[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Arhitectul
Forum Index » Profile for Arhitectul » Messages posted by Arhitectul
Message
Nu te stresa ... Lasa apa in pace cateva zile pentru ca schimband zilnic nu rezolvi nimic ... Ba din contra - lungesti procesul de ciclare.

NO2 apare inca pentru ca nu ai o colonie suficient de puternica sa-l transforme inca pe tot in NO3. Lasa-l in pace ca se cicleaza el. Cu pesti cu tot.

Mancare putina si schimb de 25% maxim de 2 ori pe saptamana. Si totul va fi OK.

Succes !

Am renuntat sa mai fac schimburi masive de apa ... Niciodata nu mi-au murit pestii de nitrati ... Intotdeauna mi-au murit dupa schimburi mari de apa.

Chiar daca intarzii cu schimbul si cate 2 saptamani, fac 2 schimburi de apa de 40% saptamana urmatoare incat sa compensez. Nu am mai avut probleme.

Filtrez in continuare apa introdusa prin filtru de bumbac si prin carbune activ - dar atat. Vom vedea ce va fi in continuare.

Numai bine !
Eu am in acvariu asa ceva: Juwel Bioflow XL
https://www.juwel-aquarium.de/index.php?cl=alist&cnid=100300200100&lang=1

Apa e cristal in marea majoritate a timpului ...

E adevarat ca am si 2 pompe de valuri Hydor Koralia care sufla printre bolovani si agita deseurile spre zonele de aspiratie.

Exceptand perioadele de dupa masa - 10 minute ... Este cristal apa.
Multumesc pentru aprecieri Maestre Koala !

Am trecut prin multe aventuri cu acvariul asta ... Singurul lucru pe care l-am invatat in toti acesti ani este ca nu trebuie sa pui atata patos in a face totul perfect si sa intervii cat mai putin in viata pestilor ... Cu cat te straduiesti mai mult sa faci totul perfect cu atat mai mari sunt sansele de a face ceva gresit care sa duca la pierderi
Aviz amatorilor si incepatorilor in ale ciclidelor ! (apa schimbata regulat si hrana buna este tot ce trebuie) Nu bag mana in acvariu nici sa aspir nisipul decat o data la 2 luni ... La filtre umblu de doua ori pe an Geamul interior il curat de alge la 2-3 luni. Si totul e perfect

Am invatat ca trebuie sa alimentezi acvariul cu pui din timp pentru ca pestii cei mari pot muri la un moment dat si trebuie sa fie tineri care sa le ia locul ... Ca daca ai scandal in acvariu trebuie sa scoti repede agresorul indiferent cat de frumos este ca sa fie pace ... Ca pestii au temperamentul lor si ca de la individ la individ pot fi tembeli sau pasnici.

Incerc sa invat in continuare despre pesti analizand comportamentul lor si bucurandu-ma de jocul lor in lumina

Numai bine si ape limpezi sa aveti !
Iti pot da numarul de telefon al omului care mi-a facut capacul ... Functioneaza la fel dupa 2 ani.
Buna dimineata !

Am vorbit la WTS telefonic si ei mi-au spus ca e acelasi lucru ... Doar ca nu se ma numeste Sterasyl. Dar eu nu si nu ... N-aveti Sterasyl - La revedere !
Am sunat la WTS dar nu mai au de la furnizor Sterasyl ... Au doar cartuse ceramice. CE FAC ? Mi-au spus ca nu mai are producatorul asa ceva ...
Buna seara !

Imi fac curaj sa scot iar 10% apa ... sa mut bolovanii ... si sa scot decedatii de printre pietre. Discutand cu socrul meu care a proiectat si executat statii de epurare in vechiul regim PCR mi-a spus ca sulfatul de aluminiu se foloseste pentru decantarea unor particule in suspensie si pentru dizolvarea spumei care se acumuleaza in bazinele de filtrare. Si ca in vremea aia se luau probe din 6 in 6 ore pentru Sanepid. Acum nu stiu ce sa zic. Pestii arata fix ca in descrierea lui Koala ... Rastigniti cu gura deschisa si dupa un timp pe Acei se vad niste pete gri inchis.

Intr-adevar in seara cand am plecat am schimbat apa doar la bazinul mare. Si am schimbat mult. Am vrut sa fie bine si s-a terminat prost.

Maine o sa incerc sa cumpar o baterie ceramica pentru filtru si o sa fac un schimb mare de apa.

Seara buna !

P.S. O sa vad in functie de cati pesti raman daca dau reset sau completez cand da caldura.

Am pus o sticla de Biotopol ... Nu stiu daca ajuta ca nu s-a schimbat nimic. Unii pesti sunt super veseli si unii sunt praf.
Si de unde cumpar Sterasyl ?

Eu m-am tot uitat prin Hornbach si Romstal ... Dar nu am gasit ceva mai bun decat osmoza.

Am gasit pe net WTS dar nu stiu de ei.

