[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: vice
Forum Index » Profile for vice » Messages posted by vice
Message
Va salut si la multi ani!
Pana acum ~ 3 ani, am avut un acvariu de ~120, din Hornbach. De atunci sta gol, intr-un colt de camera. Fii-mea era mica, abia nascuta si neglijam pestii, asa ca i-am donat celor ce aveau mai mult timp.
Acum vreau sa-l refac. Exista o "perioada de valabilitate" pt acvarii? Se pot deteriora in timp nefolosit? Ma refer strict la acvariu, nu si la pompe, etc.
Multumesc,
Vicentiu.
Se da un hranitor automat de acvariu. Suporta pana la doua hraniri zilnice. Se poate seta cantitatea de hrana ce sa o dea in acvariu.
Este nou. Se da ca intre timp mi-am luat o versiune imbunatatita.
Pret: 40 lei.

Trimit si in afara Bucurestiului prin posta, cu plata ramburs.
Daca va intereseaza, contactati-ma pe gogescu_vicentiu@yahoo.com sau la 0721.789.377 (daca nu raspund, trimite SMS, ca am un scarbiciu mai ciudat, si sun eu inapoi).
Se dau ~ 20 de melci asasini, tineri (~1cm), la pretul de 2 lei / buc.
Se pot schimba si cu creveti, alti melci (exclus de substrat) sau cu alti pesti (exclusi vivipari sau pesti ce pot creste mari sau agresivi cu restul de pestisori din acvariu).

Se pot ridica seara, dupa 19.00 de langa Piata Sudului / bdul Obregia sau in drumul meu catre scarbiciu (dimineata, in jur de 8.30 pe traseul de metrou Piata Sudului - Aurel Vlaicu).
Telefon: 0721.789.377 sau gogescu_vicentiu@yahoo.com
Se dau urmatoarele vietuitoare din acvariu propriu (sunt prea multi si nu isi mai gasesc locul):
- ~20 guppy (si femele si masculi) aproape maturi (sunt din productia de decembrie 2012 - 5 lei / 7 buc (la comun, si masculi si femele)
- 5 melci pomaceea tot din productia de decembrie 2012 (acum au ~3 cm in diametru) - 1 leu / buc
- ~50 melci asasini (si tineri si adulti) - 2 lei / buc
Pozele sunt de acum ~doua saptamani. Toti sunt mancaciosi si vioi. Garantez ca asasinii va vor scapa de melcii maidanezi (eu am avut sute, si un grup de 5 asasini i-au devorat in ~2 luni pe toti).
Se pot ridica de langa Bucur Obor sau in drumul meu catre scarbiciu (dimineata, in jur de 8.30 pe langa metrou Aviatorilor si apoi de langa metrou Aurel Vlaicu).

Telefon: 0721.789.377 sau gogescu_vicentiu@yahoo.com

image
image
image
image
image
image
image
image
Asa cum v-am zis, revin cu un film al acvariului:



Am fost astazi si am luat 250ml de Eheim Substrat pro cu care sa inlocuiesc unul din buretii din Aquaball si sa pun si in celalalt filtru, cat o incapea. La urmatorul schimb de apa fac si aceasta operatiune.
Cum scap de acea alga neagra?
si pozele
Salut,
Dupa 3 luni, acvariul are ceva probleme cu algele. Valorile apei sunt acelea din print screenul de mai jos.
Algele sunt la inceput verzi, apoi devin negre si stau in manunchiuri, cu o lungime de ~4-5mm.

Acvariul (Eheim 126l) este echipat cu urmatoarele echipamente:
- filtru intern Eheim Aquaball 130, cu buretii originali;
- un filtru intern polonez, Clear... ceva. Debit cica de 600l/h, tot cu buretele original + un strat de ~12 cm de vata Symec, ce o inlocuiesc saptamanal;
- burete bolborositor alimentat de o pompa chinezeasca SL-2800;
- lumina: 2 X 18W T8 + o banda de leduri (lumina calda) de 3W (~300 lumeni). Mai trebuie sa montez inca doua, dar pt care nu am inca driver de alimentare. Acestea au lumina rece. Banda cu leduri functioneaza non stoc, iar neoanele cate 8 ore / zi, in doua reprize (7-11.30 dimineata si 19 - 21.30)
- bomba CO2 ce amesteca CO2 intr-un Taifun cu o extindere;
- incalzitor 100W;
- termomentru digital (~22.4 - 23.7grC).

Schimburi de apa: de doua ori pe saptamana, a care ~12 litri / schimb.
Plantele sunt intretinute cu JBL Ferropol (1.25ml / saptamana) si JBL Ferropol 24 (doua picaturi dimineata).

Flora (de fapt e o jungla, ce nu prea ii merge, cred ca datorita luminii slabe):
Eleocharis parvula
Rotala rotundifolia red
Micranthemum Umbrosum
Lindernia rotundifolia variegated
Blyxa Japonica
Heteranthera Zosterifolia
Rotala wallichii
Acorus Gramineus Variegatus
Cabomba Aquatica
Cladophora
Dwarf Mondo Grass (am vazut ca e planta de uscat, dar o am de mai mult de o luna si nu s-a ingalbenit deloc)
Echinodorus Osiris
Echinodorus Olezot
Vallisneria Americana biwaensis
Vallisneria Americana natans
Cate 2-5 fire din fiecare.

Nevertebrate:
2 x Anentome Helena adulti + o droaie de pui (minim 25 buc)
3 x Pomaceea adulti + minim 20 buc pui... au ascuns atat de bine oualele ca nu le-am vazut... De fiecare data cand vedeam, le luam si aruncam

Pesti:
5 x Corydoras albinosi
2 x Otocinclus affinis
3 x Guppi (2 femele) si vreo 8 pui
parca 10 x Hasemania Nana (5 masculi)

Ce pot face pt eliminarea acelor alge?
Revin cu poze fi film al acvariului in cateva ore. Am schimbat apa si e un pic cam tulbure.

