[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: aerosv
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Message
Nicidecum, dar cand vrei ceva repede si il gasesti si la magazinul din targ... am zis sa incerc ! Pana acum e bine, am sa vad in timp.
Salutare !

Am dat peste acest sol in PetShop urile locale (MaxiPet) si m-a tentat sa l iau, un pic cam piperat pretul dar am zis sa incerc.

Arata bine la fel ca celelalte soluri, poate cu o granulatie mai mica, dar ce m-a impresionat este claritatea apei, nu murdareste asa tare ca alte soluri si nu cred ca lasa ceva in apa ca celelalte (amoniu).

Se vinde in 3 tipuri (Shrimp, Original si Planted), eu am luat Original.

https://www.help-advancedsoil.biz/english/

Ceva experiente de la alti colegi? Pe alte forumuri nu prea am gasit informatii multe, in general sunt review uri pozitive dar nu am gasit mai multe despre el.
Mie imi place , asa cu mici probleme si carente.. un acvariu lowtech este lowtech si atat, nu poti forta lucrurile.
Daca vrei mai mult deja nu mai e ce a fost initial.
Daca iti place cum arata lasa l asa!
Merci! Lampa e Aquael Ledy Smart 2 Plant, asezata direct pe capacul de sticla, exista si acolo cateva reflexe care mai diminuiaza din putere dar e o lumina placuta si poate un pic prea mult.
O aprind cand vind de la serviciu, de la 18:00-22:00 , in rest mai bate soarele in el ziua cateva ore.
Am ramas doar cu borcanul unde lucrurile par a fi foarte bune si dupa 1 luna jumatate s-a dezvoltat foarte frumos fara schimb de apa, fara nimic.. ocazional am mai deschis capacul sa adaug cateva granule pentru creveti.

Este pacat ca nu pot surprinde detaliile dar in ultima vreme au aparut o multime de vietati mici (probabil din sol), foarte multi melci , alge nu exista nici macar pe sticla , apa cristal iar plantele se dezvolta incet dar bine, fara carente.

Lumina este mai mult naturala dar am si o lampa aquael leddy plant pe care o tin cateva ore pe zi cand imi amintesc.

Eu sunt incantat de acest mic experiment pe care il voi lasa pana la epuizare.

Bolul nu mi-a placut pentru ca deforma mult imaginea si l-am abandonat, mai bine am sa reiau metoda folosita intr un acvariu recrangular normal.

image

image

image
Imi place mult cum arata acvariul, clasic si natural... substratul este doar nisip simplu? fara niciun substrat sub el?
Am vazut si la altii plantate fara substrat fertil si cresteau bine mersi plante stem doar cu fertilizare in apa..
Va multumesc pentru apreciere, in curand va implini 2 ani si sper sa o mai duca mult timp asa.

Este infim pe langa acvarii de top precum a lui BBogdan si alti veterani, dar ma voi conforma si voi face o descriere adecvata, macar sa fie aici.

Echilibrul l-am obtinut doar cand am fost preocupat de altceva si nu l-am deranjat prea mult... orice schimbare oricat de mica ar fi se vede, mai ales la un nano. E bine sa ai si un acvariu plantat, sa -ti mai distraga atentia de la marin

In acest moment rutina este:
- un capacel de Tropic Marin All in one la 2 zile
- hranesc pestii si implicit coralii cu cate un cub de congelate la 1-2 zile
- testez cand imi amintesc KH si salinitatea
- schimb de apa destul de rar, am si pierdut sirul de la ultimul schimb
- schimb perlonul si golesc cupa la skimmer la cateva zile
- curat geamul o data pe saptamana, in rest nu am niciun fel de alga

Revin cu descrierea si cateva fotografii recente in zilele urmatoare.
In borcan lucrurile sunt bune, in bol m-a mancat sa scot niste plante care efectiv au luat o razna in crestere si s-a deranjat solul, bineinteles ca nu stiam ce sa fac si am luat o de la inceput de data aceasta cum trebuie, adica la un deget de sol, vreo 3 de nisip.
Am lasat doar Sagitaria, Parvula si cateva fire de moss si tripartita.
Cea mai mare crestere am avut o la putitoare, la saptamana deja am aruncat din ele si ce este interesant ca nu am alge.
Dupa 3 saptamani neatins !

Multumesc pentru lamuriri, cred ca asa este am luat Tridentul crescut in ghiveci (un blister Tropica sigilat ) si un pot de la Petshop foarte frumos si verde in acvariile lor.
Le-am despartit si lipit stemul individual pe radacina, astept sa vad cum evoluiaza.
Multumesc pentru lamuriri ! Fiind obisnuit cu plante cu crestere rapida, ma asteptam la minuni dar se pare ca are nevoie de timp.
Nu am comentat in post dar arata trasnet The Forgotten Sands, unul din favoritele mele. Am inceput ceva asemanator , revin cu jurnalul dupa ce sunt multumit de evolutie.
Va salut !
Nu mai deschid alt subiect asa ca va intreb aici care este secretul de a creste Microsorum vertde si sanatos

