[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: laurentiuq
Forum Index » Profile for laurentiuq » Messages posted by laurentiuq
Message
Chiar Cladophora pare a fi, am studiat un pic motivele si analizand ce am schimbat in acvariu am ajuns la concluzia ca aparitia sa se datoreaza faptului ca am renuntat la dozarea de CO2 lichid.
Asa ca am reluat dozarea si vedem ce si cum , ms @Radu_B!!
Am tot cautat dar nu o pot asemana cu vreo alga, deci cine stie cu ce se m?nânc?. Denumire, cauze, solutii?
stefanp wrote:E un inceput bun, felicitari!
Usor usor te poti apuca sa tunzi si sa maresti numarul de fire, in ideea de a forma niste tufe in viitor.


Multam'!!! @Stefanp
Asta urmaresc, niste tufe 3,4 speci de plante si HC in fata, insa pentru asta dureaza
Pana atunci un scurt filmulet cu juvenilii
Update 6

Dupa 13 saptamani as zice acvariu este cat de cat "matur" insa datorita modificarilor suferite in acest timp inca il consider "prospatura"
Ce sa mai intamplat in tot acest timp
-Filtru a fost curatat (furtunele in primul rand ca se colmatase grozav, cu ocazia asta am spalat si bureti din el )
-Am mai bagat in el 1 litru sera siporax Professional (deci acu avem 1lt MicroMec jbl + 200 gr de biomax + 1lt soporax) suficient zic eu pentru cei 54 lt brut de apa
-O data cu operatiunea "marea curatenie" am cumparat si un prefitru Eheim 4004320 dar folosesc un singur compartiment, find destul de maricel iar acvariu cam mic
-Din cauza invaziei de melci, melci din aia mici veniti o data cu plantele am luat si un melc asasin, doar unu pentru a nu ma trezi cu invazie de asasini
-Dupa ce am reusit sa scap de ciorba ce o aveam inainte, guppy, ancistrus si cory (nu, nu iam , sau reintors la pet-shop-ul de unde i-am cumparat am cumparat 6 juvenili de Microrasbora Galaxy ( sunt superbi )

Cu iluminarea mergem ca si pana acum, 4 ore dimineata si 3 seara, fertilizarea: 3ml de ferropol + 2ml npk-booster de 2 ori pe saptamana la schimbul de apa miercuri/sambata plus o picatura de ferropol 24 dimineata cu o ora inainte de a se aprinde lumina. CO2 de la bomba, cu variatii dar doar din cauza temperaturi ambientale.
Cu acest program/disciplina am reusit sa tin algele in frau tizand spre 0 aparatia lor
Cam asa arata acvariu acum, nu stiu cat e de mare diferenta insa eu sunt mandru de el
Interesante link-uri, cel mai mult ma interesau cele cu intalnirile/piata ca asa poate mai cumpar una alta, desi prefer sa cumpar nou, nu imi convine duc inapoi si iau bani.
Vielen Dank liebe, am sa cumpar dar nu cer, imi iau singurel si ma duc cu ea la casa, o iei de la o pompa gen alea de benzina, alimentezi apoi platesti

Pentru cei cu marine, asfel poti cumpara si apa de mare/cu sare, nu stiu insa sa va dau date despre ea, nivel sare, tip sare sau altele
Stau, stau
Atunci e perfect, maine o sa cumpar 5 litri, multam.
Am vazut la un pet in zona in care locuiesc apa de osmoza de cumparat, intrebarea este urmatoarea, depozitata in sticle de 5l, isi schimba in timp proprietatile?
Nu de alta dar e 25 centi/l si nici nu as merge in fiecare sapamana sa cumpar 1 litru , cam asta ar fi necesarul pentru o saptamana sa completez apa evaporata.
Ultima strigare, daca nu pesti se vor intoarce sambata la magazinul de unde i-am luat. Multumesc
rxget21 wrote:Nu sunt eu tocmai profesionist dar am impresia ca programul acela de lumina este complet nenatural. Adica sa stingi lumina si sa o tot aprinzi ii un pic exagerat, am 12 ore de lumina aprinsa si fara alge de care sa ma plang si nu stresez pestii, acuma cum crezi si tu.


Mi-am dat si eu seama dupa mai multa lectura asa ca programul a fost modificat intre timp si am ajuns astfel: 4 ore de la 7 la 12 si inca 4 de la 16:30 la 21:30 desi e discutabila treaba, pt ca in mod natural plantele in nici un caz nu primesc 12 ore de lumina, avem apus si rasarit moment in care soarele si unghiul in care bate nu permite ca lumina sa penetreze apa, avem nori care mai ascund soarele deci iarasi nu penetreaza apa, insa asta e cu totul alta discutie
Se doneaza un ancistrus, 2 Corydoras habrosus si 3 guppy electric blue masculi, dupa cum zice si titlu in zona Stuttgart/DE in limita bunului simt, daca distanta este prea mare ma deplasez si eu 30/km si ne intalnim la jumatatea drumului. Multumesc
Update 5

Cred ca acvariu este in procent de 100% ciclat, nu am mai facut nici un test de lene Insa apa este ok, clara fara probleme, pesti o duc bine, mai putin guppy care din cauza ca sunt doar M se fugaresc prin acvariu
Am renuntat la bomba cu gelatina, si am incropit ceva de genu, pe principiul asta:


Insa tot pe baza de drojdie, momentan sunt multumit de debit, modul cum o mai pot ajuta eu si faptul ca pot jonga cat de cat cu nivelul bule/sec, vedem pe parcurs, la cea cu gealatina reactia la inceput era oarecum puternica, apoi in timp scade si nu ma refer in 3 saptamani ci pe parcursul a cateva zile, ma gandesc ca o fi gelatina de vina, nu stiu.
Ma gandesc tot mai mult la o instalatie CO2 buna, am conspectat piata si singura care ma atrage este setul asta de la JBL, scump dar cred ca merita, si ca sa nu ma grabesc am sa aman cumparare lui pana prin septembrie cand ma intorc din concediu. Voi ce parere aveti de el exista altceva mai ieftin cu butelie tot de 2 litri si ph controller, am cautat si pe bucati insa pretul ar sari peste cel al setului, idei/ pareri ar fi de mare ajutor.
Pentru ca incepuse o mica invazie de GSA am inceput si aditia de macro cu NPK-BOOSTER de la dennerle, initial a fost 3 ml pauza o zi si inca 3ml, GSA sa retras insa a aparut Cladophora sau ceva asemanator, suspectez o cantitate prea mare de NPK asa ca dupa schimbul de apa de ieri/sambata am sa dozez astfel:
Sambata:2 ml npk --- Miercuri inca 2ml
Sambata:3 ml ferropol --- Miercuri inca 3ml
Ferropol24 si easy carbo --- 1 pic respectiv 1 ml pe zi, dimineata.
Vedem de acum cum se comporta, si ce mai apare
Pentru ca Ancistrus-ul ia proportii, si tot o data vreau sa scap de guppy+cory am sa postez aici un anunt la rubrica donati, poate e cineva prin zona Stuttgart/DE care ii vrea, daca nu cred ca ii voi duce si dona magazinului de unde i-am luat pentru ca deja au aprarut 6 oto (nu m-am putut abtine sa nu ii cumpar ) sunt mici, dar se dezvolta pe zi ce trece deci scapam de restu, crestem oto si pregatim pentru niste creveti si vreo 10 Danio margaritatus
Poze la urmatorul update, astept sa se mai dezvolte niste moss, si sa mai indesesc restu plantelor

LE: Poate un admin sa imi redimensioneze poza de la postul nr.5 sau sa o stearga? Multumesc
Exact ce zicea si:
opincarul wrote:Salut! Pune apa pana sus si ridica filtrele mai mult. Volumul suplimentar de apa te va ajuta.


Umple cu apa, nu uita de schimburile dese, eventual iti recomand un "aspirator substrat" pentru curatarea substratului, il poti cumpara acum si il vei avea si pentru cand vei trece la ceva mai mare.

Cam asa arata si asa se foloseste, bineinteles pe piata vei gasi foarte multe modele care de care mai sofisticate dar nu neaparat necesare, ceva simplu iti va fi de real ajutor, cu siguranta nu ai curatat substratul nici odata de cand ai acvariu si probabil nici vecina ta, la numaru de pesti pe care il ai crede-ma ca mizeria e multa.
Inuhanyou wrote:Salut.
In momentul de fata strang bani petru un acvariu mai mare.
Am 2 filtre claro 300

Deocamdata pestele sta in maternitate sa fie last in pace.


Ar fi bun un acvariu carntina, cu apa din acvariu si o piatra de aer, asa nu risti o raspandire in acvariu.
Daca urmeaza un acvariu mai mare atunci esti pe drumul bun, pana va veni acel acvariu recomand un schimb de apa cam 30% la 3 zile, mancare foarte putina cat pot manca in cateva minunte asta o data pe zi sau chiar la doua zile.
Iar daca te pricepi pun e un ventilator de la un pc, undeva deasupra apei, asta iti va mai scadea temperatura apei cu 2/3 grade, scoate planta din ghiveci si planteaz-o in substrat, si ajuta-ne cu o poza de ansamblu astfel te vom ajuta cu mai multe sfaturi.
Bine ai venit!!!

Sa le luam in ordine:
-treci pe la rubrica "Despre noi"
-12 pesti/30 litri prea multi pesti, ori ii donezi ori le asiguri alte conditii
-nimic despre filtrare? macar ai un filtru in acvariul ala?
-schimba apa mai des, 30% la 3 zile, apa noua las-o 24 de ore intr-un vas cu gura mare pentru declorinare
Pentru molly, respectiv ce ar putea avea, ajuta-ne cu niste poze.
De ce nu incerci un JBL CristalProfi e701 Greenline, spatiu generos pentru mediile filtrante iar personal mi se pare foarte silentios, dorm cu o canistra in camera de 2 saptamani si nu ma deranjeaza deloc, doar daca pui urechea langa el se aude un usor zumzet dar doar atat. Iar ca pret e un pic sub altele, stiu lumea compara Eheim cu Mercedes, eu am Opel si sunt foarte multumit de el
Am gasit si o schita dar cu toate ca am facut si un pic de electronica in copilarie mi se pare cam vaga, schita si necesarul aici
silentios

Am schimbat acel hobby cu un jbl 100, dar nici acesta nu mi se pare deloc silentios, iar motivul cred ca ar fii turatia mare si gratarele care stau in fata ventilatoarelor, acu ce pot sa zic as incerca cu un regulator de turatie, aici rog pe cei cu mai multe cunostinte tehnice sa ma ajute, am vazut ceva de genu aici insa eu as vrea ceva mai simplu, cred ca exista niste pontitiometre ce fac acest lucru si eventual sa il integrez in carcasa.

As vrea sa stiu daca a folosit cineva acest cooler si cat este de zgomotos, am cumparat azi un Hobby Aqua Cooler V2 insa este foarte zgomotos desi zice ca ar fii doar 30 dB, par a fi mult mai multi.
 
Forum Index » Profile for laurentiuq » Messages posted by laurentiuq
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com