[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dragos_georg
Forum Index » Profile for dragos_georg » Messages posted by dragos_georg
Message
Salut
foarte frumosi Blue Lips, sa-ti traiasca si poate fac pui sau mai ai drum in Serbia ca stii cat imi doresc si eu cateva exemplare

O zi buna
Lucian wrote:
dragos_georg wrote:P.s. Offtopic: Cu acordul lui Lucian si Dragos as posta un post screen al acestor calcule si a argumentatiei fiecaruia ca sa vada si alti colegi care nu activeaza pe acest forum ce inseamna o dezbatere cu argumente si cum fiecare poate respecta parerea celuilalt.

Daca ai sti cate discutii "tematice" am avut cu Dragos (si nu numai aici ) si cate pahare am golit dupa... si cu recunoasteri si de o parte si de alta cand am omis sau am gresit cate ceva

Cum, nu peste tot este asa?


Sper sa am ocazia sa va prind live odata la o asemenea dezbatere, ori in Bucuresti ori in Medias, iar de pahare ma ocup eu si inainte si dupa .

Se pare ca nu este peste tot asa, sau mai corect spus nu toti oameni sunt asa.

O seara buna.

P.s. nu vreau sa deviem discutia deoarece este prea important ceea ce dezbateati
ce diferenta este in a lipi cu Dow Corning si a lipi cu bison? interb pt ca nu stiu daca o sa se descurce cu dow corning, dar cu acesta as vrea sa il lipeasca pt ca e si negru dar are si recomandarile care te fac sa il folosesti.


Diferenta este, asa cum a spus si @scorpionul, ca DowCorning 881 se intareste la suprafata mult mai repede, deci meseriasul trebuie sa aiba experienta si sa se miste repede. Eu cred ca este si Bison negru, dar nu pot sa-ti spun sigur. In orice caz, daca a mai lipit acvarii eu as avea incredere sa-l las sa foloseasca DowCorning.

aaa si inca o intrebare...ce distantiere sa folosesc? unii pun fir de peste, altii chibrite...? si ce grosine trebuie sa aiba lipitura?
Cel care mi-l face am vb cu el si a zis ca 2mm... e ok?


Sincer, eu nu am folosit niciun fel de distantiere si nucred ca sunt necesare, oricum nu poti tu sa scoti prin presare tot siliconul dintre sticle si o pelicula de aprox. 1mm oricum o sa-ti ramana intre ele. Si mie 2 mm mi se pare mult. Este deschis un topic despre grosimea lipiturii http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26917.page.

Referitor la neoane eu folosesc T8 cu o lungime de 1070 mm si de 40w, de la Hagen.

O seara buna
kirucd wrote:O rumeg diseara si revin ......
O zi buna,
Dragos

Sper ca o sa o faci deoarece din dezbateri cu argumente se nasc cele mai bune solutii pentru cei care vor sa asculte.
Chiar daca podu va e plin de multumiri ma vad nevoit sa va mai multumesc odata.

O seara buna,

P.s. Offtopic: Cu acordul lui Lucian si Dragos as posta un post screen al acestor calcule si a argumentatiei fiecaruia ca sa vada si alti colegi care nu activeaza pe acest forum ce inseamna o dezbatere cu argumente si cum fiecare poate respecta parerea celuilalt.
Vsch=8*(0,99^(150+1)-0,99)/(0,99-1)=8*(0,99^151-0,99)/(-0,01)=8*(0,2192-0,99)/(-0,01)=8*(-0.77)/(-0.01)=8*77.08=616 litri

Luciane, te-ai trezit prea odihnit pentru mine
Eu cred ca tu in pauzele pe care le faci la proiectul cu iluminat cu LED-uri, topic care il urmaresc cu interes dar spre rusinea mea ma depaseste 90% , te relaxezi facand asemenea calcule. Mersi mult.

In procente ar arata asa: 620*100/800=77,5% din apa a fost schimbata si a ramas 22,5% apa veche

Dupa calculul lui Dragos eram multumit de volumul de apa schimbt saptamanal. Acum, dupa calculul lui Lucian, mi se ridica mai multe semne de intrebare:
1. Nu este prea mare cantitatea de apa schimbata pe saptamana?
2. Deoarece nu folosesc solutie de declorinat aceasta cantitate mare de apa proaspata introdusa nu influenteaza negativ bacteriile din filtre, mai ales ca am acvariul acoperit cu sticla iar schimbul de gaze se face doar pe o suprafata infima unde sunt tevile de in si out?

