[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mihaio07
Forum Index » Profile for mihaio07 » Messages posted by mihaio07
Message
Urmeaza sa ma mut si am decis sa ma despart de acvariu.
Prin urmare vand:


1. acvariu 180 L: 100 x 40 x 45
2. suport acvariu
3. neoane (noi): 2 x 30 W, JBL solar color
4. filtru eheim aquaball
5. pompa apa
6. aspirator
7. hranitor automat
8. termostat juwel
9. Misc: minciog, mancare, ceva teste, aquasafe, o priza electronica


In acvariu se afla:
a. 10 bucati destul de mari de mangrove (parca) din hornbach
b. 8 x emperor tetra + 5 x glowlight tetra + 2 x sae + niste melci
c. valisneria
d. substrat JBL manado + aquabasis


NOTA: Nu vand nimic separat.
Valabil doar in Bucuresti.


Contact: PM sau o727o31616

Urmeaza sa ma mut si am decis sa ma despart de acvariu.
Prin urmare vand:

1. acvariu 180 L: 100 x 40 x 45
2. suport acvariu
3. neoane: 2 x 30 W, JBL solar color
3. filtru eheim aquaball
4. pompa apa
5. aspirator
6. hranitor automat
7. termostat juwel
8. Misc: minciog, mancare, ceva teste, aquasafe, o priza electronica

In acvariu se afla:
a. 10 bucati destul de mari de mangrove (parca) din hornbach
b. 8 x emperor tetra + 5 x glowlight tetra + 2 x sae + niste melci
c. valisneria
d. substrat JBL manado + aquabasis

NOTA: Nu vand nimic separat. Fie il dau cu totul, fie fac un efort si il car dupa mine, caz in care am nevoie de tot.
Valabil doar in Bucuresti.

Poze:

8 bucati neoni rosii adulti
2 bucati emperor tetra (mascul + femela) adulti

Pret: 20 lei
Zona: Mall Vitan
o727o31616

Valabil doar in Bucuresti
realmode wrote:
mihaio07 wrote:Salut, mi-am pus si eu aceeasi problema chiar saptamana trecuta.
Am cumparat din Hornbach o pompa Eheim (nu mai stiu modelul, ma uit cand ajung acasa) la 96 lei. Trebuie sa verific daca inaltimea maxima e 1.5 sau 2. Acvariul meu e la fix 1.5 si debitul (reglabil) e considerabil.

Exista si solutii de bransare direct la robinet, dar eu am vrut sa "vad cu ochii mei" apa pe care o bag.


Enheim 800L cumva? E submersibila sa inteleg!? Stii cumva si ce diametru trebuie pentru furtun? Vreau sa imi calculez timpul necesar pomparii a 40L.
Nu incape in discutie pomparea apei direct de la robinet... eu las apa cel putin 48 de ore sa mai elimin din clor.
Astept detalii.


Asadar,
pompa e Eheim 1000, duce pana la 2m, debitul minim e 150L/h, iar furtunul e 16mm.
Da, cred ca Eheim 800 este. E submersibila. Furtunul e destul de mare, iti spun diseara exact.
Eu tot 40L schimb si dureaza foarte putin. Singura problema e ca, fiind submersibila, nu poti utiliza toata apa din galeata. In plus, nu are buton de off si trebuie sa o opresti scotand din priza (de preferat sa ai priza cu intrerupator).

Salut, mi-am pus si eu aceeasi problema chiar saptamana trecuta.
Am cumparat din Hornbach o pompa Eheim (nu mai stiu modelul, ma uit cand ajung acasa) la 96 lei. Trebuie sa verific daca inaltimea maxima e 1.5 sau 2. Acvariul meu e la fix 1.5 si debitul (reglabil) e considerabil.

Exista si solutii de bransare direct la robinet, dar eu am vrut sa "vad cu ochii mei" apa pe care o bag.
Salut Cristi25. Ai un anunt la vanzari si nici un fel de date de contact. Lasa-mi un pm cu un nr de tel / o adresa de mail.
Scuze ca am scris aici.
Pe mine m-ar interesa si valori standard pentru gh si kh.
La kh cel putin am vazut variatii destul de mari.
Eu am patit si cu buturugi din Hornbach sa nu se scufunde. Luate din acelasi loc, la interval de 2 saptamani.
Pana la urma le-am asezat feng shui sub alte buturugi (luate tot din Hornbach) si nu am verificat nici astazi daca mai plutesc sau nu.
De unde ai luat lampa Dennerle?
Nu stiu cat de silentios e Aquaball-ul, dar am vazut lume care s-a plans de Cristalprofi i** dpdv al zgomotului. Unele baraie destul de sesizabil "out the box", deci ar fi bine sa faci o proba daca poti inainte sa il cumperi.
Oricum, eu zic ca arata mai bine i80-ul decat Aquaball-ul.
Nu stiu exact ce ai cautat, dar:
http://www.nevertebrate.ro/Search-Results?keywords=piranha&osCsid=e6fb873436954337a255ac0d81287179

Dar aparent nu trimit pesti pe timp de iarna.
Minim 10 cm inaltime.
Revin cu o intrebare.
Stiu ca mi s-a tot recomandat sa cresc cantitatea de lumina, dar eu din contra, caut sa o diminuez . Am incercat sa scot unul din neoane (30 W), dar instalatia nu merge intr-un singur neon si parca n-as umbla pe la fire ca sa o manaresc. Folosesc deja riccia (frunzulite) la suprafata apei si chiar si solutie de blackwater. Ce alternative am? Banuiesc ca nu merge sa inlocuiesc pur si simplu neoanele cu unele de putere mai mica (15 - 20W).
Nu mai este valabil. S-a dat tot.

filterstart: 3/4 plin (expira oct 2013)
algol jbl: 1/2 plin
clearol jbl: 3/4 plin
ferropol 24 jbl: 3/4 plin
pastile albe fertilizare (nu stiu ce natie sunt, le-am primit varsate): 2 serii a cate ~50 bucati

disponibile in bucuresti, zona mall vitan.
Multumesc pentru recomandare.

Care dintre Hornbachuri e cel mai mangrove-friendly? Eu il frecventez cel mai des pe cel din Berceni si nu prea am gasit mare lucru.
caut mangrove 60L x 30h sau mai mari.
Cumpar 10 RCS adulti. Ofer 25 lei daca sunt multumit de dimensiunea lor.
Contact PM.
Din lac in put...

https://picasaweb.google.com/lh/photo/MieDemTqxd31D7LaZCZuN6xTdhTaBZDcLZ2mtsFivPU?feat=directlink
 
Forum Index » Profile for mihaio07 » Messages posted by mihaio07
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com