[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Severus
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Message
Cam migaloasa, dar meseriasa idea.
Ma gandesc ca se poate folosi unul din modelele de pre-filtre de la SunSun.
Sa iti traiasca puii de Severum !
In general, Severumii sunt foarte pasnici si prietenosi (in special cu stapanul) dar depinde cum au fost crescuti de mici.
Daca vrei sa fii sigur ca vei avea cativa pui, pune 5-6 intr-o fatatoare (sau cutie gaurita) in acelasi acvariu cu parintii.
Daca se sperie parintii si fac o fapta necugetata, o sa ramaii macar cu cei pusi la "izolare".
Asteptam sa ne spuii ce fel de Severumi ai si sa adaugi cateva poze cu ceata de pui si cu parintii.
Sa-ti traiasca si sa te bucurii de ei.
... si o coada galbena.


Doi pesti rosii.



Eu am o problema asemana toare cu un incalzitor Juwel de 200 W dupa cca 4 ani de functionare (folosit la un acvariu Rio 180).
Din cauza lui era sa fac ciorba de peste in acvariu (a depasit cu mult temperatura pentru care il setasem).
De atunci, am intotdeauna si un termometru in acvariu, pentru mai multa siguranta.
smilie
Liv wrote:Cauta o caserola si o gauresc fara probleme.

Multumesc.
Liv wrote:Dotarea e mult mai serioasa. Timp sa gasim (mai ales). Si spatiu pe unde o fi.

Ooo ma bucur ca dotarea este serioasa. Timp o sa gasim noi (daca ne impinge pasiunea ... si inca ceva ce discutal cand ne vedem ).
Cu spatiul nu prea stiu cum o sa rezolvam - asta ar ptea fi o problema .
Vorbim
Buna Mihai.J,
Iti multumesc pentru comentariu si pentru sfaturi. Chair acum pregatesc un acvariu cu un mediu cat mai natural, in care voi tine numai ancistrusi.
Cred ca in week-end o sa pot sa transfer o parte din ancistrusi in el.
Totusi, am pus in acvariu o buturuga cu gauri si cateva tuburi de ceramica deoarece au avaut mare succes la ancistrusi pana acum.
Am pus deja si o pompa de aer, fara sa am un motiv anume, dar vad ca si tu ma sfatuiesti la fel.
In rest o sa las ancistrusii sa se descurce singuri.
Oricum, si pe net si pe forum sunt atat de multe opinii si abordari incat e greu sa stii ce sa faci pana nu incerci singur.
Iti doresc ape limpezi si pesti sanatosi si sper sa pastram legatura
Liv wrote:Mai degraba iti gauresc eu o caserola sau un tub de stiplex. Am burghie de la 0,3 mm in sus - marea majoritate intre 0,8 si 1,5mm. Si vreo citeva bormasini - de la 12W la 1400W. Plus citeva mandrine.
Vorbim.

Ooo. Nici nu-mi inchipuiam ca "suntem" asa de dotati. Daca o sa ai rabdare si timp sa gauresti o caseroala de plastic o sa raman dator.
Tuburile de ceramica pe care le-am luat sunt de 15 cm, deci trebuie sa gasesc si sa-ti aduc o caserola mai mare de atat.
Ce dimensiuni are tubul de stiplex? M-ar incanta si pe mine o bucata de 20 -30 cm, daca se poate. Se gasesc de cumparat (la metru sau cum)?

Liv wrote:La orice caserola de plastic transparent se dau nenumarate gauri de 1,5-2mm pe fund (icrele au cam 2mm diametru) si se pune deasupra unei pompe de aer. Aerul antreneaza apa, apa trece prin gaurile de pe fund si oxigeneaza icrele. Am bagat si citiva RCS la un moment dat si am ramas cu impresia ca mai mult curata icrele - membrana care inconjoara icrele e mult prea mult pt. clestisorii lor. La fel de buna e si o fatatoare pt. vivipari pusa deasupra unei pompe de aer. Cu avantajul ca poti sa cresti puii cel putin 2 luni in ea.

Cu ce ai dat gaurile in caserola? Un ac inrosit in foc e bun?
O sa cumpar si o fatatoare din plastic zilele astea, sa fie, sa se gaseasca (vreau sa gasesc una mai mare).
Nu m-am gandit la chestia cu crevetii. La momentul oportun o sa caut cativa.

PS Apa in acvariul cu Purity este super-cristal. Niciodata nu am avut o apa asa limpede (NO2 < 0.05-0.1 ppm si scade) - inca nu mi-a revenit complet vederea, asa ca nu pot sa-ti spun mai precis.