Mersi
O zi buna

Ai dreptate, noapte buna ca azi incepe o noua saptamana de munca si tot nu rezolvam cu nitratii in noaptea asta


Salut,
Te rog sa ne specifici la ce fel de ciclide africane te-ai referit: dwarf, mbune, haps etc

O seara buna
Bine ai venit si asteptam mai multe poze si detalii despre acvariu, numarul pestilor, ce fel de filtrare folosesti.
Cum bine a spus un coleg asteptam eventual un jurnal.

O seara buna
Buna venit.
Lucian wrote:Pentru schimbul la picatura calculul e simplu? daca bagi 1000 litri de apa inseamna ca ai schimbat 500 litri de apa din bazin adica 50% din cata apa ai bagat. Bagi apa curata dar de iesit iese amestec apa curata cu apa de acvariu

Mersi Lucian. Mi-a facut si Dragos un calcul pe care o sa-l postez si aici chiar daca nu i-am cerut permisiunea:
"Cei 1200 de litri pe saptamana ii vom lua ca si schimburi de 8 litri odata la 1,12 ore pentru usurinta calculului
(1200=8x150) asta inseamna ca schimbi 1% din apa odata la 1,12 ore (am presupus ca bazinul are 800 litri net).
Dupa primul schimb de 8 litri, la al doilea schimb tu vei schimba si o parte din cei 8 litri, adica din 1%, mai precis
vei schimba 1% din 1%, care inseamna 0,01%, si practic al doilea schimb de 8 litri nu mai inseamna 1% din apa
veche ci inseamna (1-0,01)%. La urmatorul schimb de 8 litri tu ai deja 16 litri de apa proaspata si in cazul asta
nu mai schimbi 1% din apa veche ci (1-0,02)%. Si tot asa pina la cele 150 de schimburi. Si daca faci adunarea
vei avea 150% - (1% + 2% + .... + 149%) / 100 = 150% - 111,75% = 38,25%. Calculul este facut la valoarea de
8 litri pe schimb odata la 1,12 ore, daca micsorezi aceasta valoare practic scade procentul pe care il schimbi
efectiv (daca iei ca referinta un schimb de 4 litri odata la 0,56 ore procentul efectiv schimbat este si mai mic decat
38,25%). "
Oricum, am citit mai demult si topic-ul tau legat de schimbul la picatura si stiam ca bagi apa curata dar de iesit iese amestec apa curata cu apa de acvariu.

La testul Tetra culorile sunt aiurea rau de tot. Arata cam cu o treapta sau doua mai mult. De camd am vazut poza eu mi-am spus ca ai ~10ppm NO3.

Daca as avea aprox 10ppm NO3 si avand in vedere ca urmeaza sa mai adaug 8 litri de piatra ponce la filtrare m-as putea declara multumit.

Poti sa maresti putin schimbul la picatura, sa zicem sa maresti la 2000 de litri.Dar nu cred sa te ajute foarte mult.

Dragos nu o sa maresc la 2000l, prietenii cu schimb la picatura stiu de ce

Dupa ce imi va sosi piatra ponce o sa incerc sa montez pompa care o am la Hercules si o sa o reglez la minim, adica 1000l/h, si o sa masor debitul, nu cred ca tinand cont de inaltimea de 1,3m si materialul filtrant acesta va depasi 500-600l/h. O sa postez rezultatul sa vedem ce iese. . Pana atunci poate reusesc sa duc apa din acvariu si la un laborator pentru test.

O seara buna
Repet si aici ce ti-am scris pe celalalt forum:

Dragos am citit ce mi-ai scris dar am postat si aici pentru ca poate sunt colegi care nu activeaza si pe forumul acela si raspunsurile s-ar putea sa le foloseasca si lor.

