[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ceatza
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Message
mugurel wrote:Mie imi place mai mult o ricordee in starea asta ...


Ca in poza? Si mie imi place, numai ca nu m ai arata asa, asta e problema arata ca o ciuperca normala plata fara baloanase.
Noutati de la bunica in acvariu ! Hammeri au 3 zile in bazin si au 7 capete ca balaurii cei rai!
O mica problema, de ce ciuperca yuma nu se mai hidrateaza sa faca baloane si doar are mici puncte ca si cum ar o ciuperca normala ?

image
image
image
image
image
image
Pare a fi Torch Coral (Euphyllia glabrescens) liliacule!
Da sunt prieteni acuma , la inceput fugea goby de el. Mugurel zilele astea mai cumpar nisip (1mm) si mai bag vreo 4 kg cred sper sa nu fie prea gros stratul acuma are 4cm ceva de genul , intr un fel ati avut dreptate se opreste mincarea printre granule si ramane blocata.

Ce mancare mai buna ar trebui sa i dau la shrimp? Creveti decorticati sunt buni? Deocamdata bag granule NLS thera+ si brine .
Unu cu mapa altu cu sapa !




by koala: Ti-am editat eu linkul, ca sa putem vedea filmuletul...
Si daca tot am fost liber azi si e frumos afara am facut o plimbare la lfs si i am luat prieten la goby sa nu fie suparat si singur . Am atasat si o poza din lfs, poate sunteti dornici de anemone, midnight clowni sau normali.
image
image
image
image
Nu avea cum sa l manance era jumate cat el daca chiar mai bine. Jumate de cub era mutat tot nisipul peste piatra si se plimba in voie iar shrimp ul statea ascuns.

Era singurul exemplar si l am ales pe el in defavoarea yellow watchman goby . Dupa ce iti dai seama de sex sa casc gura pe viitor sau pot sa comand si sa verific

Cred ca ti am vazut toate filmele pe youtube , te urmaresc din umbra!
Din categoria fara poze viata e pustie!
image
image
image
um02122 wrote:M-ai facut curios. Complet albi? Sau galben albi? Sau albi cu dungi fine rosii sau maro?


Era mic alb cu putine tente de galben era ascuns sub piatra , i am rugat sa ridice piatra si era galben sters tare era mai mult alb. Era unul mare probabil aceeasi specie putin galben dar imens clesti, lungi mari avea pereche un puelaris. Urati nu mi au placut, am sa cumpar un randalls pistol sunt frumosi si colorati cu rosu.
V am ascultat sfatul cu steaua de mare si astazi m am prezentat la magazin si am schimbato cu Amblyeleotris wheeleri care e puigan inca plus un crab hermit crab frumos care mi a sarit in ochi! Urmeaza un pistol shrimp , aveau dar nu ce mi doresc eu (erau albi). Vor urma poze numai sa i prind la interval . Va multumesc de sfat!
Va multumesc!
koala wrote:E pacat de ea, mai bine o duci inapoi... aia moare cu siguranta.


Am gasit bonul la stea, dau maine un telefon la magazin ca sa ma pot prezenta cu ea in zilele urmatoare.
Asta cu 5 inchi nu o sa ajunga niciodata in acvariile noastre cu algele da sunt de acord ca trebuie de asta am intrebat daca trebuie suplimentata mancarea. Exact ca la clowni le trebuie cel putin 20gal dar lumea ii tine in 30litri si cate 2. Am vazut ceva nano cu star bleny nu vreau sa fiu incapatinat sau prost dar toti facem greseli etc. In fine deacuma faptul e consumat! Ce nano pesti recomandati in afara de clowni si ce creveti de exemplu ca sunt in deruta acuma serios.
koala wrote:Steaua aia o sa moara de foame... acvariul e prea mic.


Stiu ca e micut placerile nevinovate ne costa bani la inceput, are vreo 4 5cm substrat probabil am sa mai pun ceva fin in plus pt granulatie. Daca vrea sa traiasca ar fi bine sa se adapteze la ce are
Intrebare stupida , ieri am achizitionat un star blenny si o stea sand sper sa traiasca steaua deoarece bazinul este proaspat 3 luni iar ca mancare am achizitionat NLS thera + (sink 1mm) .

Credeti ca o sa se descurce blenny cu granulele 1mm , pestele are vreo 3 cm in total aproximativ se va descurca oare cu peletele sau trebuie sa suplimentez cu ceva? Si update zoasi jumate din ei au crapat probabil prea devreme introdusi in acvariu acum ceva timp, ricordea o duce bine isi schimba culoarea cand o hranesc cu marin snow de la two fish. Si de sfarsit ieri am vazut un pui de aiptasie pe piatra cu zoasi (apa fierbinte sau superglue gel?) piatra e mica o pot scoate afara .
dan.pavelescu wrote:Multumesc!


Dane, informatii aici. http://m.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+2857+572&pcatid=572
Hydroids nu sunt anemone arata ca viermi penati doar ca au tubul maroniu sau mai albicios si nu cred ca vrei sa ai asa ceva in acvariu, daca i ai scapat in acvariu si nu i starpesti la timp iti fac acvariu praf. Nu au nici un dusman natural si irita tot in jurul lor.
Ma bajeti haideti sa facem o cheta de o femeie ca e nehotarat tanarul , poate il tempereaza
smilie smilie smilie smilie
Sa omori aiptasia ai mai multe variante. Poti sa bagi apa fierbinte si sa bagi in locul unde este apoi sa o tragi deacolo cu seringa ceva , chimicale gen aiptasia x de la red sea ori scoti piatra afara si vezi unde se retrage si in pui super glue gel sau poxilina pt acvaristica si o blochezi acolo. Nu incerca sa o rupi sa o extragi manual pensete sau alte nebunii ca ai imbulinato!
 
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com