[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: thunder rock
Forum Index » Profile for thunder rock » Messages posted by thunder rock
Message
Salut
Cand am prins RT mi a scapat unul care era ff mic si nu s-a vazut .....Ideea e ca a ramas in acvariu si deocamdata nu da nici un semn de boala E de vazut daca e endogamie sau altceva...ar trebui sa apara si pe cel de la mine.....In alta ordine de idei...da , arata spectaculos, bravos!
Dat!
Trebuie facuta dovada unui acvariu pe masura Aprox 38 cm perfect sanatos....Brasov sau imprejurimi
https://imgur.com/a/vkdsjyl
S-a dat!
Valabil ...
Donez femela flowerhorn aprox 12 cm .Doar Brasov
La Multi Ani ...mah ai mei sunt la fel . Ce am observat este ca nu mai au ritmul ala de crestere ,s-au stabilizat parca dar tot portocalii is....
Bigger Is Not Always Better ...principalul e sa fie sanatosi ca de crescut cresc ei oricum...imi parea doar cam mare diferenta ...Conteaza spatiul si hrana ,conditiile de apa ,temperatura is o gramada de factori .Multam de apreciere ...mie imi place dupa cum spuneam asa cum e acvariul meu Si dupa cum vezi nu respecta nici o regula.

Cat despre prezumtia de pereche ...mie in trecut cand au depus parotii nu s-a concretizat vreodata Insa cica ar mai fi si masculi fertili printre ei ..Din icre viabile - incrucisarea lui Koala poate, poate....Eu am 10 insa nu dau deocamdarta semne de asa ceva. daca ai sa incerci cu un mascul flowerhorn( daca este fertil de asemenea si acela) ai toate sansele sa obtii niscaiva aratari care vor fi ...cum ?cine stie , dar e posibil. Asta inseamna insa rabdare, bazin separat si ce-i mai greu un mascul fertil(care nu-i 2 lei) Asta pentru cei carora la plac hibrizii.
5 cm mi se par mititei fata de ai mei ..Eu am majoritatea exemplarelor spre 7 / 8 cm .In acvariul ciorba ,dar care are un farmec aparte si o liniste total anapoda pentru ciclide - impreuna cu 10 Frontosa Burundi si ei spre 12 cm (da stiu africani -dar faini in opinia mea).Si plantele cresc de n-ai vazut fara a avea careva treaba cu ele Poze spre exemplificare :

image

image

Poza este facuta la lumina f mare din acvariu si poate par spre galben ...dar is portocalii Cer scuze de calitatea imaginii dar nah e facuta la repezeala ,acush
Ai mei sunt cum au venit ....fara modificari coloristice notabile Cresc ,sunt extrem de sociabili si total neagresivi vis - a-vis vis de alti parroti ce am avut .Si ii am total neortodox cu un card de 10 frontosa ...intr-o incercare de plantat ....asa sa fie ciorba completa ...dar mie tre sa-mi placa pana la urma ....
Faptul ca se inegresc este de fapt un semn de stres . Am mai avut papagali si asta era manifestarea Intr-adevar si din ai mei s-au inegrit vreo 3 ( am avut doar portocalii in prima faza ) .In conditiile in care acum vietuiesc in 450 ltr cu apa in parametrii normali Om vedea ce iese din ei...asta e si ideea in care Koala ne-a dat si noua (cred) Oricum ,despre caracterul lor (daca pestii au asa ceva) numa de bine Niste sfiosi simpatici si mancaciosi .
Cu multumiri
Ai PM pot veni la gara sa ridic
Thai Silk aprox 20 cm -600 lei
Zhen Zhou aprox 25 cm

https://www.olx.ro/oferta/flowerhorn-thai-silk-si-zhen-zhu-IDcUDWP.html
Aveti PM
image


multam frumos
Vand radacini acvariu rezultate din desfiintarea unui acvariu de 500 litri. Sunt de dimensiuni mari la cerere se pot face masuratori.Nu lasa tanin , sunt radacini mopan utilizate cu predilectie in acvarii intrucat nu putrezesc in timp si sunt inerte chimic , luate din magazin specializat ( nu sunt radacini autohtone culese de te miri unde si tratate romaneste)

Pretul pentru cea mai mare este de 150 lei ,pentru cea mai mica 100 lei
MSI wrote:Sala de relaxare la munca, suna bine

.


Mai muncim ne mai si relaxam....deh in pauze ...


si iaca si poza crediciosule...
Caut donatori pesti pentru popularea celor 3 acvarii pe care le-am conceput intr-o sala de relaxare la munca Un acvariu este de 500 ltr si deja am in el un Oscar ce l-am scos din acvariul de acasa , deci acolo tre ceva ciclida mai maricica. Un acvariu este de 130 litri si mai am doua acvarii de 70 litri ( care de fapt va fi doar 1 ca pe unul am de gand sa-l fac sump la cel de 500 litri)


Si NU ,nu sunt Mirciulica sau cum l-o fi chemand... In Brasov se intampla treaba. Poze pentru necredinciosi in privat
Daca mai este valabil ii doresc eu
 
Forum Index » Profile for thunder rock » Messages posted by thunder rock
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com