[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: akos09
Forum Index » Profile for akos09 » Messages posted by akos09
Message
Daca nu e prea tarziu deja, recomand daca poti monta niste ventilatoare de 200mm.Daca le scazi viteza pe la 5-600rpm abia se aud si au flux de aer bun.
Mie nu mi a placut deoarece pe retur ieseau o gramada de bule + ca acvariul era plin de bule de co2.Momentan am un reactor co2 din filtru de apa(7") la aprox. 3 bule pe secunda mai iasa cate o bula mica pe retur odata cam la 5 secunde.Vreau sa il inlocuiesc cu unul mai mare,asa cred ca voi scapa definitiv de bulele de pe retur.
Am luat si eu teapa cu acest difuzor inline....inainte foloseam un reactor de la dennerle si am zis sa trec la difuzorul acesta de la jbl sa mai dispara echipamente din acvariu.Dupa o saptamana,montat in diferite pozitii am trecut la reactor din filtru de apa.
Ieri am demontat prefiltrul,am verificat furtunul si sorbul si am conectat filtrul direct.Surpriza nici o diferenta dupa cateva ore iarasi apareau bule.
Am dat un search pe net si dupa vre o 2 ore de citit pe diferite forumuri am gasit 2 rezolvari identice la problema mea.
Eheim classic 600 cica ar veni unele cu defect de fabricatie la cotul acela care se infileteaza in cuva.De aceea trage aer pe acolo.
Am desfacut cotul(a fost strans destul de tare),garnitura era cam intarita.Am pus cateva straturi de banda de teflon,am uns filetul si garnitura cu vaselina siliconica.
De vre o 6 ore am pus filtrul in functiune cu prefiltrul conectat,l am tot miscat pana a iesit aerul.Acum totul este ok,nu se vede nici o bula in buretele acela albastru din filtru.

edit:am cautat cot dinacela pe net si culmea ca ce am gasit aveau banda de teflon pe filet
Mersi de idei!
Prefiltrul asta il am de cativa ani, a functionat cu un jbl e700.Acum aprox. o luna am dat restart la acvariu si l am conectat la filtrul eheim.Totul a fost ok pana acum cateva zile de cand face figura asta.Conectorii nu cred ca sunt o problema,daca aveau defect aveam problema descrisa din prima.Ma gandesc sa nu fi imbatranit garniturile la prefiltru si sa traga aer pe undeva.
Am eliminat astazi prefiltrul, am scuturat filtrul pana nu a mai iesit aer din el.Daca maine nu voi mai avea aer in el inseamna ca e de la vre o garnitura de la prefiltru.
Ma gandesc ca doar pe la prefiltru ar putea...il elimin maine sa vedem ce se intampla...
Am un eheim 2217 care se umple cu aer de cateva zile.In filtru am doar material filtrant biologic si buretele acela poros sus, ca sa nu intre vre o bucata de material filtrant la rotor.Inainte de filtru am un prefiltru sunsun cu buretii originali.Ambele functioneaza de aprox o luna.
Daca misc filtrul iasa aerul dar peste 12 ore iarasi daca il scutur iasa aer.
Am scos filtrul din priza, nu curge nicaierea....nu inteleg pe unde poate sa intre aer....
Zgomotul era de la capacul filtrului.Am dat jos capacul si am pus o bucata de plastic intre bobina si capac ca sa stea fix.
Dupa modificare asta nu se mai aude nimic.
Salut!
Ca sa nu mai deschid alt topic postez aici.
Am cumparat acum cateva zile un eheim classic 2217.Filtrul are aproximativ 3 ani dar nu a fost folosit pana acum.Inainte sa l pun in functiune am uns putin axul si garnitura de la capac.
Are un fel de carait foarte slab...nu se aude doar daca deschid usa si ma apropiu de filtru.Este normal?

)
Mersi Stefan!
Initial am vrut roca de la jivulescu dar pierdeam 100 lei pe transport aproape....apoi am dat peste acesta negru de la dennerle care mi a placut si mie si buzunarului ) numai ca nu am gasit ce ma interesa cel mai mult despre el.
In viitorul apropiat(sper) vreau sa fac un nou setup.
Problema e urmatoarea....cativa ani am folosit manado ca substrat.Nu imi place ca e foarte usor,necesita multa atentie cand il aspir mai ales daca am gazon,
Vreau sa schimb tot substratul,as vrea unul negru.
Ce parere aveti despre dennerle crystal quartz ?Imi place foarte mult cum arata dar oare nu voi avea aceleasi probleme mai ales la gazon ca si cu manado?
Va multumesc!
Jbl e 700 a functionat non-stop 5 ani fara probleme,zilele trecute s a demagnetizat rotorul.Mentionez ca alte probleme nu am avut cu el.Am schimbat rotorul si toate au revenit la normal.
A fost achizitionata pt. un proiect,dar am renuntat la ideea cu pompa.A fost folosita maxim o ora.
Poate functiona si in acvariu cat si in afara lui.

