[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: brobert
Forum Index » Profile for brobert » Messages posted by brobert
Message
Pentru cei care se mai lovesc de aceasta problema am dat o cautare pe internet despre plante si am gasit ca au nevoie de 0.5w /l adica la un acvariu de 20 l ar veni 10w , eu am folosit 1,2m banda led alba si 50cm banda led rbg setarte pe rosu si albastru . Dupa eticheta de pe banda led producatoru spune ca ar trebu sa am undeva la 10w in realitate am ~7w (consum×volti) . Dupa 48 de ore de la instalare am vazut ca Hemianthusu si-a dat drumu si a facut frunze noi. Lumina e setat? sa mearga 9 ore

Daca are cineva recomandari sau am gresit undeva sfaturile is bine venite
Am un acvariu de 20 l si vreau sa pun Marsilea hirsuta si Hydrocotyle tripartita si am facut din banda led iluminarea. E prea tare sau sa mai pun :p date tehnice ce pot sa zic ca banda alb rece are 60 cm dupa producator 2,8w 126lm (4,8w /m 210lm)cred ca am calculat bine
Solutia sa scapi de chestiile astea albe este sarea dupa 24 de ore deja au devenit umpic mai maronii si unde au fost in cantitate mai mica au disparut
Inseamna ca trebuie sa imi iau si o motocoasa

Daca si peste 3 saptamani mai am chestiile alea albe scot tot si refac altfel
https://www.olx.ro/oferta/vand-seminte-gazon-acvariu-ID9NQu5.html


Sau de unde am vrut eu sa iau initial dar nu am avut rabdare sa astept

RON 2.48 27%OFF | Aquarium Water Grass Mini Leaf Live Plant Fish Tank Deration Landscape Ornament
https://s.click.aliexpress.com/e/bfrBcYyY
Acuma
Am cautat prin magazine si nu am gasit cel putin in magazinele din Satu Mare. Le-am luat de pe olx de la un domn mi-a aratat poze cu un acvariu in care a plantat si aratau superb . Semintele erau intr-o sticluta mica cu un dop de pluta fara nici o eticheta . Plantele au mai crescut dar mai mult pe mijloc presupun ca nu am destula lumina si din cate am citit ar trebui sa pun o lumina si cu leduri verzi si rosii ca eu am doar alb rece si albastru .

Mai mult ma enerveaza mazga alba care cica dispare Doamne da numai ca pe zi ce trece tot mai mari is nu sa dispara )

Asa arata acvariu in momentul in care am bagat apa se vede ca au evoluat mult plantele
Aproximativ in cat timp(sau cat timp) se cicleaza? Observ ca culoarea frunzelor ii un verde destul de deschis ii slaba lumina?
Nu am deocamdata nimic doresc sa pun creveti doar. Chear nu as dori varianta cu melci am mai vazut si eu acea postare in care scria "lasa ca o sa manance melcii " si eu is incepator da orice idee e bine venita
Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre aceasta problema.
Ma poate ajuta cineva cu o denumire si cum pot scapa de alege/mucegai arata ca o panza alba ...

Este un acvariu proaspat facut de 20l cu substrat nanosubstrat bioactiv (nanopot-top) niste pietre decorative si o bucata de lemn niste plante hc cuba crescute din seminte lumina un neon tip led alb si albastru o pompa de 5w 200l/h

Primdata am pus semitele de hc cuba in acvariu si am tinut substratu umed timp de 15 zile cu lumina de la neon si aerisit cu un ventilator in momentul in care am umplut acvariu cu apa am observat aceste alge care aratau ca o panza de paianjen am crezut ca vor disparea dar de 3 saptamani mi se pare ca tot se raspandesc si au aparut si pe peretele acvariului
Sunt convins ca s-a vorbit mult despre topicu asta dar, am vazut la cineva o improvizatie interesanta si as vrea sa cer si parerea altora daca merita facut asa ceva.

unu a improvizat la un acvariu de 100l racirea prin capacu unuei lazi frigorifice pe curent adica a luat o bucata de polistiren la taiat pe dimensiunea acvariului ca si un capa, iar in mijloc a facut o gaura cat sa intre perfect capacu de la lada frigorifica (aceasta nu ingeata doar raceste).

voi ce ziceti?
 
Forum Index » Profile for brobert » Messages posted by brobert
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com