Liv wrote:Masculu incearca sa pastreze "pestera" care ii place. Si la mine cind incerc sa scot tuburile ceramice masculii se blocheaza in pestera folosind dintisorii de linga opercule. abia dupa ce golesc pestera de apa se lasa sa cada. Sa ai grija si cind vrei sa prinzi ancistrusii cu plasa. Au obiceiul sa folosesca gura ca sa iasa din plasa si sa cada inapoi in apa (se agata cu gura de plasa la fel cum fac cu pietrele, dar pot sa o ia in sus doar folosind gura).

Masculul ala rosu fara voal nu a vrut sa iasa nici dupa ce am scurs apa. A trebuit sa scutur tubul ca sa cada in acvariu.
Spre surprinderea mea, a mai crescut de cand nu l-am mai vazut. S-a facut ditamai dihania.
ugarit5 wrote:De ce nu lasati masculul sa-si faca treaba natural???
Procedurile acestea nu il streseaza ff tare?

Cred ca procedurile astea il streseaza foarte tare pe mascul.
Am incercat sa salvez puii de ancistrus deoarece masculul a depus in acvariul cu Severumi
si nu cred ca puii ar fi avut vreao sansa de supravietuire.
Din pacate, nu am avut experienta necesara (nu am reprodus niciodata ancistrusi, nici macar din greseala).
Oricum, pe viitor o sa las masculul sa-si faca treaba lui.
Tocmai am terminat de ciclat un acvariu in care vor fi numai ancistrusi.
@narcis & @Liv
Pentru moment am rezolvat problema
Cand am verificat tubul (15 cm, cumparat din Obor) in tub era numai masculul, dar ooo-le disparusera smilie (iar al mascul, nu mai vroia sa iasa din tub cu nici un pret).
Asa patesti cand faci totul in graba! Si eu ii sfatiesc pe altii sa procedeze cu rabdare si calm!!!

Acum am sa ma apuc sa pregatesc lucrurile cu rabdare, tinand cont si de sfaturile lui Liviu.
Asta a fost o prima incercare - fara prea mari sanse de reusita din start.
O caserola de plastic si un "egg tumbler" sunt sfinte pentru orice eventualitate! Evident ca dupa ce le pregatesc, nu o sa mai am nevoie de ele (Legea lui Murphy).

Pentru moment nu stiu de unde sa fac rost de un tub transparent pentru "egg tumbler".
narcis wrote:Poti sa scoti masculul, nu mai e nevoie de el. Icrele cu tot cu pestera sau tub, unde sunt ele acum, le poti muta intr o caserola, cu o pompa de aer ?i un burete, piatra de aer, ce ai.

@narcis iti multumesc pentru sugestie, dar tubul este lung (12 cm sau mai mult) si daca scot masculul nu mai are cine sa ventileze (aereze?) icrele.
Cred ca o sa scot tubul cu tot cu icre si cu mascul si il pun intr-o caserola, asa cum mi-ai sugerat tu.
Partea proasta este ca totul a decurs repede si m-a prins nepregatit tocami pe mine care imi aranjez totul in avans.
koala wrote:Daca masculul "sta pe icre", atunci vor iesi puii de-acolo. Sa fii sigur de asta!

Masculul nu a mai iesit din tubul de ceramica de mai mult de o saptamana, totusi, am niste retineri:
1. Acum cateva zile am umblat la tub si am vazut icrele. Maculul s-a speriat si a fugit, dar s-a intors inapoi.
2. Am avut fluctuatii de temperature in acvariu cam intre 23 si 26 grade Celsius.
3. Tubul in care sunt ooo-le este … in acvariul cu Severumi. Am senzatia ca asta ar putea fi o mica problema.

Vreau sa scot tubul cu tot cu mascul si cu ce mai are in el si sa-l pun intr-o cutie de plastic in acelasi acvariu, dar nu stiu exact cum trebuie sa procedez.
Ii pun mancare la mascul in cutie? Ii pun o piatra pentru aerare? Un retur de la filtru? smilie

In acvariu am numai femele super red cu voal. Am crezut ca sunt prea mici ca sa depuna (4-4.5 cm fara voal) si le tineam sa mai creasca, dar uite ca au fost primele care au depus.


Buna dimineata. Ma bucur ca te-ai decis sa nu abandonezi pasiunea pe care o ai. In orice situatie iti poate aduce relazare si un pic de bucurie.
In ce priveste locul in care doresti sa plasezi acvariul, mie mi se pare foarte potrivit DAR ai grije la lumina care vine de la fereastra.
Cu putin ghinion poate sa umple acvariul de alge. Incearca sa o maschezi cumva, sau sa protejezi acvariul de lumina naturala.