1. Este posibil ca eroarea testului sa fie destul de mare, nu am folosit test de nitrat de la tetra
asa ca nu stiu sa iti spun cat e de bun, folosesc doar de la Salifert. Daca poti sa faci o analiza
la un laborator atunci vei avea o imagine mai clara
2. Da, e posibil
3. Nu, ai putea sa schimbi o cantitate mai mare. Problema cu schimbul la picatura este ca tu intotdeauna
diluezi apa pe care o schimbi, deci dupa 24 de ore sa zicem schimbi si o parte din apa pe care ai schimbat-o
in cele 24 de ore, deci diluarea nitratilor din apa este mai mica. Daca sa zicem ca ai o valoare a nitratilor de
50 si faci un schimb de 50% cu apa care are 0 nitrati, atunci dupa schimb vei avea 25, daca insa schimbi la
picatura in timp de o saptamana acceasi cantitate, valoarea nitratilor nu va scadea la 25 ci va fi mai mare.
4. Pai trebuie sa lucrezi cu ceea ce ai, timpul de retentie poti sa il maresti prin scaderea debitului sau prin
marirea volumului de medii, de asta e mai bun un sump. Debite mai mici prin anumite medii de filtrare pot
conduce si la o denitrificare partiala (siporaxul si matrixul fac asa ceva) dar nu asta e solutia pentru reducerea
nitratilor. Faptul ca ai nitratii mari inseamna ca partea de nitrificare din canistre functioneaza bine. Nitratii mai
pot fi papati de alge sau poti sa ii reduci prin schimb de apa
5. Un filtru la picatura plin cu Denitrate (asa cum are Calin), un debit de sub 50 de litri pe ora. Sau schimburi de apa.
Sau un ATS (algae turf scrubber) unde practic cresti alge si exporti nitrati prin cresterea si indepartarea algelor (dar
pentru varianta asta iti trebuie un sump, desi se poate face si in display ocupa ceva spatiu si nu e estetic).


1. Voi incerca in viitorul apropiat sa fac o analiza si la un laborator
2. Considerand ca testul arata valori duble fata de media valorilor din buletinul de analiza as putea considera ca si valoarea nitratilor din acvariu este la jumatate din valoare indicata de tester?
3. Am masurat si schimb la picatura 130ml/min. Asadar, calculand 130mlX60minX24hX7zile=1310l/saptamana, ceea ce reprezinta 150% din volumul acvariului, cred ca introduc saptamanal cel putin 50% apa proaspata. Referitor la faptul ca prin schimbul la picatura valoarea nitratilor nu scade proportional cu volumul de apa schimbat cum imi recomanzi sa procedez in continuare?
4. Ma gandeam daca as umple canistra de la koala cu piatra ponce si i-as inlocui pompa de 2400l cu un Eheim compact 2000+ care imi sta degeaba? Aceasta din urma are debitul reglabil si ma gandesc ca astfel as putea creste timpul de retentie deoarece varianta cu marirea volumului de medii nu este viabila fiinca nu am sump . In 2080 sa raman doar cu siporax iar in 2076 cu ce-mi mai ramane. Crezi ca ar creste eficienta filtrarii si daca ai alte idei sunt binevenite.
5. Un filtru la picatura plin cu Denitrate nu intra in discutie din mai multe motive: costul acestuia, spatiul necesar pe langa celelalte filtre externe, adugarea a inca unui papator de electricitate. ATS-ul cu atat mai putin deoarece deocamdata nu am sump iar in display nici nu intra in discutie.

O seara buna si mersi de raspuns.

Astazi, din curiozitate, mi-am cumparat un test NO3 de la Tetra.

Apa la mine in acvariu este limpede, pestii mananca bine, cresc zic eu frumos, sunt colorati dupa cum observati si in poze, femelele raman gusate, deci toate bune si frumoase.

Va prezint mai jos rezultatul:
image

M-au luat toate transpiratiile si fac testul la apa de la robinet:
image

Mentionez ca furnizorul de apa, conform ultimului buletin de analiza a apei potabile pentru luna noiembrie si postat pe site, da o valoare a nitratilor cuprinsa intre 1,9 si 8,9 mg/l si care variaza in funtie de cartier. http://www.apatarnav...embrie_2013.pdf

La ora actuala situatia la mine in acvariu sta in felul urmator:
Filtrarea asigurata de 3 filtre externe:
Eheim 2080 si un 2076, care su un debit de 1700l/h fiecare si pline cu siporax, eheim subtrate pro si matrix, deci vreo 22l material filtrant.Nu au fost curatate din noiembrie.
Si un Ehein 2260 cu un debit de 2400l/h in care mai sunt 10 l Siporax urmand sa mai completez cu 8 litri de piatra ponce peste vreo saptamana. Acesta a fost pus in functiune acu vreo luna.

Nu am filtre interne si nici bureti sau perlon in filtrele externe. Substratul nu a fost aspirat de la startarea acvariului.
In prezent am in total 32 de litri material filtrant.
Populatie: 74 de pesti din care apox jumate sunt peste 10 cm iar jumatate intre 5-8cm
Hrana le dau 5 lingurite pe zi NLS.
Schimbul la picatura este pus in functiune si schimba cam 1000 l de apa pe saptamana.

