[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alexutzur
Forum Index » Profile for alexutzur » Messages posted by alexutzur
Message
buna ziua am revenit iar cu o intrebare :am un acvariu diversa startup 80 de 112l
cu filtru aquael unifilter 1000,iar temperatura este de 25 -26 de grade.alaltaieri seara am pus sera baktopur direct 2 pastile si un sfert in acvariu deoarece uni pesti (xipho,molly si guppy)aveau coada franjurata sau ceva de genul si stateau pe fundul acvariului .azi am observat ca scalarul are un ochi umflat mai tare .cred ca e exoftalmic nu stiu sigur.ce sa fac in continuare ce tratament sa ii dau ?
Buna ,am revenit iar cu intrebare :ieri mi-am luat de la animax acest peste (pestele paradis) si mi s-a spus ca il pot tine cu orice peste.intrebarea mea e daca chiar il pot tine cu orice peste .in acvariu mai am xipho,tetrazona,neoni,scalari,guppy,holpo,corydoras,moly,ancistrus,guramii si un betta si kuhli.acvariul e de 120 litri cu lumina 1x20w su 1x18 w ,filtru aquael unifilter 1000,incalzitor diversa 100w si pompa de aer tetratec aps 100.in acvariu sunt 25-26 de grade constant si mai am cateva plante.daca nu il pot tine in acest acvariu il pot tine in unul cu 2 carasi maricei?multumesc anticipat
acum 1 luna mi-am luat un molly alb.am observat pe el ceva puncte albe si am pus in acvariul in care era verde de malchait,iar peste 1 saptamana au inceput sa apara puncte negre pe tot corpul si pe aripioare si coada puncte albe.intrebarea mea e sa tratez tot acvariul cu ceilalti pesti cu tot tinand cont ca inca un molly si un xipho se tot freaca de obiecte si isi misca coada foarte tare non stop.acvariul este de 120l de la diversa ,am in el xipho,molly,guppy,gourami,scalari,tetrazona,corydoras si holpo,iar filtru aquael unifilter 1000,acvariul nu e plantat ci doar are vreo 6 plante in ghiveci de nuca de cocos improvizat pt ca le-am pus substrat (jbl aquabasic).ce tratament sa le dau jbl furanol sau easy life anti spot?
nu cred ca e coincidenta pt. ca acvariul e suprapopulat de mult timp si imediat ce am mai adaugat o pompa de aer pestii au inceput sa se comporte normal.
heelp mi-am luat niste pastile de co2 de aici http://www.aquariumprest.ro/products.php?1157 si am pus una in acvariu langa piatra de aer (ca sa se dizolve),dar acum peste 4 ore dupa ce am pus tableta 2 pesti sanitari (nu le stiu numele si nu sunt corydoras sunt o specie mai mare ca si corydoras cu maro ) stau ascunsi dupa o planta culcati pe vertical.ce sa fac am mai adaugat inca o pompa de aer in plus si am scos ce a mai ramas din pastila.mentionez ca am un acvariu diversa de 120 l ,filtru aquael uni filter 1000 si pompa de aer tetra aps 100 (nu o pot scoate pt. ca acvariul e suprapopulat cam 32 de pesti).de ce cei doi pesti stau asa?ce sa fac ca pe viitor sa mai pot folosi co2 si sa nu imi moara pestii?miltumesc anticipat
alyenn666 wrote:daca nu ai de unde sa imprumuti un acvariu ..e buna si o galeata mai mare ..ii pui filtru si incalzitor si pestii o sa supravietuiasca.
Oricum dupa adaugarea substratului , acvariul va trebui sa traca de faza de ciclare inainte de adaugarea in el a pestilor...(adica 2-3 saptamani)..

ms mult da am mai auzit 0 solutie pun substrat in ceva decor de lut si pun si peitris si plantez planta in ea e o solutie?
stefanp wrote:Nu ai cum sa adaugi aquabasis-ul cu apa si pietris in acvariu.
Trebuie sa dai un reset. Pui aquabasis, pietris si pe urma apa.

Poti renunta la pompa de aer. Mai citeste un pic prin categoria asta, vei prinde multe sfaturi utile.

si ce fac cu pestii?u am cui sa ii dau si u vreau sa ii aruc is destul de mari si m-am chiuit crescadu-i
sall de curand mi-am cumparat substrat (jbl aqua basic plus) ca tot imi mureau plantele (nu am mai avut substrat pana acum doar petris).Acvariul e un diversa 80 de 120l,cu filtru aquael unifilter 1000,pompa de aer tetratec aps 100 si incalzitor diversa de 100 w.va rog dati-mi un sfat cum sa procedez sa adaug substratul tinand cont ca acvariul functioneaza de anul trecut si are pesti si pietris in el.sa incerc sa adaug sub pietrs fara sa scot apa si pestii sau cum altcumva
Porcu wrote:Hai cu detalii despre animalele si plantele din acvariu ....... e imposibil de dat vreun sfat altfel.