De asemenea, as dori sa inlocuiesc o parte din buretii filtrelor cu ceva mai bun in filtrare. Nu am bani sa inlocuiesc filtrele interne cu unul extern, asa ca doresc sa inbunatatesc eficienta filtrarii cu alte medii. Ce imi recomandati?
Multumesc,
Vicentiu.
Maine mai sunt in Bucuresti, apoi plec pentru cateva zile. Nu stiu daca vor rezista pana ma intorc...
Schimb 9 fire de Cabomba aquatica ce provin din tundere (au intre 10 si 25 cm) pe 1-2 pestisori, cat mai mici. Beneficiarul primeste si un Pomaceea marisor bonus.
Relatii pe PM.
Doar pentru Bucuresti.

P.S. Merg si cativa RCS...
Am facut acum testul apei:

Cl 0
PH 6,6
KH 4
GH 6
NO2 0
NO3 10

Sa fie prea mult CO2 de scade PH-ul atat?
Cum sa cresc duritatea apei fara cochilii sau corali? Preferabil fara substante chimice adaugate in apa.

Azi am pescuit inca un Guppi ce s-a dus intr-ul loc cu verdeata. Ii am din 3 locuri diferite si se pare ca doar cei dintr-un loc au probleme (saptamana trecuta s-a mai dus unul). De asemenea, am vazut ca ciorchinele de icre de pomaceea a cazut in apa. Banuiesc ca nu mai poate fi salvat (cred ca a stat toata noaptea in apa...)
Duritatea apei de la robinet e de 3. Adaugand cativa melci ce i-am adunat asta vara de la mare (dupa ce i-am fiert), a inceput sa creasca. Ultima am impresia ca am testat la o zi dupa schimbul de apa.
Maine mai fac un test, cu apa schimbata de sambata. Nu le-as scoate, ca mi se pare cam mica duritatea de 3. Oricum nu pun neoni sa-i afecteze duritatea mai mare.
Salut,
Oto am luat. Ramane valabil anuntul cu RCS-ii. Poate fi si un pachet mai mic, de ~10 buc.
Alte poze
Alte poze
Alte poze
Salut,
De mai mult de o luna nu am mai postat. Intre timp, acvariul a ajuns un inceput de jungla...

Plante:
Eleocharis parvula
Rotala rotundifolia red
Micranthemum Umbrosum
Lindernia rotundifolia variegated
Blyxa Japonica
Heteranthera Zosterifolia
Rotala wallichii
Acorus Gramineus Variegatus
Cabomba Aquatica
Cladophora
Dwarf Mondo Grass (am vazut ca e planta de uscat, dar o am de mai mult de o luna si nu s-a ingalbenit deloc)
Echinodorus Osiris
Echinodorus Olezot
Lemna minor (cateva frunzulite razlete)
Vallisneria Americana biwaensis
Vallisneria Americana natans

Nevertebrate:
2 x Anentome Helena
o armata de melci comuni (Phisa marmorata; sper sa le vina de hac asasinii)
3 x Pomaceea

Pesti:
4 x Corydoras albinosi
3 x Otocinclus affinis
7 x Guppi (4 femele)

Plantele sunt intretinute de o bomba cu CO2, JBL Ferropol (1.25ml / saptamana) si JBL Ferropol 24 (doua picaturi dimineata).
Pestii sunt hraniti cu JBL Novo Fect (cate 2 pastile de doua ori pe zi) si o un varf de TetraMin tot de doua ori pe zi. Mai am si un plic sigilat de Daphnias (de la Padovan, inca nu le-am dat. E ok pt ei?), un plic Supervit Granulat (de la Tropical, le-am dat o singura data dar vad ca nu le-au placut). Ce le-as mai putea da pt o dieta cat mai variata?
Apa este testata cu eSHa Aqua Quick Test si rezultatele sunt cele din poza de mai jos. Schimburile de apa le fac de doua ori pe saptamana, cate 10litri pe schimb, sifonand subtratul. E prea mult sau e ok?

Vreau sfaturi pentru a sti daca am luat-o pe drumul cel bun!
De asemenea, mi-ar place 2-3 pesti, un pic mai mari, ce sa fie punctul de atractie al acvariului, cu toate ca joaca Corydorarilor nu te face sa te plictisesti. De care sa mai iau?
Multumesc,
Vicentiu.

P.S. E ok sa introduc si 10-15 RCS?
Salut,
Caut sa achizitionez un pachet de ~ 15-20 creveti Red Cherry si 2-4 Ottociclusi.
Ma deplasez eu in Bucuresti dupa ei.
Oferte pe PM sau 0721.789.377, va rog.
Multumesc,
Vicentiu.
Salut,
Cumpar un reactor intern / difuzor CO2.
Preferabil din Bucuresti.
Merci,
Vice
0721.789.377 sau PM.
Acel filtru vine in pachet cu acvariul. Daca il voi putea schimba, ar fi ok, dar... putin probabil.
Filtrul din pachet parca este http://www.zoomania.ro/index.php/pesti-acvaristica/accesorii/sisteme-filtrare/filtre-interne/eheim-filtru-int-pick-up-2008-60.html sau un alt Eheim asemanator.
Ca neoane, am impesia ca vine cu unul de 11W. La o adica, bricolez capacul si mai adaug unul, daca nu este suficient.
Am citit diferite articole despre ciclare si sper ca am prins ideile principale. Stiu ca pestii si restul se adauga ulterior.
Merci,
Vice.
 
Forum Index » Profile for vice » Messages posted by vice
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com