Acvariul meu este din pacate in situatia ... PUNCT SI DE LA CAPAT. Nu stiu ce sa fac de aici inainte ... Am inca 3 pesti morti in acvariu si unul care pluteste cu burta in sus ... mai da din coada dar slabe sanse sa scape.

CE SA FAC ? Sa schimb cu totul ??? sa trec pe Americani ? Sa iau iar pui de 5 cm si sa stau un an sa se coloreze ??? Mai am un Firefish frumos si 3 aulonocara OB. Si un mascul de Fryeri. cam atat ... Plus cei doi synodontis care alearga printre pietre ... Par sanatosi. Si surprinzator Mbunele par OK (Demasonii si Maylandia estherae red) Acei msuli au murit sau sunt pe moarte.


OOOOFFFF ! I-am crescut de mici - ma doare sufletul de ei ...
Am baterie de filtrare cu bumbac si carbune activ ... Dar nu am mai folosit-o de cateva luni.

Apa a fost direct de la robinet

Mor in continuare din ei ...
In acvariul fiului meu cu scalari si neoni nu a murit nici un amarat de peste ... Si am facut si acolo schimb de apa ...
Am facut un schimb masiv de 50% inainte de plecare ... Dar in ziua aia i-am supravegheat si erau OK. Nu stiu ce sa mai zic.

Am mai gasit 2 morti pe fundul bazinului in dimineata asta ...


Nu exista un tratament de urgenta pe care pot sa-l fac ?
Buna seara !

In seara asta am revenit acasa dupa 5 zile de vacanta la Ski cu piticul si am gasit dezastru in acvariu ...

Toti pestii mari erau morti si din cei mai mici unii au niste pete ca o exema pe ei CE POT SA FAC ???

Am facut un schimb masiv de apa ... Am mutat bolovani ... Am pescuit o galeata de pesti morti ... Si din supravietuitori cred ca o sa mai moara cativa care sunt in stare proasta ...

Singurul lucru rau facut cu o saptamana inainte a fost ca am luat 3 pesti adulti de la cineva. Sa fie asta cauza ??? Nu vad alta.


IMI VINE SA MA IMPUSC IN CAP
Eu am facut asa ...

Am mutat un filtru in acvariu mare cu 50% apa din acvariul vechi. Dupa care le-am umplut pe ambele cu apa proaspata.

Timp de 4-5 zile mutam in fiecare zi cate 25% din apa veche in acvariul cel nou (golind un pic din cel nou) si completand cu apa proaspata in cel vechi.

Dupa o saptamana poti muta pestii cu cel de-al doilea filtru. Oricum o sa se decicleze um pic dar compensezi cu bacterii gen Filterstart. (la mine a fost trecerea de la 240 la 800 de litri) Dupa inca 2 saptamani o sa fie OK.

Spor !
Ciclidele Africane se simt mai bine in aglomeratie ... Cand sunt putine le vin idei si de bat. De obicei masculii se bat intre ei si dupa aia isi bat nevestele

La multi Ani !

Revin dupa prima curatenie pe acest an cu un scurt filmulet facut cu telefonul.



Singura schimbare majora este ca Familia de Milomo a disparut. Femela am gasit-o moarta inainte de Craciun - alergata zdravan de masculul infierbantat ... Si masculul a disparut ca prin minune in cele 2 saptamani de vacanta. Am gasit oasele printre pietre - a fost mancat integral de cei mici. Nu prea imi explic cum s-a intamplat asta ... O fi murit de depresie ca si-a omorat soata ... sau din alta cauza necunoscuta HABAR NU AM.


Numai bine !
In bazinul mare orice prostie ai face este ca si cum ai face pipi intr-un lac ... Nu afecteaza intregul pentru ca o data pus pe directie nu prea ai ce sa greseti.

La bazinele mici curatarea si schimburile de apa pot afecta bazinul
Asculta de seriful Koala ca stie multe - nu degeaba este Batran si obosit

Experienta mea acvaristica se rezuma doar la Africani. Si am mai avut pentru fiul meu un acvariu de 30 de litri cu un Beta care a fost marit la 120 de litri cu ce ti-am aratat. Lui ii placeau Discusii si Scalarii. La Discus nu m-am bagat pentru ca stiu ca sunt pesti pretentiosi si le trebuie apa multa. Este mult mai usor de tinut in mana un bazin mare decat unul mic - CREDE-MA !

Pana cand o sa ai loc si buget de un acvariu de minim 300 litri orienteaza-te spre altceva. Eu am surpriza ca foarte multi prieteni care vin pe la mine sa-mi spuna ca avariul cu Scalari este mai frumos decat cel cu ciclide. Si ma surprind de multe ori stand langa acel acvariu care are o liniste NESPECIFICA africanilor. E foarte relaxant.

Numai bine !
 
Forum Index » Profile for Arhitectul » Messages posted by Arhitectul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com