[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Artur
Forum Index » Profile for Artur » Messages posted by Artur
Message
Ai mai ajuns pe la Zoo? ce mai fac nebunii? cat au crescut?
Haha, exact ce ziceam, cersetori )) nu se sperie nici daca bagi mana in apa si is foarte greu de poza bine la varsta asta ...
Asa da, intr-un final au venit si ei ... astia obsa fie vedete acolo )... sa-i vezi cum cersesc mancare )) sper macar la un update pe saptamana poze, video, tot tacamu
Da, filtrele interne is ok doar pt filtrare mecanica sunt prea mici pentru a avea o filtrare biologica suficienta, indiferent cu ce le umplii...
Eu la acvariul meu de 450 litri am 2 JBL e1501 pline cu matrix si siporax, doar sertaru de sus cu buretii din dotare ca sa nu intre matrix in rotor... deci aata as recomanda si pt 500 litri...
Mersi Mihai astept sa-ti vad si tie noul proiect

Ce intrebari Vasy?

Jimbatu apare putin ) ca e ala full red si close-upurile sunt cu Flamanzica ))... Jimbatu in loc sa stea in spate la poza venea in fata la cersit
Nu e mare lucru de povestit, plabtele exista in continuare, au destule alge pe ele )) dar usor usor se duc... pestii bine mersi, mancanca deatul de putin de ceva vreme, dar ma gandesc ca asta e normal... in rest, toate bune si frumoase )... am vrut sa fac mai multe poze, dar nu au vrut pestii sa colaboreze asa ca raman doar astea

image
image
image

image
image
image
https://www.youtube.com/watch?v=cZ67Pg_uhbo&feature=youtu.be

O singura poza a fost cat de cat acceptabila, asa ca am facut un slow motion slab si ala

image
Vreo 2 din seara asta, asa la repezeala, cu telefonul

Plantele inca rezista, is cateva un pic capsate dar momentan e bine... vad frunze noi zilnic la echinodorusi ceea ce banuiesc ca e ok... vom vedea cum mai evolueaza... ala micu e pedepsit mai putin de vreo 2 zile am incercat sa-l prind si pe el in poza, dar am dosr una semi decenta

image
image

image
image

Pai is totusi 450l, 1500x600latime si 500 inaltime, au spatiu destul ... oricum in functie de cum o sa evolueze treburile, probabil cu 2 voi ramane... asta ar fi fost scopul, dar mno a mai aparut unu ))
Usor usor, prinde contur imi place ce vad
Treaba-i buna in continuare... ala micu sta in coltu lui, la mancare vine si se baga intre astia )... nu prea e asa tupeist acuma, dar mancarea e mancare

image
image
Eu sper ca nu, doar timpul de va spune ) ca teoretic ma gandesc ca piate sa fie si masculu steril... sau poate ca nu's parinti buni si nu stiu sa aiba grija de icre
Am ajuns si pe acasa, totu ok si cu piticu si du plantele... piticu sta intr-un colt momentan, zici ca e pedepsit de mancat o mancat, totu ok... "batranii" is ocupati in continuare cu curatat un bolovan in spate )... am 12 bolovani in bazin acuma, inafara de unu pe toti se poate depune )...

Sincer sa fiu sper sa nu depuna acuma ) ca nush daca e ok pt asta micu ... om vedea... ultima data au depus anul trecut in august, pana sa bag jaguarii ca apoi n-or mai depus... ei au avut 2 depuneri, ambele esuate... cu icre albe sau disparute )... deci nu bag mana in foc ca nu-s ambele femele... only time will tell ... imi e lene sa mai fac si vreo 2 poze, asa ca va trebui sa ma credeti pe cuvant
Hmm, interesanta treaba, habar nu aceam de asta )... intradevar ochii sunt ca si la ceilalti primii tai astronotusi aratau genial is curios cum o sa fie si asta micu daca e sa fie totul ok... vad care mai e treaba indata cand ajung de la munca )...
Jimbatu, Flamanzica si Rambo suna mai bine )

Asta micu e un pic diferit fata de ceilalti in ideea ca are inotatoarele si coada o idee mai lungi... abia astept sa-l vad cum creste... nu eram eu fan albino, dar asta e tare frumusel ...
Introducerea piticului, se pare ca i-a facut pe "bastinasii" mei sa curete de zor o piatra momentan e liniste si pace, el nu are treaba cu ei, ei nu au treaba cu el... se mai "infoaie" cateodata dar fara sa il atinga... el se da pe o parte si intelege cine-i sefu piticul a si mancat din ce a ramas de la astia 2 dinainte sa-l introduc.

Plantele momentan inca sunt ok, fara "victime"... frunze noi pe la echinodorusi, valisneria nu am studiat-o ca sa vad daca e ceva nou ... vedem zilele urmatoare ce va fi... pestii inoata fain printre plante, au trasee, spatiu de inot au in fata si in spate pe toata lungimea bazinului, sper sa ramana "linistea si pacea"
Presupusa pereche... ca mi-o depus de 2 ori dar de ambele ori s-au albit toate icrele, deci teoretic ar putea fi ambele femele... m-am gandit si eu, si am stat in magazin vreo 20 min in fata acvariului sa ma decid si pana la urma l-am adus acasa ... momentan e lasat in pace de cei mari, mai degraba se fereau ei de el ... are asta micu si un mic defect la gura, seamana cu stalone, un pic de tot pe o parte ))... poate si de asta l-am luat... daca erau diar ceilalti 2 nu luam nimic, ca nu-mi spune nimic coloritul lor... asta e desenat frumos si mno nush s-a vrut a veni la mine in acvariu... altceva nu bag oricum... 3 raman ... si eventual 2 pe parcurs daca o sa fie probleme...

image
image


L.e din poze nu se observa diferenta de talie, dar sunt cel putin dublii, Jimbatu si Flamanzica
Pai stiu ca te-am mai intrebat, dar ala era altu, si s-a dat pana m-am decis eu ) plus ca atunci erau 4 oscari, acu is 2 si mno ... ma mai gandesc azi un pic si poate il iau, ca e dragalas tare )... astia de la petshop or gresit comanda, ca i-am auzit vorbind ca or comandat 3 oscari albino dar mici, 5-7 cm... si azi am fost si hop 3 banditi intre 15, 18 cm estimez eu )
Ce zici maestre, stric armonia, ducand unu din astia 3 acasa? )...


image
image
image


Si daca da, care din ei arata mai bine? ) mie teoretic imi place cel din mijloc... dar ala e si cel mai mic, bine cu vreo 2 cm maxim mai mic decat ceilalti 2 ... si cam junate cat ai mei ??????
 
Forum Index » Profile for Artur » Messages posted by Artur
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com