[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sclau89
Forum Index » Profile for sclau89 » Messages posted by sclau89
Message
Am avut o singura data,nu am avut bun simt sa pun doi pesti noi in carantina.Eu zic ca te complici inutil, foloseste cu incredere JBL Punktol,urmeaza exact indicatiile de pe prospect,fa tratamentul complect ca si durata altfel poti avea surpriza sa reapara,si nu te agita ca nu pateaza absolut nimic,chiar daca o perioada ai apa albastruie de la medicament.
Frumos tot.Bravo.
Gasesti mai usor pe grupurile de acvaristica de pe FB plante de vanzare.Nu mi-am amintit daca pot sa-ti zic asta aici asa ca l-am sacait pe Silviu cu intrebarea
Si era sa uit toata intrebarea, varsta deja , vad ca! Multi pesti mananca spirulina, nu e o problema, doar sa nu fie singura mancare care o primesc.
Atunci poti sa incepi sa te uiti si dupa butelie! Si ce sa iti zic,bine ai venit printre nebuni
Silviu, la noi astia care ne uitam la apa numai ca la mediul pt pesti, e clara treaba Omul, el stie cat de mult ii place treaba si ce vrea sa faca.
Adrian,eu nu pot sa ii dau un sfat prea clar, pt ca exista posibilitatea sa ramana la 60l si sa nu vrea plante pretentioase niciodata, dar la fel de usor se poate ca in cateva luni sa aiba cateva peste 100l! intreabal pe Silviu cum e
Cozmastie a acoperit intrebarea ta, acum sincer la cei mai multi este mai mult o chestie de costuri ce aleg.Evident ca butelia este cea mai buna varianta din multe motive,si pe termen lung inclusiv din punct de vedere al pretului,dar aici alegi tu in functie de buget,cat de sigur esti ca nu va fi o pasiune de moment,etc.
Vad ca nu mai pot edita, am uitat sa zic poti pune si toate tipurile de moss la plante.
Am citit putin ce ai scris pana acum, daca am inteles corect, inca nu ai plante.Daca incepi sa fertilizezi doar pt un anubias,la ritmul lui de crestere probabil vei da in alge.Acuma depinde si de gusturi,dar mai poti aduga si alte plante easy ca de exemplu microsorum,sunt mai multe varietati,varietatea narrow leaf nu creste asa mare,elodea,bucephalandre(cam orice tip),cryptocoryne cam oricare varietate iti place,plante plutitoare(sunt mari consumatoare de nutrienti unele,ceea ce e bine) de tip ceratopteris cornuta,pistia stratiotes,limnobium laevigatum,phyllanthus fluitans.Mai sunt si altele, alegi care iti plac dintre ele.Acuma la intrebarea ta referitor la ce fertilizant recomand, daca zic vreun nume sa te tii pe contrazis, nu doar cat la filtre .La tipurile de plante care am scris sus, nu ai nevoie de fertilizare speciala,micro si macro cred ca o sa iti ajunga fara sa suplimentezi.Eu personal folosesc gama Easy Life momentan.In plus ce nu am gasit scris de tine, este daca intentionezi sa introduci CO2.Tot asa, plantele de mai sus merg si fara, dar evident ca o duc mai bine cu CO2
gr8kis wrote:Aceasta planta https://www.nevertebrate.ro/anubias-nana-gold-16206 ii trebuie neaparat substrat sau poate creste si pe nisip?