Nu am avut noroc niciodata cu aceasta planta cu toate ca este foarte promovata ca fiind easy. De curand am luat 2 specii (Pteroptus si Trident ) si Bolbitis. Dupa o saptamana s-au inegrit unele frunze si nu vad semne de crestere.
Stiu toata povestea cu fixarea rizomilor pe lemn, lumina moderata, etc.
Ma intereseaza niste parametrii ai apei optimi pentru aceasta planta.
Dozez CO2, fertilizant Tropica, Profito si Potasiu, schimb de apa retea+osmoza 50:50.
Teste nu am facut, din acest motiv va intreb ce ar trebui sa testez? La ape dulci nu am testat niciodata apa.
Este destul de frustrant cand vezi la altii tufe dense si frumoase de microsorum si nu gasesc o solutie optima la mine. Am crescut mult mai usor HC Cuba si alte plante pretentioase decat aceasta feriga ”Easy”.
Saptamana 1, am adaugat si crevetii si 2 melci, plantele incep sa creasca iar cele din borcan chiar perleaza la lumina puternica. Cea mai evidenta crestere este la planta plutitoare unde radacinile se indreapta catre substrat.

petrutz2003 - lumina la bol o aprind manual cand vin de la serviciu, dupa ora 17:00 pana pe la 22, iar in rest sta la umbra, nu ajunge lumina naturala la el.
Borcanul sta aproape de geam si lampa o tin doar 2-3 ore/zi seara.
Statul de nisip si pamant este acceptabil, este ceva mai gros decat ce se vede in poza.

image
image
image

Daca tot veni timpul de update la jurnal ...

Am renuntat la milka ca mi umbrea pe ceilalti corali si crestea ca nebuna... acum e mai aerisit.
Inafara de Blasto , ceilalti corali cresc vizibil.

image

image

image

image

Felicitari ! Un start foarte bun si cu siguranta va fi ceva frumos pe termen lung. Sa ti zic un secret uita de el o perioada dupa ce introduci stocul viu si nu mai umbla la el.

Nisipul e cat trebuie, la mine prea mult era o sursa mare de nitrati si aveam probleme iar fara nisip nu-mi place. Un strat de 1 cm este tot ce trebuie la un nano.

Piatra uscata , oricat de trista ar parea la inceput, dupa cateva luni nici nu distigi diferenta dintre una vie de la mama ei si una murata in acvariu... eviti astfel infestarea cu aiptasia care pe mine ma dispera, nu mai scapi niciodata, incepi sa te inveti cu ea si sa o tii sub control doar.
Totusi daca incepi un acvariu steril, este recomandat macar nisip viu si o bucata de piatra adevarata... greu de gasit.

Dupa multe teste si incercari, tot ce le priesc coralilor mei este hrana congelata pe care o introduc la 2-3 zile pentru pesti si Tropic Marin All in One. Atat. Alte zemuri minune la mine nu au avut efect, nici macar reef roids pe care multi il lauda.

Succes cu el !
Corect, am luat planta fara sa stiu despre ea , nu am mai avut o si intradevar creste de dimensiuni considerabile. O voi scoate pana nu e prea tarziu si voi lasa borcanele in pace o perioada.
Abia acum am dat de acest topic si sunt impresionat cat de bine ti a iesit. Am inceput ceva asemanator dar cu alte plante, am luat notite am sa vad ce pot face.
Succes si lasa l pana se va consuma singur
Au ajuns si plantele si am lasat fara lemn si alt decor, doar cu plante dupa metoda clasica.

Sagittaria subulata
Bacopa Caroliniana
Eleocharis pusilla
Rotala
Limnobium Laevigatum (plutitoare)

image

In paralel, daca tot veni vorba de Ecosfera , am lasat la dospit si un borcan de castraveti de 3L . Pana la ciclare va fi deschis, urmand dupa testarea apei sa il sigilez si sa vedem cum evoluiaza.

Aici am plantat doar: Lilaeopsis brasiliensis si Cryptocoryne Balansae

image
Asa este, multumesc pentru corectare. Eu am gasit acest termen utilizat si de unii acvaristi , dar corect este sistem inchis.

Unul care m-a inspirat este acesta: https://youtube.com/shorts/Q64leI3k6pg?si=B54ghVgdE1Zid1Mc
Va prezint un nou jurnal cu un mic experiement dar documentat dup? metoda walstad.

Am sa las imaginile sa completeze jurnalul dar in mare este vorba despre un mic ecosistem intr un bol de 8.5L care se va autosustine singur, fara schimburi de apa, fara filtru, fara incalzitor, fara co2 sau orice tip de fertilizare lichida.

Substratul fertil este pamant de flori bio cernut de impuritati si asezat intr un strat mediu peste care am adaugat nisip de granulatie medie (0,5-1mm).

Urmeaza astazi sa adaug restul plantelor, momentan este un decor provizoriu pentru a-l umple cu apa.

Dupa ce se va cicla, va gazdui creveti si melci si bineinteles va fi o jungla de plante. Toata filtrarea sta in plante si substrat.

Lampa va fi Aquael Ledi smart plant care va fi ridicata cu un suport (vad eu cum il voi improviza) sau inlocuita cu o lampa de birou.
 
Forum Index » Profile for aerosv » Messages posted by aerosv
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com