 2 nu va fi acelasi ca si punctul 3. Cand Vasilescu va merge dupa F. Torre prin Mozambic, va sti unde este 3-ul expeditiei lui Torre.
Sfantul Duh se scrie cu majuscule Radule!!!

MARELE ALB wrote:
MARELE ALB wrote:Am gasit un singur pui viu pe care l-am pus intr-un acvariu de 10 litri. Poate creste mare si o sa fie hermafrodit sa nu pierd specia .
Ieri am vazut puiu' de Notho . Se plimba fericit printre Lilaeopsis ca la el acasa. Are cam 1 cm. Ce a mincat numa' sfintu' duh stie. Ca eu nu i-am dat nimic (pentru ca nici nu credeam ca mai traieste) .

Evident ca a disparut in ceata cind sa-i trag o poza.

Imi vine sa crap de ciuda ca au murit la nastere aia 4 . Acuma presupun ca au iesit mai multi da' au murit din motive misterioase si n-am gasit eu toti mortii. Ramine speranta ca asta sa fie hermafrodit .




Batracianus wrote:o sa-ti dau si apa speciala
Da, apa din aia speciala pentru eclozat icre de Nothobranchius foerschi . Pentru reciprocitate o sa-ti trimit si eu apa de a mea - speciala pentru neeclozat icre de Nothobranchius foerschi . Poate la tine o sa eclozeze icrele de Nothobranchius foerschi si in apa speciala pentru neeclozat icre de Nothobranchius foerschi.

Ar fi posibil ca la mine nu eclozeaza din cauza diferentelor de intensitate ale cimpului magnetic terestru. Ca doar nu tii recipientu' in punctul :18: al unei piramide.
BLeeD wrote:ce inseamna cifrele de la Beira MT 03-1 :o ?


S-o luam metodic! Corect este scris asa : N. rachovi Beira MT 03/01.
Beira - locatia din Mozambic de unde au fost prinse exemplarele
MT - este prescurtarea de la expeditia din Mozambic a lui FilipeTorre
03 - este punctul trei din zona respectiva, notat pt a fi regasit pe harta
01 - de la 2001
 
Forum Index » Profile for killiefish_dan » Messages posted by killiefish_dan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com