[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: donpisote
Forum Index » Profile for donpisote » Messages posted by donpisote
Message
Revin in acest topic duca ce azi mi a murit un molly negru. Ce observasem eu de cateva zile era ca excrementele unor pesti ma refer la platy erau cam incolore, iar la xifo erau normale . Nu stiu de ce a murit molly poate de batranete sau nu stiu pentru ca a fost luat odata cu acvariul actual. Ce e ciudat ca a survenit la o saptamana dupa moartea tot suspecta a unui sanitar. M am alarmat si m am dus si eu la un pet shop care era deschis astazi si la recomandarea unui vanzator am luat JBL SPIROHEXOL. Mentionez ca vanzatorul mi a recomandat aceasta solutie in urma anamnezei facute de mine , si anume singurul semn de boala vizibil excremente transparente la o parte din pesti . Nu stiu ce sa cred . Daca ma intrebati de valorile ape ele sunt ok . Voi ce credeti ?
Nu oi fi eu vreun mare stiutor la acvarii dar la ventilatoare sunt tatic . Ia ti ventilatoare pentru pc daca vrei sa te mai si odihnesti. Cele de baie fac zgomot si in scurt timp devin fffff zgomotoase.
O sa revin in topic atunci cand iau substratul.
Am citit posturile voastre si am o nedumerire.

1 Cum adica nu se aspira MANADO? In ce sens ? Se descompune mizeria singura datorita calitatilor substratului sau nu se aspira pentru ca este prea fin si il tragi cu totul din acvariu si faci agitatie maxima ?

2. Ca principiu vroiam sa achizitionez la acvariul asta nou 1 sac de 5kg sau litri ce sunt ca nu mai stiu de JBL AQUABAZIS si peste el 1 sac de 25 kg sau liltri ce or fi ei de MANADO.

3. In principiu nu ma grabesc pentru ca vreau sa fac lucrurile bine din prima , ca daca le fac prost asta inseamna alti bani cheltuiti si pe praful asta e cam nasol.

4. Avatarul are o semnificatie si el ca nu l am ales degeaba pe asta. LUPMIC eu nu sunt suparacios . Semnificatia avatarului ? Pai sunt un asistent turbat de la reducerea de 25% a salariului si impozitarea bonurilor de masa.

