[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Daniela76
Forum Index » Profile for Daniela76 » Messages posted by Daniela76
Message
In legatura cu pietrisul, daca are granulatie mare, stiam ca baiul este pentru plante ca nu prea isi formeaza radacinile.
Dupa ce am schimbat neonul Color plus cu un Amazon Day plantele din fata o duc mult mai bine dar ma incearca niste alge. Am redus perioada de iluminare si vad ca algele incep sa dea inapoi.
Ca sa scap definitiv, ma gandeam daca nu ar fi utili ceva creveti.
Ce fel de creveti imi recomandati si cati?
Reamintesc, acvariul este de 125 l, filtrare arhisuficienta, vietuitoarele: Pseudomugil Gertrudae 10; Neoni Orange 7; Otocinclus Affinis 8 si vreo doi melci supravietuitori.
alexos Cred ca la tine acvariul este si plantat, nu?
Am facut niste teste de apa, arata asa:

Kh 3;
Gh 5;
PH 6,52;
NO3 0;
PO4 0. In conditiile in care in fiecare zi pun A1 Daily NPK. Am pus acum 2 pompe. In apa de osmoza, va spuneam ca am PO4 2!!! Ma miram eu de ce imi stagneaza plantele. Cat macro pot sa pape?
Foarte frumos, felicitari. Macandra e o mandrete de planta la tine.
NU! In nici un caz scalarii nu se pot tine in 54l. Sincer, nu stiu ce cauta Xifo acolo, cer conditii total diferite fata de restul pestilor pe care ii ai deja.

Daca vrei scalari iti trebuie un minim 100 l.
Eu as merge pe solutia radicala, dat pestii, schimbat tot. Sau daca ai un alt acvariu steril unde poti tine pestii, poti incerca si asa.
Vin si eu cu o intrebare, ai facut niste teste de apa?
Cory, culmea, sunt unii dintre cei mai rezistenti pesti.
Si mie imi par a fi alge. Ce bac ai acum si cat il tii pe zi aprins?

In orice caz, iti va trebui o fertilizare minima mai ales ca nu ai pesti acum. Dar cum te-ai ales cu alge, e riscant sa incepi sa fertilizezi acum. Ai doua solutii, ori scoti planta atacata de alge din acvariu si pui alta in loc, ori incerci sa scapi de alge. Asta se face si prin schimburi dese de 20-30% la trei zile.
Multumesc pentru aprecieri.
Pogostemonii o duc foarte bine, fac si pui radacini frumoase...
In schimb merg foarte prost Cryptocorynele Flamingo. Am senzatia ca nu am destula lumina in fata. Am sa inlocuiesc neonul Color Plus cu un Amazon Day. Perlarea aceea puternica s-a intamplat dintr-un accident. Prizele programabile au mers mai mult de o gramada... Cand am venit acasa am gasit plantele perland asa.
Am mai constatat ceva: de cand merg pe 4 neoane, nu mai am alge. Foarte putina GSA pe geam. In fata unde lumina este mai slaba sunt ceva ramasite. Putoarea aceea de alga care aparent nu trece cu nimic si care mi-a mancat sufletul, s-a facut gri si a disparut complet. Insa... am inceput sa fertilizez puternic, plantele mananca pe paine macro, am ajuns sa pun un puf de A1 Daily NPK + o picatura de A1 Daily simplu.
Am totusi un necaz, mi-a murit Ancistrusul. primul mi-a murit in acvariul de 60. Am spus ca cine stie, a fost mai sensibil pentru ca era Albino. Azi l-am gasit mort pe cel din 125. Restul pestilor sunt ok.

In privinta Pseudomugililor am descoperit formula care ii face sa nu fie nici agresivi, nici speriosi. In conditii bune sunt intr-adevar niste pesti magnifici.
Asta e evolutia:

Pestii o duc foarte bine, nu-i deranjaza nici lumina si raman la fel de sociabili. Nu sunt confruntari marcabile intre masculi, isi arata "muschii" unul altuia cateva secunte apoi pleaca fiecare in treaba lui.
Cu toate astea as mai vrea 2 femele de Neon Orange dar nu mai gasesc nicaieri.

Ca hrana le-am dat de toate pana acum in afara de viermi. Cand se vor face un pic mai mari, poate n-ar fi o idee rea.

Pe scurt, sunt niste pesti extraordinari, ofera un spectacol pe cinste. Nu regret deloc alegerea aceasta, eu ii consider unii dintre cei mai frumosi pesti de acvariu.
Atata timp cat nu ai teste pentru apa nu prea ai cum sa stii sigur.
Marius_NE si eu schimb tot 50%, merg si eu pe Dennerle. La mine nu variaza atat de mult PH, e drept ca merg pe apa de osmoza. Mai conteaza si cum torni apa in acvariu, daca o aerezi foarte mult sigur ca duce la cresterea Ph-ului. Eu fac tot posibilul sa nu-mi faca cine stie ce valuri cand pun. Vezi poate functioneaza si la tine.
Am eu impresia ca o sa vina repede...
Arata bine, mie nu-mi place Eheim-ul intern nici cu lamaie Am si eu unul si-l folosesc in maternitate sau mai stiu eu pentru ce urgente.
Eu ti-as sugera sa te decizi la pesti Xifo nu merg cu Neonii. Nu stiu ce parametri ai tu in apa ca sa stiu ce s-ar preta mai bine.
Scuze pentru dublul post, nu-l editez pe cel vechi pentru ca as vrea ca Marius_NE sa-l vada.

Pe undeva se prea poate sa ai dreptate. Se pare ca este o confuzie, toata lumea il numeste Pseudomugil Paskai si de fapt este o noua specie unii ii spun "Pseudomugil sp Red Neon" unii francofoni: "Neon Orange".
Uite ce am gasit:

http://www.rainbowfish.info/forum/viewtopic.php?f=80&t=2870

Niste poze foarte reusite ale acestui peste cu inotatoarele extinse sunt aici in josul paginii (pozele lui Hans):

http://www.regenbogenfisch-forum.de/board7-die-arten/board6-blauaugen/936-pseudomugil-paskai-cf-paskai-red-neon/index2.html?s=7d7e01461f7310846f67a6963b46a8d6ffc1a82b
Da, se mai numeste Neonul Orange pentru ca e portocaliu... Iar Neon se numeste pentru ca are linia fluorescenta mov, intr-adevar are reflexe ca si la neoni.
Acum nu m-am uitat sa vad cand a fost scrisa cartea, se mai pot schimba denumiri, clasificari etc.
Uite, sa dai o cautare pe google la imagini. Nu cred ca se poate insela atata lume.
Te-ai gandit bine la o singura pereche de Ramirezi, acestia nu se tin in grup, mai ales intr-un acvariu asa mic. Vezi sa faci niste teste de apa, sunt pesti pretentiosi.
Din ce vad eu scoate ceva aer, sau poate ma induc in eroare bulele deja prezente in acvariu. Becul este puternic pentru inceput, o sa te alegi cu alge. Incearca sa pui, cum au spus colegii, un neon mai mic.

Imi pare rau sa aud ca ti-au murit pestii...
 
Forum Index » Profile for Daniela76 » Messages posted by Daniela76
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com