Acum vin intrebarile:

1. De ce testul indica pentru apa de la retea valori duble fata de media celor comunicate de furnizorul de apa?
2. Este posibil ca testul de la tetra sa fie de rahat si sa indice valori mai mari?
3. Considerati ca prin schimbul la picatura schimb saptamanal o cantitate prea mare de apa?
4. Cum ar trebui sa aranjez mediile filtrante in canistre pentru a asigura atat o recirculare a apei de cel putin 5 ori volumul bazinului cat si sa am, in cel putin o canistra, timpul de retentie apropiat de 1 min?
5. Ce alte masuri as putea lua pentru a scadea aceste valori bineinteles daca testul este bun?

Fac precizarea ca nu intra in discutie sump-ul in momentul de fata.



Astept cu interes sfaturile si opiniile voastre.



O seara buna
La 4-5 cm nu se deosebeste sexul, recomandarea mea ar fi sa achizitionezi cate 10 din fiecare specie dupa care sa iti formezi familile si sa ramai cu 12 pesti.

O seara buna
totusi nu sunt prea multi 2+5 + 2+5 ma refer la volumul de apa
am zis sa nu le stric " jucaria " sa fie prea aglomeratie - zic si eu - !


Nu sunt multi mai ales ca vei incepe probabil cu juvenili si pana vor creste sigur te vei hotara sa le schimbi casuta cu o vila

referitor la, lumina este ok sau pot sa merg si pe 2x24 ? asta ca sa stiu ce fel de lampa imi cumpar


Este suficient 2x24. Eu ti-as recomanda un neon MarineDay si un AquaGlo.

si de unde achizitionez ciclidele - ceva sfaturi ?oricum mai am timp aprox 2 luni pana atunci.


Sunt o multime de colegi ciclidari din Bucuresti si Ploiesti care mai vand pesti pe forum. Ti-am dat doar aceste 2 orase deoarece esti mai aproape de ele si ar fi probabil mai simplu cu transportul.Poti lua cu aceiasi incredere si de oriunde din tara deoarece pestii ajung bine daca sunt corect pusi la pachet. Eu am primit de la Iasi prin curier rapid de pe o zi pe alta si nu a fost nicio problema. Ciclide mai gasesti si la Horbach, Zoomania sau alte magazine de profil sau vezi ca sunt site-uri de specialitate care fac si importuri.

O seara buna
Se vand urmatoarele Cilide africane Malawi
1. Placidochromis phenochilus sp. Gisseli 1M+1F Dimensiune: 15cm+ Pret: - 150 lei
2. Pseudotropheus sp. "Perspicax Orange Cap" 2M+2F Dimensiune: 6cm+ Pret: - 100 lei sau 50 lei perechea
3. Sciaenochromis fryeri "Electric Blue Hap" 1M 8cm+ si 2 juvenili 5cm Pret: - 50 lei
4. Pseudotropheus Acei Msuli (Yellow Tail) 4 exemplare la 8 cm+ Pret: - 100 lei

Filtru extern Eheim 2224 pentru acvarii cu capacitate de pana la 250 litri
-debit: 700 litri / h
-inaltimea maxima 1.5 m
-consum de energie: 8W / h
-volum bazin: 2.3 litri
Pret: 250 lei

Poze cu pestii gasiti in jurnalul meu http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26961.page
Trimit oriunde in tara prin posta sau curier, transportul fiind suportat de cumparator.
Pe ruta Medias-Brasov-Ploiesti-Bucuresti transportul il suport eu.




Nistor&Menthor nanotaraf.com va invita sa vizionati ultimul videoclip



O coproductie Canada&Romania nominalizata si castigatoare la toate categoriile la Zmeura de Aur
Ce va recomanda???
Apropo....stiti step??


Duduita, poate aveti treba si noi va retinem!!!
http://m.youtube.com/watch?v=BFraS5QRIqI&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DBFraS5QRIqI
radu_dragan wrote:Am primit un PM ca nu poate sa ajunga astazi,vine cand o sa poata......(saptamana viitoare)


...O, nu! Nu-i drept sa te-ndoiesti!
La geam tu sari deodat?,
Prin noapte-afara lung privesti -
- "Ce vezi?î întreaba Koala.
- "Nimic... Mi s-a parut asa!
Si jalea te rapune,
Si fiecare vorba-a ta
E plâns de-ngropaciune.
 
Forum Index » Profile for dragos_georg » Messages posted by dragos_georg
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com