[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Highduc
Forum Index » Profile for Highduc » Messages posted by Highduc
Message
Filtru extern de cea mai inalta tehnologie, usor de montat si de intretinut. De asemenea, este silentios si puternic.

Debit: 700 L / h.
Bazin recomandat: 100 - 250 litri.
H max.: 1,5 m.
Furtun apa - diametru interior: 11,3 mm.
Lungime / latime / inaltime (cm): 21 / 20,5 / 37.
Greutate filtru: 5,3 kg.

Medii de filtrare:
Ceramica.
Filtru biologic.
Bile.
Carbon.
Filtru tampon foarte fin.

Dispune de sistem de amorsare valve cu robineti pentru oprirea sistemului sau reglarea debitului de apa.

Fabricat in Germania.
Vând pomp? de aer pentru acvarii Tetra APS 100. Produs nou, nefolosit, în cutie, cu garan?ie.

Tetra APS 100 - 55 lei
Caracteristici tehnice:
- Debit aer max.: 100 l/h
- Capacitate acvariu: 50 - 100 l
- Putere pompa: 2,5 W
- Nr. iesiri aer: 1 cu valv? de control al debitului de aer
- Nr. robineti control debit aer: 1
- Diafragm? rezistent?
- Duz? de aerare
- Filtru de admisie a aerului
- Picioru?e de cauciuc pentru atenuarea vibra?iilor

Eu schimbam 10 l apa o data pe saptamana pentru a o pastra mereu curata, iar o data la 3 saptamani - 1 luna, scoteam toata apa, curatam acvariul, filtrul si inlocuiam cu apa declorinata (lasata in caldari mari timp de 48 ore inainte sa o pun in acvariu), iar testoasele cat au stat la mine (vreme de 2 ani) s-au simtit exceptional.

Pentru a-ti face o parere, trebuie sa mai adaug ca acvariul avea 60l, iar ca filtru aveam unul extern: Tetratec EX700

La acvariul de 35 de litri trebuie schimbata mai des apa sau daca ai un filtru extern foarte bun, doar curatat filtrul atunci cand ii scade debitul din cauza mizeriilor + completari regulate de apa.
Vreau si eu un Sewellia lineolata! Stie cineva unde gasesc in Iasi pentru ca am cautat pe la cateva magazine de profil si nu am gasit.
Astazi am mi-am marit numarul de pesti, acum am in acvariu: 8 neoni, 7 guppy, 2 corydoras tigrati si 2 platy.
Pe deasupra am mai cumparat si niste nuferi de suprafata. Mai urmeaza sa iau autocolantul dupa sarbatori pentru ca nu am gasit astazi.

Pentru faptul ca, curentii de aer din spraybar imping nuferii peste tot in acvariu am pozitionat spray-ul catre geam si nu mai face valuri decat in zona geamului foarte putin, e in regula?

bsilviu2000 Mi-ar place foarte mult ciclidele, dar asta in urmatorul acvariu, in unul mult mai mare. O sa incerc sa plantez niste muschi pe pietre si unele plante in sol.

Multumesc deasemenea koala !
Am reusit sa infund capatul spraybar-ului cu un capac de eprubeta si cu o garnitura mica de material textil! Am scos pompa de aer si folosesc doar filtrul pentru aerare.

Autocolantul pentru spatele acvariului, poate fi si o folie fumurie care se lipeste pe geamurile autoturismelor ?

Daca voi pleca pentru 2-3 zile de acasa, pestii trebuiesc hraniti in mod obligatoriu in timpul acesta, sau ii pot hrani cand plec si cand ajung acasa?

Daca trebuie neaparat hraniti, ce dozator de mancare imi recomandati?
Salutare acvaristi !

Alex ma numesc, am 22 de ani, sunt din Iasi si sunt nou in domeniu. Am scris cate ceva despre micul meu acvariu in sectiunea pentru incepatori pentru cei care vor sa ajute cu sfaturi un incepator !

Mai demult am avut doua testoase si de atunci am acvariul. Nu am mai avut niciodata pesti, asadar acum invat despre ei.

Ma bucur sa fac parte din comunitatea voastra!

Numai bine va urez !
O sa incerc zilele urmatoare sa confectionez un dop.
Curat printre pietre nu am facut niciodata pana acum , dar o sa iau in considerare ideea cu reamenajarea pietrelor (in ciuda antitalentului meu artistic) si atunci poate imi voi usura si munca de curatare; dar asta cu siguranta dupa sarbatori.

Asta mi-am dorit de cand am luat decizia de a face un acvariu doar cu pietre, sa il acopar cu muschi. Intreband in stanga si in dreapta, am ajuns sa fiu descurajat pe motivul "iti trebuie multa experienta si cunostinte". O sa citesc in cotinuare cu multa atentie forumul si sper sa obtin informatiile necesare pentru a duce la bun sfarsit dorinta mea.

Daca ai informatii de folos, as fi bucuros sa le aflu.
Am pierdut capacelul din capatul spray bar-ului si nu resesc sa blochez capatul cu altceva in asa fel incat apa sa iasa prin acele mici gauri ale spray-ului, dar daca tot am pompa asta de aer ma gandeam ca e ok sa o folosesc.

O sa iau in calcul ideea cu autocolantul. Multumesc
Salutare tuturor,

Am gasit prin casa un acvariu mai vechi cumparat de la Aquael cu dimensiunile 60x30x30 si m-am gandit sa-l populez cu ceva vietati care sa mai anime atmosfera din camera.

Prin urmare, am decis sa nu ma aventurez prea tare pentru inceput si am decis sa iau cativa pesti mai putin pretentiosi: in momentul de fata am 5 neoni si 5 guppy {2 masculi si 3 femele}.

Configuratia acvariului ar fi urmatoarea:

Substrat: negru de la JBL, cu o granulatie foarte fina, 10 kg.
Filtru: Tetratec EX700
Incalzitor: 100w
Capacul: are inclus un neon simplu Aquael de 11w, iar in viitorul apropiat vreau sa mai atasez capacului inca un neon de 15w care sa puna in evidenta culorile pestilor.
Pompa de aer: APS 100, Tetra
Decor: Doar pietre de rau

Ca si hrana am cumparat niste fulgi colorati, Tetra Rubin se numesc.
Pestii i-am pus in bazin dupa ce acesta a stat o saptamana cu apa il el, fara capac si cu filtrul in functiune.

Cam atat deocamdata, cred ca nu am uitat nimic sa specific, daca am uitat sunt sigur ca o sa imi amintiti voi.
M-ar bucura foarte mult sa-mi dati niste sfaturi utile sau ce as mai putea imbunatati la acvariu meu.

Va multumesc anticipat.

Am atasat aici si niste fotografii:


image

image
 
Forum Index » Profile for Highduc » Messages posted by Highduc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com