[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Adib
Forum Index » Profile for Adib » Messages posted by Adib
Message
Hey hey am glumit cu fierbataorul doar nu o fi in Delta sa fac ciorba de pesti, am mai baga un incalzitor de la Tetra foarte bun , am reusit intr-o zi sa ridic temperatura al 30 de grade constant.
Am constatat lipsa completa a punctelor albe de pe sanitari, se pare ca efectul tratamentului si a temeperaturii ridicate a avut un efect benefic pentru rezolvarea problemelor.
Acum am sa scad temeperatura la 28 grade , si treptate cate 2 grade pana la 24 , temperatura de la care am plecat.
Dar se pare ca acuma , am lata problema , am decicalt acvariul ... nu stiu cum am reusit dar sper sa isi revina apa .

P.S. Multumesc pentru sfaturi Stefane
Multa dragoste si pace asupra voastra , nu reusesc sa ridic temperatura mai sus de 26 de grade (eu tin acvariul constant la 24) ma voi duce astazi sa cumpar un fierbator de apa sa il bag in acvariu , asa voi face treaba mai buna.

Cat despre tratamentul de la Sera, acesta da roade, am mai ramas doar cateva punctulete pe sanitari.

Va tin la curent cu evolutia.
Stefane . 29 de grade ? nu se fierb toti pestii si crevetii ?
Bun,

Am reusit identificarea ei si confirmarea analizei la microscop
Este ichthyophthirius
Am inceput tratamentul cu Sera Costapur si ridicarea temperaturii la 27 de grade

Sper ca va fi bine
Salutare tuturor

Pana in prezenta nu am bagat de sema look-ul sanitarului meu

http://www.youtube.com/watch?v=8yy-7Hwknl0&context=C3857a18ADOEgsToPDskJonE-DFQiqolevWufpZl0c

Credeti ca este bolnavior (din cauza punctuletelor acelea albe) ?
Cum as putea sa verific daca este boala sau doar un stadiu de maturizare?

Multumesc
Este cel mai frumos si mai sanatos si jucaus, se pare ca asa este modelul , mam speriat degeaba .
Dimineata cand intru in camera mai are putin si sare din acvariu ;)

perfect

Am sa caut pe cineva in brasov sa imi vanda apa osmozata este cel mai simplu asa !
NU cred ca are rost pentru un acvariu de 30L sa dau 300 400 RON sau mai mult pe o instalatie de osmoza.

Merci de idee
Sunt perfect de acord cu tine , ai mare dreptate in ceea ce spui
Cu o mica paranteza (acvaristica a inceput pentru mine ca o placere, un hobby nu am de gand sa am vre-o "cariera" si nici un hobby disperat )
Ideea nu este de trecere la un acvariu mai mare, ci alta nazbatie ... mai costisitoare si mai distractiva : nano reef

Pana atunci trebuie sa ma asigur ca sunt capabil sa am grija de cubul meu.

Si btw de hobby-uri :

- Am o scoala de fotografie
- Un centru sa nu zic scoala de zbor cu parapanta
- sunt Geochacher de aprox 2 ani
- colac peste toate ... acvaristica imi lipsea

Sa auzim de bine ... si cum zice lumea buna : Ape limpezi , eu vreau sa fie CRISTALINE .
Am biotopol simplu , nu am biotopol plus , voi continu sa schimb cam 2 litri de apa pe zi
Apa statuta 24H si tratat in prealabil cu biotopol simplu.

Din greselile altora invatam
Multumesc de sugestii

Dennerle imi cam face cu ochiu, voi mai studia .
De 3 zile am reusit cu succes sa imi dereglez acvariul , banuiesc sa il deciclez prin schimbarea filtrului fara a-l adapta in prealabil si schimbarea substratului.
Am inceput schimbul de apa cate putin in fiecare zi 2 litri la 24 ore.

Sper sa isi revina vom vedea in cat timp
Buna treaba

Am sa mai cuget in legatura cu filtrarea
- Sistemul acesta de filtrare din fericire NU il aud aproape deloc, mai mult zgomot face cooler-ul de la laptop ;)
- Sistemul de filtrare are 6 compatimente care imi permit curatarea medilor de filtrare cate 3 pe rand ... (imi place ideea in sine)

Cochetez cu ideea de filtru extern, astept sa apara ceva dragut mic (nano ca dimensiune) ideal pentru acvariu meu, cu consum redus de curent si zgomot putin, si multe medii de filtrare (astea sunt planuri de viitor, inca ma documentez)

Am capac de sticla la acvariu dar ma termina nervos condensul din acvariu (este inestetic) ...nu ca ar fi temporar ceva estetic in cubul meu

Apa am sa o schimb conform regulilor

Merci de info
Salutare

Ca de obicei vin cu intrebari stupide pentru mine dar daca nu le aflu raspunsurile aici ..in alta parte nu vad unde.

Detin un acvariu de 30l si zilnic constat ca nivelul apei scade cu aproximativ 2-3 mm pe masurate dupa nivelul (mineralelor sau ce se deupun pe sticla acvariului) si dupa gradatiile termometrului.
Acvariu este filtrat cu un filtru Hang On ( Ocean Free ) cu 2 x 3 compartimente de filtrare (Burete, Perlon, si JBL micro Mec)
Filtrul functioneaza non stop
Pentru un 3 mm pe zi , la 7 zile aporximativ 1,8 Litri de apa se evapora.

Acum intrbarile:

Completez la catva zile cu apa sau nu ? (ma dispera sa scada nivelul apei prea mult deoarece apa din hang on va veni in picaj in apa si imi terorizeaza pestisorii, imi indoaie plantele).
Este normala o asemenea pierdere zilnica de apa ?

Multumesc
Sa schimb 20% ... asa mult in fiecare zi ?
Colegii de pe forum mi-au recomandat cantitati mici de apa .. zilnic

Cu ce fel de apa ? :

- apa lasata la statut 24 de ore
- apa lasata la statut 24 de ore cu tratament de JBL Biotopol + JBL Denitrol


Merci

Merci de informatii

Moderator se poate inchide acest topic

Tks again
Nu cu schimburile de apa , cu prea multa chimicale si conditioneri de apa

Concluzia finala este ca voi face schimburi foarte mici de apa si sa speram ca pestisorii si crevetii vor supravietuii

Multumesc pentru suport.

Cred ca voi omora pestii

In afara de bacterii in apa mai exista si JBL Biotopol si JBL Denitrol + Un conditioner de apa pentru creveti de la Dennerle
Mentionez ca toatra adunatura chimica a fost dozata inainte cu 48 ore de a aduga pestii in apa.

Multumesc
Perfect

In situatia asta lasam timpul sa isi faca treba pe cale naturala, biologica.
Am doar teste de la JBL 5 in 1 , nu stiu cat de precise sunt dar le voi folosi , cel putin informativ sa imi dau seama ce este acolo.

Merci
Asadar .... din greseli invata omu

Am turnat la schimbarea filtrului acum o saptamana bacterii (Jbl filter start) in toate medile de filtrare.
In cat timp se va stabiliza ?
 
Forum Index » Profile for Adib » Messages posted by Adib
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com