[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: OmuCuVak
Forum Index » Profile for OmuCuVak » Messages posted by OmuCuVak
Message
Robineti de plastic sunt la sectiunea de irigatii-aspersoare. Decide ce vrei si spune-mi si iti fac eu o lista exact cu produsele si codurile romstal. http://www.romstal.ro/robinet-irigatii-plastic-fe-fe-1-2-p24861.html sunt si coturi cu filete sau fara....gasesti multe. Daca vrei te pot ajuta , mesaj pe pm
kirucd wrote:Pai si asta incerc sa iti explic, nu exista adezivi pentru a lipi PP de PP. Lipirea PP de
PP se face prin topirea materialului, asa se lipesc tevile de PP. Nu se lipesc cu adeziv
precum cele de PVC. Intereseaza-te si posteaza

PVC-ul este un altfel de material si poate fi lipit de acryl, ABS si alte materiale. Spre exemplu
se poate lipi PVC de acryl cu cianoacrilat. Se poate lipi PVC de ABS cu tangit. La PP si PE nu
sint valabili adezivii. Cel putin nu la nivel structural.

Ai dreptate. Pp se poate lipi doar prin actiune termica sau mecanica.
kirucd wrote:Adezivul ala lipeste PVC cu PVC, nu lipeste PVC cu PP. Polipropilena si polietilena
nu se lipesc decat termic, prin topire, nu exista niciun adeziv care sa le lipeasca
intre ele, polipropilena cu polipropilena sau polietilena cu polietilena, si nici cu alte
materiale. Crede-ma pe cuvant, am lucrat si lucrez si cu PP si cu PE si cu PVC.
Si daca nu ma crezi te ajuta nenea Goagal sa cauti ca sa te dumiresti.

man stai ca m-ai pierdut. Tu zici ca pp poate fi lipit doar de pp si pvc de pvc.
O sa cercetez maine si indiferent de rezultat o sa postez aici ( o sa port o discutie cu cineva din industria canalizarii)
si la wolfi nu e capacul din pp si teava va fi tot din pp?
kirucd wrote:
wolfy wrote:pai tocmai asta e: gaura de evacuare are ca un fel de teva de vreo 5 cm; de ea trebuie sa conectez noua teava; daca ea are tot 25mm nu pot sa o conectez, daca are 20 mm e prea subtire si joaca in interiorul tevii de 5 cm iar cea de 32 e prea lata si joaca pe dinafara tevii....


Polipropilena nu se lipeste decat prin topire, la fel ca si polietilena, nu exita adezivi care sa lipeasca nici una nici alta.

@Calin multumim pentru tabel


http://www.romstal.ro/adeziv-pvc-gel-125-ml-p17307.html
Wolfy incearca pvc-u e posibil sa mearga. E teva de canalizare de densitate mare care se imbina prin liore nu cu mufa, sau pvc fonoabsorbant care e mai gros in perete
Mergeti la romstal, indiferent de oras si intrebati acolo. O sa gasiti ajutor fara probleme si o sa gasiti si piesele dorite robineti plastic si alte mufe din plastic. Succes
Hygrophila difformis Pot sa iti dau daca vrei
Au ajuns cu bine plantele. Vor fi puse in seara asta in acvariu. Multumesc frumos, foarte frumoase.
Salut. Sper ca ma primiti si pe mine pe aici, vin imbracat prezentabil
Nume: Mihai
Nume de cod: OmuCuVak- de pe vremea studentiei
Varsta: 31 ani
Ocupatia: account manager si sot
Locatia : Iasi
Schimb un guram albastru cu orice vrea noul posesor sa doneze. Plante, pesti vivipari etc.
Pe aliexpress sunt cu taxe de transport si fara taxe. Livrrea dureaza multisor. Am prieteni care si-au luat tv si smartphon-uri de acolo. Pana acum totul a fost ok
Sal. Le iau eu. Multumesc
Salut. Stiu ca e dedicat vanzarilor partea aceasta de forum dar doresc sa fac si eu cateva achizitii de plante si nu gasesc. Prefer sa le fac de pe forum decat de prin pet-shop. Dupa cum ziceam as fi interesat deachizitii plante in iasi, plante de incepator ptr moment. Inca nu am instalatie de co2 si pana mai strang bani va mai dura ceva vreme. Cine vinde plante in iasi poate sa lase un pm cu ce are si preturi. Multumesc frumos
http://www.aliexpress.com/premium/aquarium-accessories.html?ltype=wholesale&SearchText=aquarium+accessories&d=y&origin=y&initiative_id=AS_20150414023036&isViewCP=y&catId=0
Sal Mihai. Lucrez in domeniul instalatiilor si solutia pe care vrei tu sa o adopti nu pare a fi cea mai buna. Daca totusi vrei sa mergi cu ea mai departe iti recomand ca pe interior in acvariu sa folosesti un alt conector cu filet interior si silicon. Ptr a fi ferm convins recomand sa faci un test pe o sticla ce nu face parte din acvariu. M-am uitat totusi si la pretul acelei piese si mi se pare cam scumpa. Incearca la Romstal, parca au un pret mai mic
Aceasi problema am avut-o si eu. Am udat acvariul cu apa fierbinte, am presarat dero pe sticla si dupa 15 min am inceput sa frec cu o laveta moale. A iesit perfect. Atentie mare la clatit. Se clateste pana ce siliconul din interior nu mai este alunecos can dai cu mana pe el. Dero se clateste foarte greu.
Am revenit prin randurile voastre cu un nou acvariu de 102 l aquael, un neon phillips si unul osram cu lumina rece . Momentan am bagat in el doar filtru intern, nisip, pietre si o bucata de cioata. Urmeaza sa incep achizitiile de plante-se accepta si donatii. Voi realiza si o instalatie de co2 cu acid citric, apa, cele 2 sticle, bicarbonat....genul de DIY . Bine v-am regasit si sper ca de data aceasta sa raman cat mai mult pe aici.
O sa incerc si eu sa vad ce o sa iasa
Dupa cum zice si titlul vand 2 gurami si un sanitar. Sunt cei din imaginile de aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/23392.page
Ca si pret cred ca ar fi un 30 ron toti trei Guramii sunt femela si mascul si sanitarul e mascul.Valabil doar in Iasi
Astept si propuneri de schimburi pe diferite produse acvaristice (fara mancare)
Dupa cum zice si titlul vand 2 gurami si un sanitar. Sunt cei din imaginile de aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/23392.page
Ca si pret cred ca ar fi un 30 ron toti trei Guramii sunt femela si mascul si sanitarul e mascul.Valabil doar in Iasi
Astept si propuneri de schimburi pe diferite produse acvaristice (fara mancare)
 
Forum Index » Profile for OmuCuVak » Messages posted by OmuCuVak
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com