Date tehnice:


Debit pompa: 800 L/h
Inaltimea de pompare: 0.95 m
Consum de curent: 230 V/ 50 Hz, 7 W
Diametru conexiune iesire duza-furtun: 16/22 mm
Diametru conexiune intrare duza-furtun: 19/25 mm

Pret:90lei
tel:0747611997
In primul rand multumesc de sfaturi!
Tester am de la aquili,culoarea mereu e verde,chiar spre galbui.
Dupa cele citite nu prea are rost ca sa scot tot si sa spal...
Daca as arunca toate plantele cu alge,as curata geamurile si echipamentele,sifona calumea substratul+un schimb masiv de apa nu ar fi de ajuns?
Dupa care sa mai fac rost de plante cat sa l plantez calumea si sa urmez procedura cu lumina ca la un nou setup.
Nu e vorba de cianobacterie,am avut prin iarna,dar am scapat de ea si nu a mai reaparut.
Dupa site ul respectiv am ajuns la concluzia ca e vorba de Green Beard Algae.Pe sticla firicelele sunt foarte scurte ,doar daca ma uit de aproape se vad iar pe frunze au o lungime de aprox 1 cm.

Daca dau reset si spal nisipul calumea, sticla si echipamentele cu un burete + clor,iar filtrul si materialul filtrant doar clatit cu apa nu imi v a reaparea?
Buna ziua!
Ca sa nu mai deschid alt topic voi posta aici.
Este vorba de un acvariu de 100l net filtrat de un e700 plin cu matrix si siporax+un prefiltru sunsun plin cu burete de diferite porozitati.Lumina 2x 39w osram 865 7 ore pe zi,co2 din butelie dizolvat de un flipper de la dennerle(cel mediu),un surface skimmer eheim care ajuta ceva si la circulatia apei.Acvariul e populat cu 10 endleri,fertilizare vimi all in red 8-10 ml pe zi.
no3 aprox 5ppm,po4 aprox 1ppm,co2 2b/s cu electrovalva conectata la priza programabila,kh 8.Schimb de apa odata pe saptamana 30L.
De ceva vreme nu pot scapa de o alga verde paroasa(gen periuta) apare pe sticla si mai pe toate plantele din acvariu.
Daca sterg geamul dupa 3 zile a reaparut destul de bine,am facut tratament cu apa oxigenata, a reaparut.
Aveam nivel de nitrati destul de scazut undeva la 5ppm,am urcat nitratii undeva intre 15-20 ppm fara rezultat.Am marit dozajul de co2 la aprox 3 b/s,iarasi nimic.Am facut schimburi de apa de cate 20L cu sifonat cu tot 2 saptamani odata la 3 zile iarasi fara rezultat.
Din punctul meu de vedere a ramas ca sa dau reset....
Interesant ce zici tu.... daca s ar potrivi rotorul de e900 si sa aiba debit mai mare(cu maxim 200l/h in cel mai fericit caz) ar fi varianta cea mai usoara.
Daca are cineva un rotor de jble e900 si il poate masura cu un subler as fi recunoscator....desi cred ca sunt slabe sanse.
Pana atunci raman la ideea suplimentarii debitului cu o pompa externa de apa.
Da, dar nu ar fi mai bun un debit de aproximativ 800L/h real decat 300l/h si o pompa de valuri?
Multumesc de raspunsuri!
Cea mai buna varianta ar fi sa achizitionez un filtru mai mare dar pentru asta ar trebui sa scot cateva sute de lei din buzunar....
DA,varianta cu pompa de valuri e cea mai ieftina dar totusi n ar fi mai bine sa adaug o pompa sa suplimetez debitul filtrului?
Buna ziua!
Am un acvariu de 80Lx40l filtrat de un jbl e700 cu material filtrant biologic + un prefiltru sunsun cu burete.Problema e ca filtrul are un debit real in jur de 300l/h si nu am cine stie ce circulatie al apei in acvariu.
Totalul materialelor filtrante e undeva la 5L(3 biologic si 2 burete).Acvariul e populat de vre o 15 endleri.

M am gandit la 3 variante:

1.Sa pun o pompa de apa cu un debit de aprox 1000l/h pe retur,asa as putea monta si un reactor co2 din filtru de apa.
2.Cumpararea unui filtru cu debit mai mare.
3.Sa montez o pompa de valuri.

 
Forum Index » Profile for akos09 » Messages posted by akos09
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com