[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: johnny
Forum Index » Profile for johnny » Messages posted by johnny
Message
Am reusit si eu sa montez lampa Cine ma ajuta si pe mie cum sa fac setari la ea .Nu ma descurc Un ajutor este binevoit Multumesc
Uitate la topicu meu si vezi ce am folosit.
Automatul este super tare si profesional ,la mine merge tot ce tine de acvariu pe el.Lumini ,uv,temperatura ,ventilatoarele din capac si sump.Am o extensie de 4 relee si un adaptor pentru sondele de temperatula la el.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/180/23471.page
Pai sincer stai bine cu banii,scuze cu ratele la banca Eu mai am 25 ani!!!! .Un sfat nu e binevent la tine zi buna!
Nu ma asteptam sa te superi asa rau .Nu trebui sa imi dai socotela,nu tiam cerut si nu iti cer !!.Am crezut ca este o discutie de prietenie ,sa invete si alti colegi ce este mai bine ,Sincer ma retrag si imi cer scuze Nu ma asteptam sa reactionezi asa ,mai alea ca esti vechi pe forum.
Sincer nu te inteleg ,ai electonica scumpa si pretentioasa (pompa de recirculare 1600 roni) si nu ai bani de o protectie la supratensiune si sutensiune buna care te costa mult mai putin.Imi pare rau nu sunt eu nebun Ci tu!!
Pai se vede ca ai luat ceva bun Si de ce tia trecut supratensiunea ??? peste ups!!
Pai nu toate Ups sunt rapide la fluctuatile de tensiune si nu multe au AVRpe ele !
E naspa cu voltii Parere mea sa te gandesti la un Ups sau doua. Eu unu stau linistit cand cade curentul.Mergi daca poti cu doua si bagi gradul de inacarcare mai mic ,sa ai timp mai mult de back-up.La cata munca ai depus la bazin e pacat sa renunti asa usor .
Eu am trecut de 2x24 si mai am unul de 18 inca trecut de jumatate Si 3 Ups.
Pai iati un ups sa fii sigur Asa poti dormi linistit
Sigur se macina incet si sigur
Pai daca ai pompa de rezerva incearca cu controllerul de la cea noua si stii exact ce are.Oricum nu merg reparate ,sunt de unica folosita Din acest motiv si bani care dai pe ele
MarinePure Block ceva bun dar scump
Cred ca cel mai simplu este sa iei un chiller,si nu mai complici .
Acumulatorul de masina este diferit de cel de ups.
Si eu am avut la bloc o perioada un grup electrogen invertorizat honda ,Dar la fel era la sfoara .Cu ups este mai bine ,mie unul imi duce si chillerul dar nu lam pus .Mai mult de 2 ore nu a durat intreruperea de curent.Tot asa am si eu acumulatori fara intretinere .
Sall eu folosec la bazin doua cyberpower de 600VA cu 3 acuulatori de 25 amperi si un UPS Ultimate 700 VA cu 4 acumulatori de 25 amperi .Am preferat sa am gradul mic de incarcare si durata lunga de functionare.Am pe unul pompele de valuri ,pe unul pompa de recirculare si pe unul ATO ,reactoarele .
Sa mai discutat ,siguranta cu diferential nu face ce face transformatorul de separatie galvanica.Nu mai dati sfaturi aiurea
 
Forum Index » Profile for johnny » Messages posted by johnny
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com