[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: BettaChuck
Forum Index » Profile for BettaChuck » Messages posted by BettaChuck
Message
Carasii single tail (cometa de ex) nu se pun in acvariu cu double tail (oranda) printre altele tocmai pentru a evita problema pe care o ai tu. De fapt, cometele nu se prea pun in acvariu, ci in iaz. Da un search pe google sa vezi ce si cum.
sclau89 wrote:3 gupy masculi, 4 corydoras (panda,julii, elegance,etc),+un mascul de colisa lalia cobalt, si cam atat. Asta e un exemplu, poti sa alegi si altfel evident.


Eventual arunca pe langa astia 8 pesti si vreo 2 pleco si vreo 3 carasi , macar sa stii o treaba.

Serios acum, te rog nu pune asa ceva in 17 litri (ca aproximativ atat raman dupa ce umpli acvariul, daca nu mai putin) ! E crunt. Nu cred ca poti pune 3 specii diferite intr-un acvariu asa mic (si eu tot nano am, inteleg sa vrei anumiti pesti dar sa fi limitat, crede-ma). In locul tau as pune 3 masculi de endler/eventual guppy daca chiar tii neaparat si niste creveti si eventual un melc Neritina si ai 3 specii dar nu de pesti ca nu e o idee buna. Eventual un Guppy (ca un fel de peste "centerpiece") si 3-4 Cory pygmeus desi nu prea e recomandat sa tii doar 3-4, ar trebui de la 6 in sus dar cred ca ar fi prea multi.
Incearca la Tropheus. Au ceva Colisa chuna gold la vreo 14-15 ron la care inca nu au pus comanda minima de zeci de exemplare.
Poate te referi la Honey Gourami(Trichogaster chuna/Colisa chuna) galben ? E singurul la care ma pot gandi. Sunt la animax uneori sau poti comanda de pe nevertebrate.ro(desi acum au comanda minima, s-ar putea sa fi obligat sa iei mai multi decat vrei).

http://www.petfishtalk.com/images/male_gold_honey_gouramis_110806a3_w0640.jpg

LE: sunt mai putin teritoriali decat ceilalti gourami, din cate am auzit, plus ca au dimensiuni mai reduse, deci probabil poti tine mai multi in bazin; in plus femelele sunt tot colorate ca masculii daca nu ma insel
Problema e ca mi se par mici filtrele alea, adica nu stiu daca intra suficient material filtrant acolo incat sa se cicleze acvariul, nu vreau sa dau banii aiurea; iar filtrele HOB mai mari, in care poti pune mai mult material filtrant, sunt prea puternice avand in vedere ca eu vreau sa tin Betta in acvariul respectiv.
um02122 wrote:Parerea mea e ca pentru motivele de mai sus, nu merita.
Va arata naspa deasupra acvariului, iar pompa "mica" ori va fi prea mica, ori va incalzi apa prea tare, ori se va bloca si iti va decicla filtrul.
La un nano, filtru HOB sau un Eheim Classic.

Pentru aplicatii foarte specializate insa, probabil ca merita.


Probabil asa-i. Nu m-am gandit la potentialele problemele cu pompa. O sa incerc sa gasesc un HOB potrivit.
Silviu Man wrote:
BettaChuck wrote:Nu stiu ce filtru, poate cu exceptia unui filtru extern, ar putea face fata la 25l si 10 vivipari.


Scuza-ma, poate sunt eu obosit, ca am facut azi vreo 400 de km pe mirificele drumuri ale Moldovei, da' ce treaba are remarca de mai sus cu problema colegului pe topicul caruia scriem.
Cred ca imi scapa ceva! Chestia cu 10 viv in 25 litri avea " ".


Mi-am amintit ca a postat despre acvariul lui dar am verificat ca sa ma asigur ca nu incurc persoanele. L-am citat pe el din celalalt topic, in legatura cu populatia acvariului sau. Cred ca are mare legatura cu starea pestelui. Cred ca ai si tu dreptate in legatura cu aglomeratia dar cred ca avem si noi, cei care am comentat despre asta, dreptate in legatura cu intoxicatia cu amoniac de care probabil sufera toti pestii(asta am sugerat cand am spus ca nu cred ca are un filtru care sa faca fata la numarul si mai ales tipul de pesti din acvariul ala). Cum ai spus si tu, e probabil o problema de ansamblu.
Nu stiu ce filtru, poate cu exceptia unui filtru extern, ar putea face fata la 25l si 10 vivipari.
Cu ce sa sigilez out-ul, cu silicon universal? De asemenea, ma gandesc ca o pompa mica va fi suficienta, avand in vedere ca e pentru un nano-daca nu chiar pico-si ca nu il voi pune la inaltime mare. De fapt nici nu prea am nevoie de sump, il fac pentru ca nu imi plac alternativele de filtrare interne/HOB la un acvariu asa mic.
Multumesc!
um02122 wrote:Eu am orbit cand m-am uitat la pietrisul ala.
Pariez ca e inca un acvariu neciclat cu volum prea mic pentru pestii din el si cu un filtru insuficient? Ca daca e asa, coada aia e a unui peste muribund, similar cu restul din acvariu.


