[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alecspv
Forum Index » Profile for alecspv » Messages posted by alecspv
Message
Salutare,

am o chestie foarte ciudata, o alga verde pe fundul acvariului ca o matase care scoate bule mari .....

stie cineva ce poate sa fie???
da anubias si rotala...
Momentan vreau sa stiu daca neoanele osram 965 in combunatie cu celalalte sunt ok....sau sa pun doar osram sau......

si am mai pus la startat un mic acvariu de 20 l si am pus un neon starlight t4 12W/835 si vreau sa pun si niste plantute....ar fi ok lumina pentru ele?
Salutare,

ma tot documentez de ceva timp in legatura cu iluminatul pentru acvariu....

am un acvariu 80x35x40...volum net in jur de 90litri

am un capac standard cu 2 neoane......

dilema este ce fel de neoane as putea folosi pentru o plantare moderata....in acest moment am 1xAquaGlo si 1xOsram 965...mai am pe acasa inca un Osram 965 si un Philips tld830.....

Care ar fi combinatia cea mai potrivita dupa parerea voastra?
mai e de actualitate???
buna tyna,

iau eu ce mai ai....da-mi un mesaj dace e ok
am luat acum si Fungol...am schimbat 1/3 apa si am pus solutia...sa vedem ce face....

este mai bun Fungol decat Mycopur sau Fungistop?

unde se gaseste Super External Bacteria&Fungus Away?
....de unde se poate lua acesta solutie...eu sunt din Bucuresti...merci
Cu igiena este ok nu am avut nici o problema in ani de zile pana am luat acesti doi pesti. Intrebarea este cat timp sa fac tratament sa nu ii afecteze cumva si pe ceilalti sanatosii
Salutare,

Am si eu o problema cu doi pesti ( spre rusinea mea nu le stiu numele, sunt complet albi si seamana cu xipho). A aparut intai la femela, un fel de puncte albe pufoase pe coada si pe aripioare.A luat Fungistop si mycopur. Am tratat tot acvariul cu Fungistop timp de 5 zile si parca femela incepea sa isi revina, dar in a 6 zi am observat ca ii mai aparuse o pata pe coada. atunci am schimbat o parte din apa si am inceput tratament cu mycopur. dupa 2 zile am observat ca au aparut aceleasi pete si pe mascul. De mancat mananca si sunt activi. Am citit undeva ca aceste fungus sunt rezultatul unei bacterii si ca ar trebuii sa ii tratez intai cu baktopur direct. Ce sfaturi imi puteti da?
Vand acvariu 80*30*43 doar sticla.
Pret: 50 ron
Cumpar acvariu pentru capac de 80*35 doar sticla fara alte accesorii
Poti sa imi dai ceva detalii si ce anume sa fac.....:d
cred ca m am bucurat degeaba.....vad ca a revenit problema...la amandoi ochii dar pe o portiune mica deocamdata. Alte cauze in afara de ph? Conditii actuale: ph=7 GH=12 kH=3
am pus Aqutan in tot acvariul si acum vad ca la un ochi s-a limpezit iar la celalalt mai are putin albicios.... acum o sa chimb o parte din apa cam 25% si am sa pun Aqutan in proportie pentru apa noua.....
Ph este 7 si nu am avut niciodata variatii. Daca pun aquatan, pun la tot acvariul dau il separ pe caras ?
Am si eu o problema...
Am observat ca unul din carasi are ochii incetosati, adica are pe ochi o chestie albicioasa ca o pojghita alba...Am observat ca vede mancarea de foarte aproape, si nu mai raspunde la "apel" ca toti ceilalti. Partea buna e ca inca mananca si nu este melancolic dar nu cred ca mai vede foarte bine.
Stie cineva despre ce este vorba si cum se poate trata?
ieri am pus o broscuta din aia de calciu in apa.Azi am verificat KH si am 4 dKH si 13 dGH. nu stiu daca are vreo vina ''broscuta'' desi nu cred......eu stiam ca aceste broscute de calciu si magneziu ca si acele pietre, sunt pentru a mari duritarea apei adica a creste concentratia de calciu si magneziu din apa....
ok, atunci asi putea sa pun niste supliment de calciu si minerale adica Nutrafin? si in in ce cantitate? am luat calciu din ala pentru broscute, in forma de broscuta .....este bun pentru asa ceva?
exista vreo metoda de a vedea concentratia de magneziu?
mi sa recomandat Nutrafin basix sa pun in acvariu. ce parere aveti?
 
Forum Index » Profile for alecspv » Messages posted by alecspv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com