[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Adrian Ionut
Forum Index » Profile for Adrian Ionut » Messages posted by Adrian Ionut
Message
Superb acvariu, respect
Nici eu nu le mai am de ceva timp
Salut,

Da, explicatiile lui nano sunt cu totul altceva, adaptate la pasiunea noastra.
Multumesc,
Si acum ce vrei, sa ma cert cu tine? Vezi-ti linistit de Ctrl+C si Ctrl+V...
Probabil si Ponta are aceeasi logica ca a ta, ca sa nu mai zic ca raspunsul tau se potriveste ca nuca in perete. Sau crezi ca eu nu puteam gasi situl despre terapii naturiste si sa ma inspir de acolo ? Macar daca copiai ceva de pe un site de profil...
Mda... esti din generatia asta noua care nu este capabila sa treaca bacul fara sa copieze?

Raspunsul tau - daca se poate numi astfel - este copiat in parte de aici : http://www.terapii-naturiste.com/calivita/articole-despre-produse/radicali-liberi-si-antioxidanti.htm
E primul rezultat la o cautare pe Google in romana. Nu m-am mai obosit sa vad de unde provine si restul, da probabil e la fel.

Mi se pare jenant...
Salut tuturor,

Am nevoie de ceva ajutor petru a diagnostica un Gourami bolnav al unui prieten care a cumparat niste pesti desi chiar in acvariul respectiv vazuse pesti bolnavi In fine...

Acum, Gouramii lui incep sa aiba niste pete albe pe cap, dar numai pe cap si numai una, la fel ca in poza, dupa care... deja s-a ajuns la la al doilea peste.

Ce nu-mi dau eu seama este daca este o problema bacteriana sau un fungus pentru a aplica tratamentul adecvat ... eu nu prea am avut pesti bolnavi.

Poate aveti veo idee, merci.

Daca nu l-ai luat inca, uite aici pe eBay:

http://stores.ebay.com/discount-instrument/PH-Meters-Controllers-/_i.html?_nkw=pH+controller&_fsub=1578820016&_sid=988659226&_trksid=p4634.c0.m322

Foarte buna calitate si seriozitate la preturi foarte bune. Am luat de la ei diverse si MERITA.
Pai ar trebui sa o ofere ei gratis, tuturor posesorilor respectivelor filtre... da cum nici nemtii nu mia sunt ce au fost
Banu sa iasa de la fraieri...
Plante mai multe cu siguranta ca n-ar strica...
MishuM wrote:Din cate am citit (am vrut si eu gurami) cred ca cei mai indicati ar fi cei perlati (Trichogaster Leeri), au un comportament mai adecvat intr-un acvariu fata de gurami albastru.


Confirm... Blue Gourami are caracterul unui luptator de K1 (am vazut exemplare care atacau pana si pasnicii Cory, sau fugareau femelele pana la + )... Leeri sau Honey gourami sunt recomandati, extrem de pasnici.
E perfect adevarat ceea ce zici... am scos pentru replantat ieri cele ~12 fire de Cabomba pe care le am; din cele 12 vreo 3 aveau deja radacini in sol, doar ca micute, nu mai lungi de 1cm.
Asadar, in ritmul in care cresc si cum nu cred ca-mi va placea sa le tai varful, vor face radacini la Pastele Cailor...
Pai sa inteleg ca pe furtunele de la JBL depunerile sunt mai mari? Oricum, ceea ce se depune pe ele este un fel de mazga, nimic mai mult.
Furtunele mele nici macar nu sunt originale Eheim, pe care le-am considerat prea rigide, le-am schimbat tot cu niste furtune verzi luat tot din acelasi loc, nu mai scrie pe ele Eheim si sunt mult mai flexibile, maleabile. Dar asta nu cred ca schimba prea mult datele problemei, cred si eu ca aici pompa in sine are un cuvant greu de spus. Odata ce ai avut Eheim, (mai ales seria Classic) nu prea mai vad ce de ai trece la altceva...
Pana si chestia asta cu colmatatul furtunelor nu stiu cat de reala este... eu am facut un test odata cu furtunele de la Eheim-ul meu (care aveau pe ele binecunoscutele depuneri, furtune necuratate de vreo 6-7 luni de zile) le-am curatat "bec" dar NU m-am atins de caseta cu mediile filtrante. Le-am montat la loc, si... nici o diferenta.

Dupa care m-a apucat si am curatat filtrul si mediile filtrante... le-am instalat la loc, si cu totul alta poveste, debit considerabil mai mare. Sigur, nu e foarte stiintific experimentul meu da cel putin mie mi-am demostrat ca furtune colmatate nu este = filtru / medii colmatate; impactul furtunelor este mult mai mic decat al filtrului.
ezatemi wrote:Eheim 2217. Merita.


E si asta destul de scump... in functie de marimea acvariului poate merge si pe 2213/2215.Eu am doua 2213 - unul de 8 ani ( ) si unul de un an jumate si ambele functioneaza impecabil.
La cel de 8 ani am schimbat axul ceramic (incepea sa faca zgomot) si garnitura de la capac, care din cauza ca se largise un pic, filtrul tragea aer... Dupa interventiile asta, trebuie sa pun urechea pe el sa ma asigur ca merge .

PS. Ambele tot in China sunt facute... da poate ca e o alta China.

PS2. Sau un Fluval 206/306, seria noua. Sunt ceva mai bine facute.
Adica sa inlocuiesti un furtun 12/16 cu un 16/22, sa zicem ?
Pai o sa-ti trebuieasca niste adaptoare, si de ce crezi ca daca pui furtun mai gros, debitul va fi mai mare?
Valoarea debitului este data de pompa, si nu de grosimea furtunelor. Schimband furtunele, dupa mine debitul pe ora o sa fie acelasi,
ce o sa se schimbe cred ca va fii presiunea, care va scadea un pic.
Da, de parca ar folosi cineva filtrul fara medii... uneori astia de la marketing ar trebui
Debitul e de 900l/h... ar trebui sa fie ok, 2213-le meu are un debit de 440l/h si e ok la 120L... ai incercat filtrul fara mediile de filtrare doar sa vezi cum e debitul ?
S-ar putea... am pus cateva fire intr-un alt acvariu, care are aproape 2 ani (substrat pietris clasic de aprox 2-3mm, KH 3-4, pH 7.2, fertilizare produse de la Seachem - metoda proprie, CO2 cu masura) si comportamentul nu pot sa zic ca s-a schimbat foarte mult, planta creste foarte bine, e sanatoasa, dar NU face radacini in sol dar nici aeriene...

PS. In ambele acvarii platele provin din aceelasi "batch".
Bizar, n-ar trebui sa fie asa... Nu cumva e colmatat filtrul ?
La mine deja a disparut in proportie de 95%. Ce poti sa faci pana cand va disparea e sa-l aduni cu servertele de hartie... sunt convins ca va trece cu timpul.
 
Forum Index » Profile for Adrian Ionut » Messages posted by Adrian Ionut
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com