[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: marcusyon
Forum Index » Profile for marcusyon » Messages posted by marcusyon
Message
Week end ul asta s-a dus 'al mare. Culmea, a furat-o de altul. Mi-a omorat 3-4 pesti pana acum si culmea, am fost plecat w/e si si-a furat-o .
Noroc. Arata grozav acvariul. Nasol e ca dupa un timp te obisnuiesti si vrei sa schimbi )
Eu am avut read head si teoretic si un winemiller, dar nu aratau asa bine. Inca o data felicitari
'Ie auriti ?
Am avut si eu cativa Geophagus dar nu au arata asa. Felicitari
Arata foarte bine
n-am avut niciodata africani dar mi-au placut mereu demasonii si moorii
Da, dar pana ajunge la sutele alea de pesti sigur se va distra
Incepi si tu cu guppy ?
Da frumosi pesti . Ce inaltime va avea bazinul ?
Intre timp am mai mutat proiectoarele incolo si incoa. Din toata planta aia mai exista doar un fir ca tovarasii mananca radaci, prin urmare sta in zona de overflow box unde nu prea e lumina. Am rearanjat spoturile astfel incat sa bata si pe ea.

image
EverSad wrote:Tragi` de capacul de plastic al apometrului, pana cand se detaseaza de partea metalica...

Cand ai chef`/peste cateva` zile, lipesti cu ceva adeziv elastic (prenandez') la loc, partea de plastic a apometrului.

La urmatoarea "tura" este mai simplu de detasat. (dai cu cutteru' in spate, bagi un distantier intre plastic si metal, faci schimbul de apa si relipesti/repozitionezi)

Ce drac`? nici astea "beizic" nu le stiti?

Ceva despre cum` sa furi curent? (intereseaza pe cineva?)


Dobrogenii astia stiu orice
EverSad wrote:Acuma: un` MC3, nu este chiar asa mult...

Personal, bag 2 x MC3 pe luna.

La cat timp, trebuie sa faci schimbul de tona` la apa?


La cat timp trebuie sau la cat timp IL FAC ?
Creca are ceva lipsa la numaratoare, e din china totusi. 1 mc tot s-a dus pe garla.
zi grea azi...

image
Thereau wrote:
EverSad wrote:Exact cum trebuie!

Regula ar fi ca` incep sa consume carne dupe` 10-15 zile. (scriu si eu)

In momentul asta: cati Cm au delfinii?


Momentan suntem la 5-8 CM cu delfinii.
Cresc destul de repede tinand cont ca le dau destul de rar mancare(proteina)

Obiectivul meu este sa ajung la 10-15 exemplare deci daca se prapadesc 2-5 bucati nici nu observ si nici nu sufar


Ma intreb oare cum vor inota ei prin padurea aia cand ajung pe la 15-20cm
Bayek wrote:Asa se intampla cand il lasi in pace, natura isi vede linistita de treaba.


Da, poate ii mananca si pestii
Mai ai si pesti ? )))
Apropo de asta, acum cateva luni am gasit in Hornbach niste firemouth cichlids superbi. In acvariile lor erau maricei, ce sa zic. Cand i am bagat in acvariu au rezistat 5’ . Jaguarul a bagat unul cu totul in gura, ii mai iesea doar o mica bucata de codita.

Asa m am intristat, chiar imi placeau aia )
Asta e acvariu de guppy
 
Forum Index » Profile for marcusyon » Messages posted by marcusyon
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com