Iti doresc numai bine, ape limpezi si pestisori voiosi si sanatosi
Daca mai pui si tu o familie la reprodus, evident, cresc sansele de a avea pui cat mai curand.
Oricum, la primavara mai caut niste femele cu voal (albino sau super red).

Eu mai adaug o poza nasola cu un peste frumos (mascul) cand era pui.
Intre timp a crescut si are ditamai tufa pe bot.
Asta este cel care pazeste niste ooo deja, dar nu stiu daca de data asta avem noroc.
Poate data viitoare.

Au sosit inca doua femele de la @Liv, le-am aclimatizat si le-am pus
impreuna cu restul ancistrusilor si acum asteptam sa se produca minunea:
sa apara primii pui.
Cred ca pentru moment putem sa luam o pauza cu acest topic, urmand
sa "publicam" rezultatele cand vom avea unele concrete.
Ii multumim lui @Paradoxx pentru ca a adus in discutie aceseasta idee si speram
sa ne ajute sa facem un pas inainte si sa intelegem mai bine cum este "genetica la ancistrusi".

Va doresc o duminica placuta, ape limpezi si pesti sanatosi

Celor din Bucuresti le doresc si pesti rezistenti la frig,
pentru ca inca nu avem caldura in casa si nici nu se stie cand vom avea.
(In acvariul mare am adaugat al doilea incalzitor ca sa pot mentine 25-26 grade Celsius)
Dragi tovarasi avem ooo (de la ala rosu fara voal).
Nu stiu daca o sa mai iasa ceva ca am umblat la tubul de ceramica (fara sa-mi dau seama ca este ceva inauntru), masculul a fugit si nu stiu daca se mai intoarece la ooo-le lui.
Oricum, erau (sunt) portocalii deci sunt fecundate.
Chiar daca am bulit transa asta avem certitudinea ca un mascul este la maturitate si presupun ca vor mai urma si alte ooo.

PS Ooo-le sunt ale unei femele "locale" (tanara), nu de la "doamana" pe care mi-a dat-o Liviu ieri.
Poate rasare soarele si in acvariile nostre.
koala wrote:
Severus wrote:PPS Astept si restul de curve

Cum era aia cu "lasati curvele sa vina la mine"? Sau gresesc eu pe undeva?

Sincer sa fiu nu stiu exact cum e, ca eu nu sunt o persoana prea ... religioasa, asa ca nu cunost exact citatele din ... Biblie.
Oricum, pare un indemn plin de intelepciune (care vine din partea unui adevarat intelept) asa ca presupun ca e corect.
Asta pana te prinde nevasta care s-ar putea sa fie de alta ... religie.
... Si nu mai mananci tu mancare calda ... ca doar nu or sa vine "acele doamne" ca sa-ti faca de mancare.
Poate soacra?
@Liv Mesaj scurt: Mai hraneste si tu curvele alea.

Cum am bagat-o in acvariu pe aia pe care mi-ai adus-o ieri, sa asezat direct pe felia de castravete si s-a pus pe mancat.
Dupa ce a mancat, a verificat acvariul, l-a gasit pe fat-frumos al meu si a sarit pe el.
Ca orice mascul curajos care se respecta, fat-frumos s-a ascuns intr-un tub de ceramica si nu a mai aparut pana dimineata.
Intre timp ea a verificat TOT acvariul si acum e sefa in acvariul mic.
Azi noapte a mancat TOATE resturile, inclusiv coaja de la felia de castravete, pe care nu o mananca nici-un ancistrus de-al meu.
Fata bune - nu mai este nevoie sa fac curat in acvariu de acum incolo.
Sa vedem ce mai urmeaza.

Daca esti decis sa mai adaugi 2-3 "cutii" pot sa te ajut cu plante, masculi si mai ales sa facem niste filtre interne DIY mai eficiente decat multe filtre de firma.
Ne trebuie doar un cap de pompa, si evident, materialul filtrant (de care depinde calitatea filtrarii).

PS Purity are un efect extraordinar! Am pus aseara 100g in acvariul de 80-90 litri, iar de dimineata apa era CRISTAL (100% transparenta).
O sa fac si niste teste, sa vad si efectul asupra amoniacului/amoniului etc.
Cred ca o sa pun si in acvariul mare si poate ma ajuti sa mai cumpar o cutie de rezerva (vorbim).

PPS Astept si restul de curve


 
Forum Index » Profile for Severus » Messages posted by Severus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com