Planta nu se pune in substrat, se ataseaza rizomul ei pe lemn,piatra, orice decor.
Salut,indiferent de cat litri iei acvariul, 100l sau 200l,e preferabil sa ai o filtrare biologica supradimensionata la el.Asta te scuteste de foarte multe probleme, mai ales cand esti incepator,dar si pe viitor. Aici poti vedea putin despre cum sa alegi filtrarea(indiferent de marca filtrului principiile de baza sunt aceleasi). https://www.youtube.com/watch?v=L5FkSTYkEAE&t=944s
Lumina o alegi in functie de ce plante vei vrea in el, dar de obicei atat lumina cat si filtrarea care vin la acvariile complect echipate,nu te vor multumi,si vei ajunge sa faci ce a spus Humbert,multe modificari.
Legat de fauna,cred ca ar fi indicat sa incepi ceva mai usor decat discusi(evident e doar parerea mea),dar cum a zis si Silviu,neoni(exista mai multe varietati),colisa lalia,blue cobalt, sunset,cory(sunt foarte multe varietati), anumite tipuri de killi,sau apistogramma, ai de unde alege.
La plante sfatul meu e sa nu te infigi direct in cele mai pretentioase,pe langa ce a zis Silviu mai poti folosi diferite tipuri de anubias legate pe decor,lemn,pietre, nu ma refer aici la castele sau alte minuni,microsorum narrow leaf, si aici ai de unde alege.In functie de plante alegi apoi si tipul de fertilizare,si important este si ce sistem de CO2 vei folosi.
Daca nu te grabesti, studiezi si intrebi totul, eviti multe greseli la inceput, dar pana la urma nu este chiar chirurgie pe creier, asa ca se poate sa obtii ceva frumos si care sa iti placa.
In cazul in care nu e o gluma postarea, nu ai nevoie de video, piatra care este calcaroasa va scoate un sunet ca si cum ar fierbe,cea "normala", nu.Simplu,dar fara video .
Carbunele activ e pt filtrare chimica, e folosit de obicei dupa tratamente cu medicamente in acvariu, nu ai nevoie de el acum.Pestele nu are nimic, mie mi se pare ca asa are el forma.
Salut, gupy aia cam par platy Asta nu e o problema, dar labeo, da, e un peste care creste prea mare pt acvariul tau, si in plus imediat ce se va adapta si va pune stapanire pe acvariu, va deveni cam prea teritorial.Saptamana asta nu am timp decat pe la final, dar daca vrei i-ti dau niste plante de suprafata daca ai timp sa vii in apropierea centrului.
Tu cred ca vrei sa renunti la filtrarea mecanica din filtru !
Nu prea raspunde lumea pt ca in general stiu ca sunt sanse mari sa nu-ti placa raspunsurile,plus Silviu a spus ce era de spus. Pt ca neonii se sperie de lumina, poti pune plante plutitoare, nu ocupa nici spatiu.
Acum raspunsurile care de obicei nu le plac incepatorilor : 10 litri e un acvariu mic, eu tin betta(UNUL) in 12 l, dupa substrat,decoruri,etc, realizezi ca ai si mai putin de 10.Acvariile cu volum asa mic se pot destabiliza foarte usor, in cazul tau inca nici nu este stabilizat,deci va fi si mai greu.Inca nu ai filtru cred eu, mie mi se pare ca ai doar un power -head. Ar fi un pic de ajutor si daca ai spune ce varsta ai, si poate sa treci locatia la profil(orasul ma refer numai).Un acvariu mai mare ar fi indicat pt nr de pesti pe care ii ai.Ca idee,acvariile mai mari sunt mai usor de intretinut si de amenajat,aranjat,etc, decat cele mai mici, mai ales la inceput.
Uitate dupa sewellia lineolata, sunt mai mici decat un ancistrus sau hoplo.Daca i-ti plac,desigur.
trasalica wrote:Am uitat sa mentionez ca acvariul este in camera. Imi aduc aminte cand am luat o chinezarie de hang on si facea zgomot ma duc la magazin sa il dau inapoi, l-a care tipa, "nu inteleg de ce clientii tin acvariile in camere" am ramas masca, m-am blocat, cred ca eram combinatie de nervi si uimire la ce a spus tipa ).


Pai trebuia sa o rogi sa te gazduiasca in vila ei vreo cativa ani,si rezolvai problema!
Imediat ce "termin"cu bacul, si vad copilul cu diploma aia, i-mi pun si eu 2 lazi pe bloc! Am vazut topicul anul trecut, da a zis sotia ca balconul e numai pt florile ei,si nu m-am gandit sa incerc pe bloc ! Blocul are pe 2 tronsoane cu un etaj mai mult, asa ca deasupra mea este zid in forma de L , suficienta umbra dar si lumina,SPER.Vedem noi ce iese, si daca o sa mi se ceara sa dorm pe pres, stiu pe cine sa dau vina macar!
Cuibul de spuma este normal la el, statul apatic, nu prea, nu cred ca ii place bolul, fara suparare.
Eu as face niste teste, iar in caz ca nu ai,momentan un schimb de 30%,pt siguranta.
 
Forum Index » Profile for sclau89 » Messages posted by sclau89
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com