"Salut sunt nou in domeniu ,?i am un acvariu de 25 de l cu 8 moly ?i 2 xipho..."

A incercat cineva sa faca un mini sump ca aici ? https://www.youtube.com/watch?v=YFcioRUCa6c

Presupunand ca sigilez bine out-ul si ma asigur ca nu e obstructionat niciodata, ma gandesc ca riscul de inundatie e minim nu?
McLovin wrote:Asa e, numai pe atunci nu stiam mare lucru despre acvaristica, iar mai apoi l-am inlocuit cu un HOB.


Ce HOB ai ales si de cati l e acvariul?
Cred ca un burete micut ar fi foarte bun pentru acvariul acesta. Despre ce alge e vorba? Algele care apar intr-un acvariu nou ar trebui sa dispara o data cu stabilizarea/ciclarea acvariului. Daca inca mai sunt alge dupa, e un semn de dezechilibru in acvariu si ideal ar fi sa se depisteze si rezolve cauza. 1-2 melci neritina ar merge pentru alge. Nu se reproduc in apa dulce si Betta ii va lasa probabilmin pace(preferabil sa fie introdusi intai melcii si apoi Betta). Arata frumos acvariul, un Betta va fi foarte fericit acolo
Melcii pomaceea fac mizerie si nu cred ca e bine sa ii oui intr-un acvariu asa mic impreuna cu un peste teritorial cum e Betta. Eu as lasa doar Betta.

Am tinut Betta cu si fara filtru. Preferabil e cu filtru dar iti trebuie unul suficient de mic/slab cat sa nu ii creeze dificultati pestelui Betta, care nu e cel mai puternic inotator. Fara filtru eu am tinut intr-un acvariu de vreo 15l, temporar, cu mullte plante si schimburi de apa de 50% la cate 2 zile.
Si eu sper sa te scapi din greseala bolul ala si sa se sparga. Niciun peste n-are ce cauta intr-un litru de apa.

Mi se pare ca ai foarte multi pesti acolo mai ales avand in vedere ce filtru ai(filtrele interne sunt cam inutile). 2 vivipari(guppy) care fac multa mizerie, un Betta si 3 sanitari(2 par a fi cory al treilea sper sa nu fie ancistrus). 6 pesti in 16 l de apa+ un filtru slab par a fi o explicatie buna pentru apa murdara.

Ce as face eu in locul tau:

-as gasi alta intrebuintare pentru bol
-as pune betta din bol in acvariu de 16-17 l cu un filtru HOB micut sau un filtru burete si ceva plante si o ascunzatoare
-as lua un acvariu de 30-40 l pentru restul pestilor + un filtru nou mai bun decat ce ai acum

SAU

-as gasi alta intrebuintare pentru bol
-as pune betta intr-un acvariu de 13-15 l(sunt foarte ieftine) cu un filtru mic cu plante si poate o pestera
-as renunta la o parte din pestii din acvariu de 16l si as lua un filtru mai bun
De Manado am auzit si eu destule si sigur nu. Ma gandeam la JBL Sansibar(asta am vrut sa iau si initial si acum regret ca nu am luat).
Ceva inert...un substrat? As vrea sa il schimb tot la vara, inainte sa populez acvariu, insa nu stiu ce sa aleg. Ceva recomandari?
Asa voi face, multumesc pentru sfaturi!
E singura poza pe care o am momentan, asteptam ca acvariul sa arate asa cum imi doresc inainte sa postez acolo unde am inceput jurnalul acvariului acestuia.

Edit: am gasit o poza recenta(de acum o saptamana), cred ca se vad ceva depuneri pe unele frunze.
 
Forum Index » Profile for BettaChuck » Messages posted by BettaChuck
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com