[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alianu
Forum Index » Profile for Alianu » Messages posted by Alianu
Message
S-a dat si candy .
Se poate inchide . Multumesc
Euphylia s-a dat !
Ramane la vanzare candy can green .
De vanzare Euphylia paradivisa 8 capete . Se pot decapita numai cate 2 sau 4 capete , asa sunt crescute .
https://img.plici.ro/image/8X1
https://img.plici.ro/image/6xj
Candy cane verde 8-11 capete +/-
https://img.plici.ro/image/8XG
https://img.plici.ro/image/6xw
Salut ! Ricordea Yuma rosie te intereseaza ? Multumesc
As dori fraguri mici de corali duri , sun coral , ciuperci albastre .
Ricordea arata asa :

image

image
Ceva , ceva , e mai bine !
In primul rand am schimbat jumatate din volum de apa . Am adaugat bacterii zilnic . Mi-am vazut de ale mele . Dupa o saptamana , apa a devenit mult mai clara ( nu total , dar mai astept ) .
Concluzia mea : sarea umeda / trasa nu mai indeplineste conditiile necesare pt o buna functionare a acvariului !!!! Sau combinat cu sindromul acvariului nou ....
+++++++ Carbone
Am ramas mut de uimire !!! Doar ..... aaaa .... felicitari !
La multi ani tuturor !
Am o problema legata de calitatea apei . Sarea folosita de la inceputul acvariului " The new one " a fost una ' trasa ' , umeda !!!!
Am crezut ca nu e o problema sa o folosesc si pe aceasta pana o termin , insa .... ciudateniile au aparut de la inceput :
1. Sarea nu se dizolva complet !
2. Apa nu devine limpede complet ! Dupa 2-3 zile de amestecat se vede fundul galetii , dar nu cristal !
3. In avariu dupa 1-2 saptamani apa devine laptoasa !
Nota : sarea aceasta este alta marca fata de ce am folosit intotdeauna ! Nu dau numele niciuneia .
Intrebarea este : sarea umezita , trasa , isi pierde proprietatile ?


Uf ! Cam tarziu ! Am facut rost de piatra , dar niste britle stars separat se poate ?
Wow !!! Forte sanatosi coralii !
Poate la anu... te solicit si eu cu una alta ! Astept sa se mai maturizeze al meu !

O adevarata placere sa-l admiri ! Echilibrul .....
Sarbatori fericite !
Un mic update !
Cu ajutorul colegului Orio , acvariul a inceput sa prinda culoare .
Am fost la el sa iau un bolovan , insa de bolovan s-a lipit un pumn de fraguri care mai de care !!!
Multumesc din nou Orio !!
O sa fac diseara niste poze ! Sper sa ajung mai devreme acasa !
Eeee ! Aici nu te contrazic , stiu ca este invaziva si se lipeste unde vrea mushiul ei !
Eu vorbeam de imaginea de ansamblu !
Pe bune ? Super tare combinatia !
Mai ales xenia pulsatila ..... se vede intr-un mare fel !
Iar sps-ii .... belea !
Pt kirucd :
Dupa cum am mentionat la 35 l schimbam apa 5l la 2-3 saptamani dupa cum aveam timp . Canistra jbl 700i plina cu matrix ( nu stiu cati litri are ) .
La faza cu testele mai prins !!!!! Pt fosfati nu am test ( nu am masurat niciodata ) , iar nitratii pe test salifert imi aratau cand 50 , cand 20 , cand 25 , cand 0 .... asa ca am lasat-o balta .
Lumina era facuta pe genunghi din 24 leduri 3w , full spectrum ( de la uv 390nm , 6500k , 10000k , 20000k , 450-455nm , 650nm , si nu mai stiu cat are verdele ) cam 12 ore/zi .
Hranire daily clown si crevetei de marea neagra , plus saptamanal coralii cu phytoplancton si creveti congelati .
Incarcatura :

image

image
Eu nu am avut , si nu am , acvariu marin mai mare de 60l . Asa ca nu ma pot pronunta in legatura cu eficienta skimerului , pt ca nu am folosit . Dar pot spune cu certitudine , ca totul depinde de volumul acvariului , incarcarea biologica si sistemele de filtrare !
Asa cum folosirea canistrei la marine este o polemica , la fel se contureaza si folosirea skimerului !
Ce pot sa fac la momentul acesta , este sa-l contrazic pe colegul elven care sustine " clar nu vei putea tine acropore " , prin exemplificare :

image

Doar daca acest coral nu este acropora !!!!
Acvariul a fost un nano de 35 l , skimmerless si o canistra de 700l/h
Acum merg in aceeasi configuratie , dar la un volum de 60l .
A ! Intretinerea o faceam doar prin schimb de apa 5l la doua saptamani sau 3 , fara aditii sau alte complicatii !!!
Zeolit - te referi la material pt reactor ?

Asta e un lucru bun ( " I'm immortal " ) ai timp sa faci experiente cu acvariul , iar peste ani si ani o sa le dai sfaturi urmasilor , urmasilor nostri !!!
 
Forum Index » Profile for Alianu » Messages posted by Alianu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com