Pai am 3 plante rotunde nu stiu numele
Mai am inca 2 cu frunza lata pestii subt vreo 35 si mam gandit sa imi schimb filtrul uni uv 500 pe uni uv 1000 ar functiona mai bine?
buna am revenit cu o noua intrebare e bun de ceva filtrul aquael uni uv 500 pentru un acvariu de 120l ?ma refer la filtrare nu la uv care stiu ca nu e bun de nimic.inainte aveam un filtru diversa claro 1000 care s-a stricat si parca debitul mergea mai tare decat la aquael care e pus pe maxim.
Buna am revenit cu o intrebare am un caras auriu cu niste solzi zbarliti vreo 3-4 2 ii avea de cand l-am cumparat (2 luni) si are umpic muscat din coada in afara de aste este vioi si mananca mult.
acvariul este de 30l si mai am un caras in el care nu are nimic si stiu e umpic cam mic acvariul dar ii voi muta cand mai cresc.mancare le dau de 3 feluri tetra goldfish dajana si tetra crisp, apa o schimb odata la o saptamana,am filtru burete iar temperatura e de 20 de grade.
ce ar trebui sa fac?e dropsy sau nu?
i-am pus o solutie de la neptun parakill turbo si i-am dat de mancare sera baktotabs
alber wrote:Relativ simplu.
In primul rand ii trebuie o apa foarte curata si stabila din punct de vedere al parametrilor chimici. Asta inseamna un sistem de filtrare si un acvariu (sau paludariu) stabil.
Prefera o apa cu un Ph si un Kh mai ridicate, pentru a se dezvolta corect si a-si putea reface exoscheletul.
Prefera o apa usor salmastra (dar poate trai si fara) obtinuta doar cu ajutorul sarii pentru acvariile marine, in nici un caz al sarii de bucatarie
Are nevoie de spatii sa zicem uscate, pe care sa iasa din apa si sa respire. De aceea, trebuiesc sa aibe radacini sau cioturi care ies din apa si pe care sa se poata catara. Tinut in paludarii, se va catara pe platforme special create, pe plantele ce ies din apa, sau pe decor.
Cam atat, in cateva cuvinte.

merci multm dar mai am o intrebare de ce oare apa in care sta el miroase asa de tare are vreo bolala ca eu o schimb la 3 zile
Am un caras auriu care banuiesc ca e constipat pentru ca are burta destul de umflata si nu e deloc mizerie pe fundul acvariului(nu am sanitar si e singur in acvariu)il hranesc cu fulgi tetramin.ce sa fac?
curiosu wrote:
alexutzur wrote:Cine imi spune cum sa ingrijesc un crab luat de la animax sta in acvariu de 5 litri cu capac si cu o mica insula sa ia aer incalzitor nu am si nici pompa de aer.la cate zile schimb apa k nu am filtru sau sare ii trebuie?

Sant curios: ce fel de crab ai? Ce specie? Cat de mare? Ce varsta are? Abia apoi putem sa ne gandim la ce iti trebuie pentru el.
Fara sa stim specia si originea, nu stim care sunt cerintele pentru el.

CRED CA ESTE Pseudosesarma moehi CA SEAMANA BINE CU EL
stefanp wrote:Nu te supara...dar invata sa scrii.
Nu te poate ajuta cineva daca nu intelege ce doresti.

nu ma supar am scris corect numai k mausul tot imi sare si deaia a fost scris cum a fost
Cine imi spune cum sa ingrijesc un crab luat de la animax sta in acvariu de 5 litri cu capac si cu o mica insula sa ia aer incalzitor nu am si nici pompa de aer.la cate zile schimb apa k nu am filtru sau sare ii trebuie?
le-as returna daca as putea am trecut pe langa magazin si lam luat si nu sunt din orasul de unde l-am luat [
crabul daca il scot afara si il pun intrum vas cu capac si ii pun ceva de care sa stea la uscat va trai?
ERSINV wrote:Salut, du crabul,carasul si guramul la Animax. Nu sunt compatibili; carasul este de apa rece (20-22C), guramul prefera apa mai calda 24-26C.
Ce volum are acvariul tau, ai plante, ce filtre ai?
Crabul o sa pape in prima faza plantele si apoi o sa se serveasca din pestisori ( noaptea, neonii,guppy, etc). De care crab este?

am 25 de grade in acvariu am 3 plante acvariul e de 112 litri si are filtru diversa nush as vrea sa ii tin pe toti dar am citit ca crabului ii trebuie uscat poate trai si fara?
buna am o intrebare am luat din animax un crab,un caras auriu si un guramii intrebarea mea este daca acesti pesti sunt compatibili cu moly,xipho,guppy,neoni,tetrazona,zebre si kuhli.
 
Forum Index » Profile for alexutzur » Messages posted by alexutzur
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com