[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mihai Boldor
Forum Index » Profile for Mihai Boldor » Messages posted by Mihai Boldor
Message
Eu adaug apa de la robinet asa de o palma sa zicem, las 5 minute sa se aseze treburile apoi cu un furtun aspir intr-o galeatasi asa ramane sticla curata. Daca e nevoie mai adaug apa si repet pana se curata de tot.
Va salut, poate are de vanzare sau stie careva de unde as putea lua vreo 8 bucati de Geophagus.
Speciile vizate sunt: Geophagus Winemilleri, Geophagus Tapajos, Geophagus Surinamensis sau Geophagus Altifrons
green_tech wrote:Pentru ciclare am folosit easy life.


Eu mereu pt startatea acvariilor am folosit Sera Bio Nitrivec si niciodata n-am avut surptize chiar daca am grabit treburile dar cand am folosit bacteriile de la Easy Life a fost esec total. Am folosit vreo doi ani gama de fertilizare de la Easy Life si am fost multumid dar cu bacteriile lor eu personal am avut rezultate dezastruoase.
In cazul tau acum ca vad poza din punctul meu de vedere e mega simpla treaba eu personal as pune electrovalva dupa numaratorul de bule la 3-4 cm distanta si cu asta basta. Pe sistemul meu asa am folosit electrovalva, eu nu aveam numarator de bule si am pus electrovalva la 3-4 cm dupa reductor, am folosit 2 ani sistemul asa si nu a fost problema.
Nu, eu nu am folosit difuzoare ceramice, doar reactor dar sunt destul de sigur ca nu poate scoate asa mult Co2 cat sa afecteze pestii mai ales la asa volum de apa cum ai tu
Pai daca pui electrovalva nu va trebuii sa iti mai bati capu cu opritul buteliei. Eu recomand sa pui electrovalva cat mai aproape de reductor (ceasuri cum le zici tu) si clar inainte de numaratorul de bule.
Da, cam arde daca dozezi local dar injectat in masa apei e ok insa pentru unele plante in special Valisneria s-a cam constatat ca nu e tocmai ok. Posibil sa fie ceva legat de capacitatea plantelor de a-l procesa nu veau sa par eu ala stiut ca nu stiu exact motivul dar gasesti ce ti-am zis eu mai sus in multe locuri pe internet.
Sper sa te poata ajuta cineva local dar prima chestie ce ti-o recomand e sa nu mai dai Easy Carbo, se zvoneste ca pentru Valisneria si inca cateva specii de plante e putin daunator.
Acum daca il ai ce pareri pro sau contra sa mai fie? Sa il folosesti sanatos! Se putea fara el dar nu va fi cu probleme nici cu el.
P.S ma bate gandu sa imi iau acelasi dozator ca si al tau,de cat timp il folosesti si cum ti se pare dupa ce l-ai folosit o bucata?
Lumina ar urma sa instalezi separata pentru plante sau cum?
Din pacate cam asta am mai citit despre produsul de la Easy Life si eu, de aceea eram curios la tine cum a fost dar poate isi face treaba pana la sfarsitul tratamentului
Scrie te rog daca produsul va functiona pntru tine, cine mai citeste topicul tau poate se inspira.
De doua ori am avut si eu tampenia asta de Cyanobacterie si am incercat sa scap cu apa oxigenata cu schimburi mari, cu tinut lumina stinsa mult timp si nu a functionat nimic asa ca am folosit eritromicina si a fost exact ce trebuia. A doua data cand am avut aceasta Cyanobacteria am folosit direct eritromocina si am rezolvat treaba.
Eu cred ca 2-3 pastile poti sa faci rost nu e chiar cocaina, mergi la farmacie si incearca
Nu era vechi sau deschis de mult? )
Pare un proiect interesant, tine-ne la curent cu evolutia lui!
1) in principiu da, acuma nu stiu ce vrei sa zici prin "Botia" depinde de specie
2) depinde daca vrei plantat sau doar hardskape, cat despre culoare recomandar nu exista, eu mereu as da sfat spre ceva care sa aratae natural nu roz, verde sau albastru in rest ce iti place tie
3) nu am experienta proiectoare asa ca aici nu ma bag
Bine ai venit printre noi!
Clar e de bine, ii vedeai venele pe frunte daca nu era ok cu ideea. Asa am zis si eu in gluma ca poate candva acvariu mai mare si ea a zis ok. O saptamana mai tarziu mutam deja plante pesti, substrat )
Multumesc
Maine imi vine acvariul, azi am primit confirmarea, l-am comandat cu T5-uri. Exact, exact nu stiu lampile led de la Juwel cati lumeni au dar clar nu poate avea un led de 31 w mai multi lumeni ca un neon T5 de 54 W. Chiar daca ar avea exact la fel T5-uri vor fi 4 asa ca va fi mai multa lumina. Sincer si eu cred ca LED-ul va fi rege pe viitor dar inca nu suntem acolo la preturi accesibile. Varianta cu inca o lampa am exclus-o din start, m-ar costa 400 ron inca 2 neoane Led plus dracu stie cat e o lampa asa ca am mers pe clasicul si sigurul T5
 
Forum Index » Profile for Mihai Boldor » Messages posted by Mihai Boldor
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com