[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zvarr
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Message
Acvariu: Juwel 80 x 40 x 40 cm , cu capac negru si instalatie de lumina formata din 2 neoane. Sticla in stare f buna, fara zgarieturi vizibile cand e plin cu apa, pentru o experienta cat mai placuta.

Echipamente:
Filtrare:
-filtru intern resun de 1000l/h plin cu material filtrant biologic
-filtru intern CA NOU(functioneaza de 3 saptamani impreuna) de 1000l/h plin cu bureti si carbon

Incalzitor:
Incalzitor de 100W made in china insa stabil cu temperatura reglata, luat acum 2 luni.
Termometru cu ventuza lipit de geam.

Vietati:
-10 ancistrus sp gold de 3 cm
-peste 50 de creveti sakura, adulti si pui
-1 crevete amano adult

Plante:
-hemianthus micranthemonoides
-bucephalandre
-cryptocorine
-5-6 anubiasi mari
-1 pot de marsilea hirsuta
-christmas moss

Substrat: JBL Manado in cantitate suficienta pt a tine totul infipt

Decor:
4 cioate , cateva pietre, naiba stie

Pret: 500 ron usor negociabil cu ridicare din zona Dimitrie Leonida / Berceni

Pt poze ne auzim in PM unde va rog sa imi lasati un nr de tel daca sunteti interesati.
JBL Punktol daca vrei sa explorezi dealurile chimiei, dar poti alternativ sa urci temperatura in 28 grade pe durata tratamentului si in functie de vietuitoarele din bazin sa pui sare de masa. Eu iti recomand punktol + temperatura 28-29 grade pe incalzitor.
Am facut curat in cutia cu mizerii si am de dat urmatoarele:

Sunsun HJ-311B nou, 300L/h conform producator, in tipla si cutia cu care a venit - 45 ron
Aquael mini folosit - 30 ron
Incalzitor juwel folosit - 50 ron
2 pompe aer Resun cu iesiri duble, 30 ron fiecare.
O pompa aer chinezeasca, 2 iesiri, 20 ron.
Toate: 150 ron

Le schimb si pe ceva creveti galbeni/chocolate daca are cineva sau diverse lemne decorative.

Ridicare din Bucuresti, metrou berceni/dimitrie leonida sau trimise prin curier.
Donez o punga mare de pelete pt broasca testoasa. Ridicare din zona metrou dimitrie leonida/metrou berceni.

Contact PM cu un nr de telefon si cerina pt ca donatia sa ajunga la voi este sa puneti cateva poze cu acvariul vostru in care aveti broscuta + o hartiuta pe care sa fie scrisa data zilei in care mi-ati scris.

Mersi!
zvarr wrote:Am zis sa ma tin departe de subiecte unde nu imi fierbe pescaria da' nu pot.
Pe langa ce au zis colegii legat de ciclare, ca variaza timpul in care poti considera ciclul complet inchis si asta o confirma doar testele sau faptul ca ai facut o cruce mare deasupra baltii si ai aruncat pestii, am de adaugat urmatoarele:

Eu sunt magazinul "zvarr". Eu import pesti din care vand catre o masa de oameni. Ei cumpara, merg acasa, o parte din ei clienti fideli, apropiati, samd, fiind un hobby mic, vin si imi reclama simptomele similare cu ce ai avut tu din stocul de pesti ce tocmai imi venise. Presupun asadar fie o boala in bazinele mele, fie ca pestii au venit deja bolnavi. Acum cand un client revine la o perioada de timp si reclama ceea ce stiam deja despre lot, pot fie sa spun ca altii sunt nebuni si sa-ti dau solutia pe care o prezint ca salvatoare unui incepator dar este foarte plauzibila sa fie defapt rezolvarea problemelor pe care eu ti le-am introdus in acvariu, sau pot sa imi asum ca uneori se intampla ca pestii sa stea mai mult pe drum si sa ajunga cu sistem imunitar slabit si bla bla bla ceea ce ar aduce vina asupra mea.

Tu ca vanzator ce ai alege?

My 2 cents, mai departe nu ma bag ca deja s-au spus multe de la oameni care chiar scriu mai frumos ca mine de obicei pe teme acvaristice


Acest post a fost facut ca sa dau un exemplu de atitudine in vanzari, nu am nici un magazin ) Asta ca am sesizat in privat ca s-au activat niste om )
Am zis sa ma tin departe de subiecte unde nu imi fierbe pescaria da' nu pot.
Pe langa ce au zis colegii legat de ciclare, ca variaza timpul in care poti considera ciclul complet inchis si asta o confirma doar testele sau faptul ca ai facut o cruce mare deasupra baltii si ai aruncat pestii, am de adaugat urmatoarele:

Eu sunt magazinul "zvarr". Eu import pesti din care vand catre o masa de oameni. Ei cumpara, merg acasa, o parte din ei clienti fideli, apropiati, samd, fiind un hobby mic, vin si imi reclama simptomele similare cu ce ai avut tu din stocul de pesti ce tocmai imi venise. Presupun asadar fie o boala in bazinele mele, fie ca pestii au venit deja bolnavi. Acum cand un client revine la o perioada de timp si reclama ceea ce stiam deja despre lot, pot fie sa spun ca altii sunt nebuni si sa-ti dau solutia pe care o prezint ca salvatoare unui incepator dar este foarte plauzibila sa fie defapt rezolvarea problemelor pe care eu ti le-am introdus in acvariu, sau pot sa imi asum ca uneori se intampla ca pestii sa stea mai mult pe drum si sa ajunga cu sistem imunitar slabit si bla bla bla ceea ce ar aduce vina asupra mea.

Tu ca vanzator ce ai alege?

My 2 cents, mai departe nu ma bag ca deja s-au spus multe de la oameni care chiar scriu mai frumos ca mine de obicei pe teme acvaristice
Am de dat un calup de "gandaci", sub forma urmatoarelor pachete:
Pachet de 10 bucati : 80 ron
Pachet de 20+ bucati: 6 ron / bucata
Pachet de 50+ bucati: 5 ron / bucata

Toate pachetele vin cu cantitati proportionale de plante ca pe durata transportului vietatile sa fie ok + bonusuri.
Se pot ridica din Berceni/Dimitrie Leonida (statiile de metrou) sau pot trimite in tara cu 100% rata de supravietuire.

Pt detalii , poze curiozitati samd lasati un pm cu nr de telefon si va trimit poze, filmulete, caresheets, etc.
De Baktopur pare sa fie mai degraba, Costapur n-am folosit niciodata. Am avut si eu niste chestii asemanatoare la Flowerhorn si cu baktopur s-a dus. Pestele , nu buba.

Glumesc, parca dupa vreo 2 saptamani era curat si vioi pestele.
Acu' am revenit acasa si i-am dat o descarcare. Mersi frumos!
Din lista ta de carti am citit cand eram ultra-flacau "Cresterea pestilor de acvariu" aia cu caraseii aurii pe coperta albastra. In rest n-am citit io ce trebuia prin viata , ce sa mai zic de celelalte carti. Am cerut acces acum pe drive poate mai prind si eu niste educatie dincolo de bagat minciogu in balta si vedem noi ce gasim )
Noutati ?
Salut,

Se ridica din zona metrou berceni, Bucuresti sector 4/ Popesti Leordeni bazinul de mai sus. E in stare buna, plin cu apa momentan. Va poate astepta asa sau il golesc si pregatesc de ridicare dinainte sa veniti dupa el.
Are capacul de set insa lumina lipseste, puteti sa va configurati voi ce fel de instalatie electrica vreti in el.

Pret: 300 ron sau schimb cu creveti orange/yellow/blue.

Poze in PM daca sunteti interesati unde va rog sa imi lasati si un nr de telefon.
dan.pavelescu wrote:Sa creasca mari si vedem apoi pe unde le facem pasaport diplomatic
Macar sa fie doritori (nu Mirciulica)


Am un acvariu de 20L gol....
Sa fie toti cat mai frumosi sa n-ai ce sa dai, acolo sa te vad.
Ascundeti copiii ca o sa iasa ceva frumos, atata zic Following. Sa fie intr-un ceas cu cuc
Parca 25-26 aveam si eu in balta cand tineam africani. Bine dormeam si cu acvariul in brate aproape ca la cat de mare era camera si cat de multe acvarii inghesuisem in ea....putem sa presupunem ca avea apa cu un grad in plus doar de la caldura sufletului meu.
Jokes aside, cred ca pentru perioada de crestere daca bagi mancare in ei ca spartii le poti accelera putin metabolismul si cu un 27-28 dar e pacat pe termen mediu-lung
dan.pavelescu wrote: smilie


Nu eram pregatiti pentru asta, adica tu ai acvariu ca sa tii pesti in el?!
dan.pavelescu wrote:

Daca te lasa pipota, ca zvarr a uitat, poate aduci si cativa melci din aia de substrat


Iertare boierule, atata s-a putut dpdv mental ieri )
Nu stiu cum ratasem topicul asta cand am revenit pe forum dar e superb.
Am plans si mi s-a facut dor de jegu' ala de marin de 375l de-l aveam.

Nu pot decat sa zic ca e superb si felicitari pt ce ai facut acolo!
dan.pavelescu wrote:La ce vremuri se anunta eu zic sa-i pastram si sa cautam ceva retete
Evertristule, daca mai ai chef de pomeni electorale si stii ca ai drum pe la fetitele dulci, poate arunci si un pumn de melci langa prefiltrul ala
Sa-mi spui la ce adresa trimit baxul de bere


Tz-aduc io melci de substrat bossule.
Ca-i azi, ca-i maine, hai cu pozele!!!
 
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com