[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mihutady
Forum Index » Profile for mihutady » Messages posted by mihutady
Message
buna ziua,

vand butelie co2+reductor,incarcata la linde gaz.450 lei.se vinde doar in timisoara.

https://imgur.com/a/BG5Ks
salut,


am o sonda ph care este decalibrata,are eroare la masurarea ph 4 si nu sunt foarte convins ca masoara bine ph 7.cand merge CO2 si valoare ph-ului coboara La 6.70 deja pestii stau toti pe sus.la 6.75 in schimb e ok.
Imi puteti spune cum se reincarca sonda de masurare ph de la dennerle (pH Dennerle Evolution DeLuxe)?se tine in solutie de KCL sau trebuie umpluta? am vazut ca unele sonde au in partea de sus o gaura de umplere.
buna ziua,ma puteti ajute si pe mine va rog cu o informatie?unde se poate incarca o butelie de co2 in timisoara?am sunat la aninoasa si nu mai incarca butelii.
se inchide.donate lui sad1410
Staurogyne repens cam 10 cm x 5 cm(aprox)+vallisneria(-cam 6 plante)+Pogostemon erectus(vreo 5-10 fire mari)

doar in timisoara


pm
aprox 7 cm.se doneaza in timisoara

cine vrea ....mesaj(pm)
am si eu o nelamurire legata de o planta.am vallisneria cumparata din peshop,adica nimic special.la cumparare a fost inalta de 30 de cm(aproximativ)
in acvariul meu vallisneria......ramane pitica(ciudat si pt mine,e prima oara ca vad asta la vallisneria,inainte taiam varfurile la greu),se inmulteste in mod normal prin substrat si prinde o culoare un pic rosiatica.pun o poza pt lamurire.nu arata rau dar intrebarea mea este de ce ramane vallisneria pitica

in acvariu am un ph stabil de 6,80-6,85,co2 presurizat, fertilizare (vimi all in red,easy life ferro,etc),temperatura 25,lumina aproximativa 0,8 watt/Litru



image


te descurci onorabil cu acvariile.nu arata rau si foarte bine ca faci schimbari dupa schimbari......spre un final cat mai bun.inseamna ca gandesti.succes
un reactor extern sera este 110 lei.este foarte frumos sa incerci sa faci un reactor dar daca nu merge/ramane co2 in reactor dupa oprirea valvei,etc.nu este mai simplu sa cumpari unul?
dimensiuni 1000 mm x 400 mm.cumpar fie doar capacul gol ,fie capac cu tot cu neoane t5(in principiu 4 x 36 w)

075217172.telefon sau mesaj pe forum
ai mai multe variante:

1.citesti despre creveti(colegii au pus un link dar de pomana) si dupa ce ai sa citesti vei stii tot ce vrei despre creveti.e mult de citit,dar tu doar citesti ,oboseala adevarata a fost a celui care la scris.in pkus mai exista si "zeul nostru" google care stie cam tot.
2.ii strigi pe nume si ei vin la tine
3.dupa cum sunt imbracati

p.s.doar punctul 1 este de luat in seama
eu am folosit easy pro fito de care am fost foarte multumit(donam plante in veselie deoarece se inmulteau si cresteau foarte bine).am schimbat pe pps pro si trace mix si plantele au stagnat.binenteles e doar un caz paticular(al meu) si poate a fost influentat de alt factor....dar am preferat sa opresc fertilizarea cu prafuri la sticla si sa trec inapoi pe fertilizantul vechi.
Macropodus opercularis,etc,mai pe scurt Familia Anabantidae
google:recipient petri pret.....si click,click
sunt de parere ca este legat de fertilizare/co2/volum acvariu/numar de pesti.o cauza sau toate impreuna au contribuit.
doar cand sunt mai mari si se apuca de sapaturi in tot acvariu ies "pe interval" in mod mai serios.oricum a fost tare sa deschid topicul "ancistus" si sa vad poza cu crocodil
donez Electric Blue Jack Dempsey ,2 pesti,sanatosi,etc(donez deoarece sa ales perechea alfa a acvariului) in timisoara.nu sunt agresivi fata de alti pesti,ei fiind crescuti impreuna cu alti pesti(necompatibili).singura conditie este :acvariul sa NU fie de 50 de litri,sa aveti filtrare decenta(nu avioane,dar o filtrare decenta/acvariu) si sa va doriti specia acesta superba.cei 2 pesti manaca cu placere fulgi sera vipagran,viermusi(pt pescuit) si larve rosii,artemia,larve albe,daphnia,etc la blistere.dimensiuni:1 aprox 10 cm cu tot cu(,) coada si al doilea aprox 7 cm cu tot cu(,) coada.

repet: in timisoara.cine vrea sa dea un "private message".
legat de ciclare.la noi in timisoara exista un magazin care pe langa vietati,piatra vie,etc pt acvariu marin vinde si apa gata ciclata(din tankul de marin) cu pretul de 1 leu.litru(parca atat era).nu e tare?
buna idee cu copexu asta.ma gandeam ca ar fi bun si intr-un reactor de co2.din start bioballs-urile produse de firme de profil sunt de o calitate superioara(teoretic) dar daca nu ai bani sau nu doresti sa cumperi bioballs ,copexul pare o alternativa foarte buna.
folosesc Easy Life Antispot(nu e o avere) pentru prevenire.l-am folosit de curand cand ciclizii au inceput sa se "scarpine" de pietre si acum este ok totul.nu as baga albastru de metil doar cu foarte multa precautie(eu nu bag,la altii ma refer).am facut acum 1 an greseala asta(imi aduceam eu aminte ca in copilarie punea bunicu albastru de metil) si dimineata absolut toti pestii stateau cu burta in sus.acum la ciclidele mele nu as baga albastru de metil nici batut.prefer schimburile partiale de apa si o curatare de filtru +easy life antispot.
 
Forum Index » Profile for mihutady » Messages posted by mihutady
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com