@alber si @lupmic poate daca aveti timp ne intalnim la o bere . Fac cinste iar lui lupmic ii fac si o injectie cu ser fiziologic bineinteles. Va las la amandoi pm.
ai pm
Daca nu ai aer conditionat in camera respectiva lasa capacul deschis si mai stinge lumina din acvariu. Asta in cazul in care nu vrei sa invastesti nimic. Cu o investitie minima poti lua un ventilator sau doua pentru pc si le montezi unul sa bage si unul sa scoata aerul din acvariu . I am dat unui vencin un ventilator de 80 mm pe care l a montat sa bage aer in acvariu si i a scazut temperatura cu cateva grade . Cred ca erau 3 grade mai putin. Un ventilator de pc silentios il iei la 8-9 lei bucata.
Mai mult ca sigur o sa iau pietris de 2-3 care de altfel e si mult mai ieftin cam la sfert fata de MANADO. Ce credeti imi ajung la lungime un metru si latime 40 cm, 25 kg cat are un sac?
alber sa stii ca intai ma gandisem la MANADO dar din cate am citit si pe aici si pe net este asa cum ai zis tu usor si cam nasol cu aspiratul mizeriei, Pacat ca imi placea la el culoarea care da bine cu plantele.
Am revenit pe topic pentru ca maine va fi gata standul pentru acvariu.
Dupa ce pun acvariul pe stand am de gand sa cumpar substratul zilele astea.
Eu am planifecat sa pun substratul fertil JBL AQUABAZIS 5 LITRI . Intrebarea pe moment este ce sa pun peste el. ce granulatie? Astept un sfat mai ales de la cei care cunosc produsele din HORNBACH pentru ca eu de acolo intentionez sa cumpar ce am nevoie pentru ca este aproape de mine ( cam o statie si ceva de autobuz ) . Ce m ar mai interesat sa fie si usor de curatat fara sa fac furtuna in acvariu.
deja am bagat minciogul
conditiile le verific destul de des si nu sunt probleme cel putin cu apa daca ma iau dupa teste. am sa incerc metoda cu castravetele pe farfurioare sa vad daca vin la el.
Salut . Astazi ma aflam in oras cand ma suna sotia sa imi spuna ca un sanitar ( ncistrus dolichopterus) e cu burta in sus pe fundul acvariului. Apa am schimbat o duminica asa ca ma tot gandeam ce sa fie. Dupa cateva minute ma suna iar sa imi spuna ca un alt sanitar (sunt 3 exemplare in acvariu din aceeasi specie ) i a sfasiat in cateva secunde burta celui mort si vroia sa ii manance maruntaiele. Asta s a pertrecut foarte repede ca pana sa se duca sotia sa ia minciogul sa il scoata pe cel mort celalalt in sfasiase deja. Am ajuns acasa si am bagat un test 5 in 1 si valorile sunt ok. Ce sa fie ? Specia asta de sanitari este violenta si se pot bate intre ei pana la moarte? Voi ce credeti ?
Eu ca principiu nu m ar deranja dar cand vad ramurele de plante mi se ridica parul in cap. O sa ii las asa pana o sa reusesc sa fac setup ul noului acvariu. Acum poate alber are dreptate cu plantele avand in vedere ca substratul nu este fertil si nu am nici co2 . Nu ca nu as vrea dar nu am banii necesari inca .
Sunt foarte mici si de abia se vad. Cel din imagine are cam 4 mm si pe asta am putut sa il vad dar am gasit si mai mici.
Salut. De ceva timp tot gaseam in acvariu ramurele mici de plante in special de Limnophila sessiliflora care pluteau prin acvaru si pe care trebuie sa le adun aproape zilnic cu minciogul . Am banuit pestii in special pe Molly asa ca i am urmarit dar nu am vazut sa desprinda vreo bucatica de planta . Toate astea pana ieri cand a venit un amic si am mai priceput un pic decat mine si am zis da aranjam ceva in acvariu. Atunci el m a intrebat daca stiam ca am melci . Stiam dar nu stiam ca mananca plante. Verdictul a fost clar iar inculpatii gasiti la locul faptei adica pe tulpimile plantelor. Eu gandeam ca sunt inofensivi dar se pare ca nu este asa. Am apelat la profesorul stie tot si anume GOOGLE si am gasit un remediu contestat de multi si anume capcana de melci . Unii spun ca e buna altii nu . Aici sunteti multi care cred ca v ati confruntat cu problema asta. Nu am apucat sa ajung la un petshop sa intreb daca exista vreo solutie care sa fie pusa in apa si sa moara melcii asa ca apelez la experienta voastra. Vreau sa scap de ei urgent pentru ca in special partea de jos a plantelor arata groaznic . Am sa pun si niste poze ca sa poata fi identificati
Se mai adauga spre vanzare inca un produs astfel ca lista devine urmatoarea:


1- Acvariu cu capac 72 litri + filtru Rio 600 + pompa aer + minciog + termometru intern JBL + background cu doua fete + minciog + filtru mai vechi Hailea + cuartul din acvariu. Se dau si pe componente dar pompa de aer ramane ultima. Pret total 300 lei .

2- Filtru intern JBL i80 - Pret 110 lei in garantie


3. Filtru intern EHEIM AQUABALL 2212 generatia noua , nou sigilat cu capacitate de filtrare pentru acvarii de pana la 200 litri. Pret 120lei ( acesta este produsul adaugat ).
fishyman asta mi se intampla mie la filtrul intern si m am gandit ca se poate intampla si la cel extern. de aici intrebarea
m-3 , ReBella si toti ceilalti multumesc pentru informatii si asa cum am spus urmeaza sa cumpar un filtru extern iar inainte sa fac ceva masor de trei ori ca neamtul pana sa tai ceva.
Inca o intrebare in special pentru cei care au filtru extern jbl. Acvariul pe care urmeaza sa instalez filtrul extern este mp aquapro 100 de 180 llitri brut. Am gasit sa cumpar de la cineva un filtru sh JBL e700 la un pret zic eu bun. Credeti ca merita sa il iau sau este mult subdimensionat fata de acvariu si nu are rost?
Cam pare ar fi motivele ? Momentan am filtru intern cu spraybar si imprastie mancarea dar vreau sa cumpar unul extern pentru un acvariu mai mare in curs de amenajare si incerc sa ma informez.
Poate fi oprit un filtru extern atunci cand se da mancare pestilor ? Vin ca aceasta intrebare deorece constat ca apa care intra in acvariu imprastie mancarea. Afecteaza cu ceva oprirea filtriului bacteriile , filtrul ,etc ?
 
Forum Index » Profile for donpisote » Messages posted by donpisote
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com